Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
Toyota zabila šanci uspět se svým silným hot hatchem, z nepochopitelných důvodů
20.7.2017 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
Divili jste se, proč bylo Porsche 911 R vyrobeno jen v 991 exemplářích? Pak záměry Toyoty s Yarisem GRMN nepochopíte už vůbec.
Na počátku letošního roku nás Toyota překvapila zmínkou o nové ostré verzi modelu Yaris. K jejímu odhalení došlo na ženevském autosalonu, kde značka oznámila, že novinka dostane přídomek GRMN. Evropanům možná jeho vyslovení trochu zamotá jazyk, stejně jako plný název tovární sportovní divize, jenž za vozem stojí - ona čtyři písmena totiž odkazují na Gazoo Racing Master of Nürburgring.
Skrze tuto divizi se Toyota snaží více přiblížit své silniční portfolio vozům, se kterými závodí na mezinárodních kolbištích. Přiostřený Yaris má samozřejmě svůj předobraz ve WRC, vůči rallyovému speciálu ovšem došlo k řadě změn. Pohon na místo 1,6litrového turba zajišťuje jedna-osma s kompresorem. Ta navíc zásobuje pouze přední kola, místo aby si vzala na starost obě dvě nápravy.
GRMN se podívalo prakticky na všechny aspekty vozu. Máme tu tedy specifický bodykit, který dává každému najevo, že pod kapotou se skrývá větší potenciál. Konkrétní výkon zatím zveřejněn nebyl, Toyota i nadále mluví o zhruba 210 koních, což je v této třídě opravdu pořádná porce. S ohledem na neznámý definitivní výkon pak logicky není známa ani jízdní dynamika, nicméně Japonci naznačili možné zrychlení na stovku pod 6 sekund.
Aby ovšem Yaris GRMN zvládl konkurovat nejlepším evropským juniorským hot hatchům, bude muset předvést o trochu více než jen jízdu v přímém směru. Někteří zahraniční novináři se mohli svézt s prototypem a hlásí první zkušenosti. Ty ale nejsou úplně pozitivní, byť samozřejmě novinku také nezatracují - ostatně produkční verze se může ještě změnit.
Negativně jsou hodnoceny pneumatiky Bridgestone, které nenabízí vysokou přilnavost. Ani nad kabinou moc jásotu nezní. Problémy mají hlavně vyšší řidiči, sedadla jsou ukotvena příliš vysoko, volant nenabízí dostatečný rozsah nastavení a pedály jsou usazeny příliš podivně na to, aby snadno umožňovaly řazení s meziplyny při brzdění.
Na druhé straně se japonská novinka může pochlubit působivým podvozkem. V nižších rychlostech sice vůz i s ohledem na 17palcová kola s nízkoprofilovým obutím působí tvrdě, nicméně poté začnou zakázkové tlumiče Sachs předvádět svá kouzla a jízdu vyhladí i na hrubším povrchu. To by mohla být dobrá zpráva zejména pro nadšené české řidiče.
To vše ale stejně můžete pustit z hlavy jako málo podstatné. Drasticky omezená dostupnost znamená že tohle auto si u nás koupí nanejvýš pár lidí. Yaris GRMN má do Evropy dorazit pouze ve 400 exemplářích, přičemž devadesát až sto z nich skončí na britském trhu. Na ostatní země tak zbývá nějakých 300 kusů, což vážně není mnoho.
Při tak omezené produkci nepřekvapí dost vysoká cena (ve Velké Británii to bude 26 295 GBP, tedy asi 776 500 Kč, což je prostě příliš. Jakkoliv totiž ostrý Yaris může působit výjimečně, ve srovnání s dosavadním Volkswagenem Polo GTI je enormně drahý. Němec se 192 koňmi, s nimiž stovku zdolá za 6,7 sekundy, v pětidveřové karoserii vychází (respektive vycházel, nyní se již čeká na novou generaci) na 464 900 Kč. Za 504 900 Kč pak byl k mání s DSG místo manuálu.
Šestistupňovou ručně řazenou převodovku má pak sice Toyota taky, přičemž do placu může přidat ještě samosvorný diferenciál Torsen, to ale extra finance oproti Volkswagenu vyváží jen stěží. Proč se Toyota rozhodla jít zrovna touto cestou tak úplně nechápeme - větší produkce by jistě znamenala nižší cenu za kus a více úsměvů na tvářích, které 210koňová kapesní raketa i přes své nedokonalosti umí vykouzlit. Takto zůstane vyhrazena pár dobře situovaným nadšencům, které bude už svou omezenou dostupností nutit k tomu, aby byla více „sbírána” než „ježděna”. A to je prostě škoda...

























Prototyp Toyoty Yaris GRMN bez grafických polepů nevypadá tak extrémně...







...jako vůz, s nímž se Toyota pochlubila v Ženevě...
Zdroj: Autocar
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
172 km/h a 21 předjetí přes plnou v Gotthardském tunelu? Tohle jsou pak následky
včera
Nový Lexus LFA schytal na Festivalu rychlosti těžkou bídu. Naprosto jej zastínila auta, která ho měla pouze doprovázet
včera
Také Fernando Alonso má zjevně moderních aut plné zuby, tohle si teď koupil i na ježdění po Monaku
13.7.2026
Nové na MotoForum.cz
- Ohlédnutí po závodním víkendu na Sachsenringu a v Donington Parku 11:25
- Miller žádá 1 milion Euro, najde se nějaký tým? včera 10:00
- Philipp Steinmayr a Adrian Rus zemřeli tragicky na Masecu 12.7.2026
- #93 Marc Marquez zůstává králem Sachsenringu 12.7.2026
- Vítězem Bulega před Lecuonou a Montellou 12.7.2026
Nejnovější články
Čína bouchla do stolu. Výrobci aut s dotykovými nesmysly přetáhli strunu, nařídila 19 funkcí, které v autech musí ovládat tlačítka
před 15 minutami
Byznys VW se hroutí, firmu ale nejvíc zajímá, že „zaměstnala” ovce místo sekáčů trávy
před hodinou
Tohle je buducnost osobní dopravy v EU. Elektrokolo pro 5 lidí za peníze, které donedávna stačily na nové auto, gratulujeme
před 3 hodinami
Roboti už stávkovat nebudou, a tak dělníci Hyundai začali na odpor proti nim stávkovat ještě dřív, než je nahradí
před 4 hodinami
Zlato? Bitcoin? Akcie? Nejlepší investicí posledních let je Jimny. Lidé ho dnes prodávají s mohutným ziskem i po najetí víc než 100 tisíc km
před 6 hodinami
