Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
Tohle je nový VW Jetta. Vrátí se i k nám? A spasí Volkswagen ve Spojených státech?
15.1.2018 | Mirek Mazal | Přidat příspěvek
Z pohledu Čecha jde o nevýznamný model, z pohledu VW je to jeden ze světových bestsellerů, který má v nové generaci hned několik důležitých úkolů.
Volkswagen Jetta je jedním z nejdůležitějších aut německé značky, i když se to z našeho pohledu nemusí zdát. Také zde se Jetta několikrát zkoušela prosadit, poslední pokus ale skončil naprostým fiaskem, i když auto samo nebylo vůbec špatné. Zejména v USA je to ale jiná písnička, za oceánem jde o vůbec nejprodávanější model značky. A tak není divu, že se právě tam, na autosalonu v Detroitu ukazuje zcela nová generace mající za cíl hned dvě věci - napravit reputaci VW v očích Američanů a současně zkusit zabodovat i na místech, kde se ji v dosavadním provedení nedařilo.
Kompaktní sedan pro modelový rok 2019 je sedmou generací Jetty, která si od svého zrodu v roce 1979 našla 16 milionů zákazníků po celém světě a 3,2 milionu v USA. Postavená je nepřekvapivě na platformě MQB, která prý Jettu vrací mezi technologicky špičkové vozy. Modulární systém podle výrobce přináší více vnitřního prostoru, vylepšené technologie a nižší spotřebu paliva. Primárně ale chce říct, že ať už stojí Jetta na čemkoliv, snad poprvé ve své historii nevypadá jako šedá myš.
Vzhled se blíží příbuznému Arteonu, v současnosti asi nejpohlednějšímu vozu se znakem VW. Rozšířená mřížka chladiče dominuje přední části, navazují na ni LED světla ve tvaru písmene C. Od krátké přední kapoty začínají ostřejší linie, které přes boční stranu pokračují k novým zadním světlometům. Nejvýraznější změnou na zadní části je větší sklon zadního okna, které plynule navazuje na víko kufru. Tím připomíná zmíněný Arteon a naznačuje, že kromě rozumu chce hrát i na city.
Rozvor se s příchodem MQB zvýšil o 3,3 cm, přední převis karoserie je kratší, zadní naopak narostl. Dalo by se očekávat zvýšení kapacity kufru, ale delší záď je tu primárně z jiného důvodu - růst celkové velikosti umožnil vytvořit prostornější kabinu. Přepracovaný interiér obklopují kvalitnější materiály a nezvyklé lichoběžníkové tvary. Středový panel Volkswagen nasměroval mírně k řidiči, který má k dispozici velkou dotykovou obrazovku. Displej mezi předními sedadly není jedinou novinkou - digitální kokpit v základní výbavě nahradil klasické analogové přístroje. Aby se každý cítil na cestách příjemně, nabízí VW Jetta paletu barev sedadel spárované s 10 barevným volitelným vnitřním osvětlením.
Za příplatek VW přidá řadu bezpečnostních systémů. Jetta drží krok s konkurencí na poli bezpečnosti díky funkcím jako varování před nárazem, autonomní nouzové brzdění a monitorování mrtvých bodů s výstrahou zezadu. Adaptivní tempomat dokáže upozornit na opuštění jízdního pruhu. Apple CarPlay, Android Auto a MirrorLink budou součást základní výbavy a spojí se přímo s informačním systémem VW Car-Net.
Zatímco se bavíme o nových tvarech a materiálech, motor nové Jetty zůstane nezměněn. Přeplňovaný 1,4litrovy agregát pohání i minulou generaci a nyní dostal nižší výkon 109 kW (148 koní) a 244 Nm. Silnější pohon (nejspíše 2,0 TSI s výkonem přes 200 koní) dostane sportovně střižená řada GLI. Výkon se přenáší výlučně na přední kola prostřednictvím nové šestistupňové manuální převodovky, ale kupující si mohou zvolit novou osmistupňovou automatiku se systémem start/stop. Vyšší výbavové stupně dostanou výhradně automatickou převodovku.
Volkswagen Jetta 2019 bude k dispozici v několika různých verzích: S, SE, SEL a SEL Premium. Na vrchol se přidá R-Line se sportovními prvky a elektronickým systémem XDS pro zvýšení trakce. Navzdory všem změnám se cena snížila - startuje na úrovni 18 545 dolarů (390 000 Kč) a první kusy budou prodejci předávat v druhém čtvrtletí roku.
Hlavním cílem Jetty je definitivně napravit reputaci Volkswagenu v USA, kterou poškodila aféra Dieselgate. Jestli se to povede, ukáže čas, stejně tak si zatím budeme muset počkat, kde bude nová Jetta k mání. Na český trh bychom si po předchozím propadáku úplně nevsadili, ale třeba si VW dodá odvahy...























Dříve nevýrazný sedan dostal novou tvář a vylepšenou techniku. Hlavním trhem je USA, ale není vyloučeno, ze se Jetta objeví u nás
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Žena jela autem po dálnici a najednou jí na střeše přistálo letadlo. Video zachycuje vše
11.12.2025
Muž si nechal na zimu hodit své Ferrari jeřábem na balkon jen aby zjistil, že Vídeň není Dubaj
10.12.2025
Toyota předvedla jízdu a zvuk svého nového sporťáku po boku jeho příbuzných, absurdního nástupce LFA raději nechala doma
9.12.2025
Nejnovější články
Dosáhli jsme bodu zlomu? Zájem o spalovací auta znovu roste na celém světě. A ne málo, říkají renomovaní analytici
před 11 hodinami
Bývalý zlatý poklad z garáže sultána Bruneje zlomil aukční rekord, jeho cena už se počítá v miliardách
včera
Legenda žije dál. Škoda letos dokázala v Česku prodat hned 2 nové kusy modelu Yeti, i když ho už 8 let nevyrábí
včera
V dalším „zeleném království” zjistili, že silnice se samy neopraví, majitelé elektromobilů budou platit za každý ujetý km
včera
Britové našli způsob, jak si tisknout peníze, aniž by museli vyrobit jediné skutečně nové auto
včera
Živá témata na fóru
- Lampárna (stěžovatelna) 12.13. 22:40 - abgx1
- BMW Divize 12.13. 21:24 - Kavis
- IT poradna 12.13. 17:17 - pavproch
- whitelist & blacklist 12.13. 13:09 - pavproch
- Řidiči, co to mají v ruce... 12.12. 23:17 - Truck Daškam
- Onboard videa 12.12. 22:07 - řidičBOB
- VZKAZY 12.12. 20:10 - M.Z.
- Politický koutek 12.10. 18:54 - Stepan
