VW připraví o manuál oba své nejostřejší modely. První o něj už přišel už letos

Nad ručně řazenými převodovkami se nestahují mračna jen u velmi výkonných a luxusních aut, utrum mají i v případě dvou nejostřejších Volkswagenů dneška. Golf R už ho nemá, GTI o něj přijde.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

VW připraví o manuál oba své nejostřejší modely. První o něj už přišel už letos

18.11.2018 | Petr Prokopec

Nad ručně řazenými převodovkami se nestahují mračna jen u velmi výkonných a luxusních aut, utrum mají i v případě dvou nejostřejších Volkswagenů dneška. Golf R už ho nemá, GTI o něj přijde.

Ještě na jaře byla nabídka koncernu VW opravdu bohatá. Pokud byste tak chtěli otestovat modely všech jeho značek, navíc se všemi motory, převodovkami a výbavami, a za volantem každého strávit alespoň jeden den, nebudete pomalu do konce života dělat nic jiného. Z pohledu zákazníka lze takový výběr více než kvitovat, neboť koncern dokázal pokrýt jakékoliv požadavky. Nicméně každá mince má dvě strany a my se podíváme na tu horší z nich.

Problémy širokého portfolia se projevily především ve chvíli, kdy Evropská unie začala kvůli zavedení nové metodiky měření spotřeby požadovat novou homologaci každé nabízené varianty zvlášť - stačí jinak velká kola a pro EU je to specifická verze vyžadující specifické schválení. Tento krok si v případě VW Group vyžádal nemalé množství času, stejně jako peněz. Přes maximální snahu ale Němci nestihli vše včas, nabídka mnohých značek tak po 1. září připomínala oddíl sedláků od Chlumce. Nabídka je ovšem zdecimované dodnes, a co je snad ještě horší, k jejich doplňování již do budoucna nedojde.

Řeč je v této souvislosti jednak o Volkswagenu Golf R, tedy nejostřejším sériovém VW vůbec, jehož přeplňovaný dvoulitrový čtyřválec produkoval ještě na počátku roku 310 koní. Tento výkon pak na všechna čtyři kola přenášela buď šestistupňová manuální převodovka nebo dvouspojkový automat DSG. Kromě toho jste mohli volit mezi tří- a pětidveřovým provedením. Na variantu, které se ročně prodá jen pár tisíc exemplářů, to tedy rozhodně není zrovna úzkoprsá nabídka.

Pokud by VW chtěl všechna čtyři provedení prodávat i nadále, musel by jejich rozličné kombinace nezávisle homologovat, navíc v dalších variantách. To je drahé a Němci šetří, proto poslali přes palubu ty verze, které se jim hodí nejméně do krámu. Nabídka sice ještě pojde úpravou v závislosti na reakci trhu, nicméně manuál zmizel naprosto všude. Ve Velké Británii navíc skončilo i třídvířko, příchod filtru pevných částic navíc srazil výkon na 300 koní.

Obdobně je na tom Golf R také na australském trhu, přičemž tamní produktový manažer Volkswagenu Jeff Shafer ve své křišťálové kouli poodkryl i budoucnost. Na dotaz, zda manuální převodovku dostanou i sportovní deriváty chystané osmé generace, neodpověděl tak, jak by asi puristé doufali. „Pochybuji o tom,“ vyjádřil se na adresu příštího Volkswagenu Golf R Shafer. Co je ovšem horší, nemluvil jen o tomto modelu.

Manuální převodovku nemá dostat ani Golf GTI, tedy další ostrý VW. Ani jemu nová homologace moc neprospěla - ještě před pár měsíci byly k mání dvě výkonnostní verze, jedna s 230 a druhá s 245 koňmi, přičemž přežila jen ta silnější. K dispozici by pak sice měla být i nadále s automatem i manuálem, u osmé generace ale má zůstat zachováno pouze DSG.

Nejde přitom o věc týkající se jen Austrálie, kde by lidé nestáli o manuály. Problém je v tom, že verze s ručně řazenými převodovkami prostě nebudou existovat, nikde na světě. „Budoucnost nezávisí na našem přání prodávat manuál, ale na tom, zda manuál vůbec bude moci být nabízen. A já nečekám, že Golf GTI a Golf R dorazí v manuální verzi,“ uvedl produktový manažer.

O ne zrovna světlé budoucnosti pro manuály v nabídce těchto vozů navíc nedávno hovořil i šéf jejich vývoje, který také odhalil důvody. Omezená poptávka to v prvé řadě není, takže váš e-mail do Volkswagenu požadující zachování manuálů v nabídce na rozhodnutí Němců těžko něco změní. Toto rozhodnutí pak nejspíše dopadne i na Škodu Octavia RS, která pohonné ústrojí sdílí právě s Golfem GTI. Nicméně jelikož mladoboleslavští již delší dobu naznačují, že příští generace vsadí na hybridní ústrojí, jemuž automat vyhovuje daleko lépe, zdá se, že na nevyhnutelné se již připravuje i největší tuzemská automobilka.


VW připraví o manuál oba své nejostřejší modely. První o něj už přišel už letos - 1 - Test VW Golf 7 GTI srovnavaci 001VW připraví o manuál oba své nejostřejší modely. První o něj už přišel už letos - 2 - Test VW Golf 7 GTI srovnavaci 003VW připraví o manuál oba své nejostřejší modely. První o něj už přišel už letos - 3 - Test VW Golf 7 GTI srovnavaci 008VW připraví o manuál oba své nejostřejší modely. První o něj už přišel už letos - 4 - Test VW Golf 7 GTI srovnavaci 010VW připraví o manuál oba své nejostřejší modely. První o něj už přišel už letos - 5 - Test VW Golf 7 GTI srovnavaci 016VW připraví o manuál oba své nejostřejší modely. První o něj už přišel už letos - 6 - Test VW Golf 7 GTI srovnavaci 018VW připraví o manuál oba své nejostřejší modely. První o něj už přišel už letos - 7 - Test VW Golf 7 GTI srovnavaci 022VW připraví o manuál oba své nejostřejší modely. První o něj už přišel už letos - 8 - Test VW Golf 7 GTI srovnavaci 027VW připraví o manuál oba své nejostřejší modely. První o něj už přišel už letos - 9 - Test VW Golf 7 GTI srovnavaci 035VW připraví o manuál oba své nejostřejší modely. První o něj už přišel už letos - 10 - Test VW Golf 7 GTI srovnavaci 042VW připraví o manuál oba své nejostřejší modely. První o něj už přišel už letos - 11 - Test VW Golf 7 GTI srovnavaci 046VW připraví o manuál oba své nejostřejší modely. První o něj už přišel už letos - 12 - Test VW Golf 7 GTI srovnavaci 050VW připraví o manuál oba své nejostřejší modely. První o něj už přišel už letos - 13 - Test VW Golf 7 GTI srovnavaci 066VW připraví o manuál oba své nejostřejší modely. První o něj už přišel už letos - 14 - Test VW Golf 7 GTI srovnavaci 057VW připraví o manuál oba své nejostřejší modely. První o něj už přišel už letos - 15 - Test VW Golf 7 GTI srovnavaci 059VW připraví o manuál oba své nejostřejší modely. První o něj už přišel už letos - 16 - Test VW Golf 7 GTI srovnavaci 101VW připraví o manuál oba své nejostřejší modely. První o něj už přišel už letos - 17 - Test VW Golf 7 GTI srovnavaci 102VW připraví o manuál oba své nejostřejší modely. První o něj už přišel už letos - 18 - Test VW Golf 7 GTI srovnavaci 103
VW Golf GTI s manuálem? V této generaci by taková verze měla figurovat naposledy, s příchodem nového modelu je již spojen pouze automat

VW připraví o manuál oba své nejostřejší modely. První o něj už přišel už letos - 19 - Test VW Golf VII R 2014 001VW připraví o manuál oba své nejostřejší modely. První o něj už přišel už letos - 20 - Test VW Golf VII R 2014 002VW připraví o manuál oba své nejostřejší modely. První o něj už přišel už letos - 21 - Test VW Golf VII R 2014 004VW připraví o manuál oba své nejostřejší modely. První o něj už přišel už letos - 22 - Test VW Golf VII R 2014 006VW připraví o manuál oba své nejostřejší modely. První o něj už přišel už letos - 23 - Test VW Golf VII R 2014 007VW připraví o manuál oba své nejostřejší modely. První o něj už přišel už letos - 24 - Test VW Golf VII R 2014 009VW připraví o manuál oba své nejostřejší modely. První o něj už přišel už letos - 25 - Test VW Golf VII R 2014 016VW připraví o manuál oba své nejostřejší modely. První o něj už přišel už letos - 26 - Test VW Golf VII R 2014 021VW připraví o manuál oba své nejostřejší modely. První o něj už přišel už letos - 27 - Test VW Golf VII R 2014 027VW připraví o manuál oba své nejostřejší modely. První o něj už přišel už letos - 28 - Test VW Golf VII R 2014 048VW připraví o manuál oba své nejostřejší modely. První o něj už přišel už letos - 29 - Test VW Golf VII R 2014 049VW připraví o manuál oba své nejostřejší modely. První o něj už přišel už letos - 30 - Test VW Golf VII R 2014 051VW připraví o manuál oba své nejostřejší modely. První o něj už přišel už letos - 31 - Test VW Golf VII R 2014 054VW připraví o manuál oba své nejostřejší modely. První o něj už přišel už letos - 32 - Test VW Golf VII R 2014 053VW připraví o manuál oba své nejostřejší modely. První o něj už přišel už letos - 33 - Test VW Golf VII R 2014 059VW připraví o manuál oba své nejostřejší modely. První o něj už přišel už letos - 34 - Test VW Golf VII R 2014 113VW připraví o manuál oba své nejostřejší modely. První o něj už přišel už letos - 35 - Test VW Golf VII R 2014 114VW připraví o manuál oba své nejostřejší modely. První o něj už přišel už letos - 36 - Test VW Golf VII R 2014 116
Z nabídky nejostřejšího Golfu R manuál vypadl už letos

Zdroj: Motoring

Petr Prokopec

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše