Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
VW už ztratil soudnost, svou spásu vidí v autě postaveném kolem 6 let starého odpískaného designu a 8 let staré techniky
6.2.2025 | Petr Prokopec
Byla by to dobrá aprílová zpráva, jenže Němci to myslí smrtelně vážně. Vyhrabali design z roku 2021, který později zavrhli, a spojili ho s technikou, která neohromovala ani v roce 2019. A s tím chtějí uspět v roce 2027?
Koncernem Volkswagen aktuálně zmítá nevídaná krize, kterou si způsobil v prvé řadě sám svou hazardní sázkou na elektromobily. Však pokud jste automobilkou po dekády vyrábějící lidové vozy, které jsou pro konkurenci nastavenou laťkou, nemůžete očekávat úspěch s jejich náhradou mířící o pár pater níž ve všech podstatných aspektech od použitelnosti po hodnotu za peníze. Není tak vlastně divu, že Němci přistupují k radikálním škrtům, propouští desítky tisíc lidí a chystají se na zavírání továren.
To se pochopitelně nelíbí odborům, které mají ve vedení silné zastání. Vedení se s nimi sice částečně domluvilo již v prosinci, velká výhra pro zaměstnance to ale nebyla. I proto šéf automobilky Thomas Schäfer během setkání se zaměstnanci, které se uskutečnilo tento týden, poodkryl budoucnost, která měla přítomné uchlácholit. Nejsme si ovšem jisti, zda se mu nepovedl jen pravý opak. Vývoj ve VW v podstatě kopíruje to, co vidíme dělat Evropskou unii.
Ta ústy svého nejvyššího vedení před pár dny oznámila, že Green Deal sice přivedl Evropu do problémů, vyléčí ji z nich ale tak, že bude dělat ještě intenzivněji to samé. Je to jako hasit dům přikládáním. Že to nemůže fungovat, pochopí každý soudný člověk, mezi takové ale Schäfer zjevně nepatří. A proto hodlá pod elektrickým kotlem VW dál topit.
Schäfer se totiž publiku pochlubil snímkem chystaného základního elektromobilu, který by měl stát zhruba 20 tisíc Eur, tedy přibližně půl milionu korun. Jeho vzhled přitom silně připomíná koncept ID.Life z roku 2021, který měl vyústit v produkční elektromobil, jenž by v nabídce zamířil pod stávající ID.3. Nicméně Němci jej posléze označili za slepou větev vývoje, jeho autora Jozefa Kabaně se v podstatě zbavili a později přišli se studií ID.2all, která se má dočkat výroby v příštím roce. Spojena je s ní však startovní cena okolo 25 000 Eur (asi 629 tisíc Kč).
V důsledku toho se zdálo, že původní koncept s poněkud hranatým designem byl definitivně zapomenut, nyní ale vystoupal jako Fénix z popela nad celý Wolfsburg. Zní to mimořádně absurdně, neboť sériová verze má dorazit v roce 2027, tedy v době, kdy výchozí design bude starý 6 let a technika, na které auto stane, dokonce 8. Ale tak to prostě má být.
Šéf VW jej předem označuje za spásu. Půjde totiž o „dostupný, vysoce kvalitní a ziskový elektrický Volkswagen z Evropy pro Evropu,“ uvedl. Díky autům jako toto (celkově je v plánu devítičlenná rodina novinek) se pak automobilka má do roku 2030 stát „mainstreamovým technologickým lídrem“, přestože zároveň dojde „na optimalizaci nákladových struktur“. Hořce úsměvné je také slovo „kvalitní”, už jsme viděli pár více ojetých VW ID.3, kterým se už po pár desítkách tisíc kilometrů začaly rozpadat interiéry. A to jde o vozy klidně za milion i víc. Novinka za 500 tisíc tak jistě bude kvalitka sama.
Jak už jsme naznačili, produkční ID.One, jak si zřejmě základní model bude říkat (nakonec to na sobě má i napsané), znovu použije platformu MEB. Ta bude zkrácená a zaměstná přední kola, jinak jde však o tutéž architekturu, která byla představena v roce 2019. A již tehdy nepatřila k technologické špičce, co chce VW s něčím takovým dokázat v roce 2027? Vedení koncernu VW by se nad sebou mělo zamyslet, tohle vypadá jen jako další zastávka na cestě do pekel, ne ke hvězdám.

Schäferem představený snímek chystaného základního elektromobilu... Foto: Volkswagen




...silně připomíná koncept ID.Life z roku 2021, jehož design měli Němci odpískat. Nakonec v něm ale vidí svou spásu pro rok 2027. Na platformě MEB z roku 2019, geniální. Foto: Volkswagen
Zdroj: Volkswagen
Bleskovky
„Bugatti pro chudé” je novým králem všech pekel. Přepisuje další rekordy akcelerace, okruhů i silnic, pomalé je vedle něj i skutečné Bugatti
včera
Brutalitu Aston Martinu natočili při testech na okruhu v Portimao. Vypadá jako Batmobil, zní jako staré F1 a je rychlý jako ty nové
21.6.2026
„Bugatti pro chudé” ve sprintu vykleplo i tisícikoňové Lamborghini. Ani si neškrtlo, i když dostalo náskok
18.6.2026
Nové na MotoForum.cz
- Pedro Acosta je prezentován jako nástupce Pecco Bagnaii 17:00
- Pecco Bagnaia a Ducati se po roce 2026 rozejdou. 16:30
- Dutch TT: Časový plán závodního víkendu v Assenu 09:00
- Marc Marquez prodloužil smlouvu s Ducati o 2 roky včera 12:34
- Euro Moto míří do Mostu. Domácí fanoušci budou držet palce Štěpánu Zudovi i dalším českým jezdcům včera 10:00
Nejnovější články
Němec natankoval starý VW Passat 1,9 TDI až po okraj naftou a zkusil, kam dojede. Značka najednou hlásila: „polární kruh”
před 3 hodinami
Němci vyzkoušeli jedno z nejlevnějších moderních SUV VW jako ojetinu, před vzhledem radí upřednostnit pohodlí
před 4 hodinami
Svého času prý převratný Ford je totální propadák a skončí bez nástupce, už teď ho nekupuje skoro nikdo
před 6 hodinami
Jaguar dokoná dílo zkázy a přelomový nový model odhalí v říjnu. Ani bývalý šéfdesignér mu nevěří, podle něj postrádá dvě klíčové věci
před 7 hodinami
Hyundai po fiasku pokusu prodávat nadšencům auto za 1,8 milionu vrátí do nabídky základní model. „Musíme,” říká šéf
před 9 hodinami
Živá témata na fóru
- Policejni Passaty, Superby a neoznacena merici vozidla #2 06.24. 21:19 - řidičBOB
- Volvo 06.24. 16:54 - řidičBOB
- Ceny PHM ref aktuální válka v Iránu 06.24. 16:53 - řidičBOB
- BMW Divize 06.23. 10:20 - pavproch
- S větrem ve vlasech.... 06.23. 04:48 - pavproch
- Politický koutek 06.22. 15:36 - mattonecz
- Řidiči, co to mají v ruce... 06.22. 15:11 - Truck Daškam
- Onboard videa 06.22. 07:53 - Truck Daškam
