VW zavede způsob, jak vás nechat dál platit za pořízení auta, i když už je vaše

Automobilový svět se v posledních letech rychle mění a výrobci musí hledat nové způsoby, jak si zajistit přežití. VW chce vydělávat na pořízení auta i po jeho prodeji.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

VW zavede způsob, jak vás nechat dál platit za pořízení auta, i když už je vaše

22.12.2018 | Petr Prokopec

Automobilový svět se v posledních letech rychle mění a výrobci musí hledat nové způsoby, jak si zajistit přežití. VW chce vydělávat na pořízení auta i po jeho prodeji.

Alkohol v malém množství neškodí v jakýchkoliv dávkách, zaznělo v dnes již legendárním filmu Limonádový Joe. Toto pořekadlo lze aplikovat na celou řadu činností a pokaždé bude pravdivé. Lidé zkrátka mají tendenci si myslet, že kupříkladu pokud snědí jen jednu sušenku denně, neztloustnou. A že pokud natankují palivo jen za 200 Kč denně, neprojedou v rámci měsíce tolik, kolik by platili, kdyby se nežinýrovali a pokaždé brali plnou nádrž. Přesně na tomto uvažování chtějí nyní začít stavět výrobci aut.

I ti totiž pochopili, že jen málokdo je schopen dát dohromady patřičně velký balík peněz, aby si koupil vytoužený vůz s veškerou příplatkovou výbavou, kterou dokáže využít. Tedy pořídit si auto s takovými prvky, na nichž automobilky mohou vydělat nejvíce. Každý ve výsledku zvolí specifikaci, která odpovídá jeho možnostem a trpí tím v podstatě obě strany obchodu - automobilka vydělá méně a zákazník si během dalších let čas od času vzpomene, že do některého z výbavových prvků raději investovat měl, že by jej přece jen využil.

Dosud se zdálo, že na tento problém není jak vyřešit. Ochota výrobců slevit má své limity, stejně jako ochota zákazníků si třeba půjčit více peněz. S řešením ale nakonec přišel Mercedes, který momentálně vyvíjí platformu, jenž umožní lidem, aby si připláceli za různé prvky i později. Jinými slovy, auto bude prodáno ve stavu, kdy jeho technika umožní například kompletní navigační funkce, když si ale zákazník za tento prvek při koupi nezaplatí, nedostane jej. A když si později před dovolenou vzpomene, že by vestavěná navigace byla přece jen fajn, koupí si jí na dálku přes jakýsi App Store, který známe ze světa mobilních telefonů.

Přesně touto cestou se nyní hodlá vydat i Volkswagen, který chce tímto způsobem - tedy online tržištěm, kde si budete moci zpřístupnit různé funkce či naopak ukončit jejich funkčnost - výrazně navýšit své příjmy.

Šéf prodejního oddělení Jürgen Stackmann uvedl, že počátek komercializace online služeb je naplánován na rok 2020. O pouhých pět let později by ovšem Volkswagen chtěl v jejich případě dosáhnout ročního obratu okolo jedné miliardy Eur (cca 25,78 mld. Kč). Při vývoji platformy přitom automobilce napomáhá Microsoft, stejně jako společnost WirelesCar, kterou Volkswagen před pár dny koupil za 1,1 miliardy švédských korun (2,76 mld. Kč) od Volva.

Pro Němce je přitom chystaná platforma, která počítá s online cloudovým úložištěm, součástí rozsáhlé transformace. Automobilka se totiž hodlá přesunout z pozice pouhého masového výrobce aut do role poskytovatele přepravních služeb. Z toho důvodu ostatně VW již v srpnu vyrukoval s car-sharingovými službami. Zrovna tato cesta nám ale přijde spíše trnitá než snadno schůdná. Na rozdíl od oněch online příplatků. Koneckonců, kdo si při koupi auta v červnu uvědomí, že potřebuje vyhřívaná sedadla? A kdo si pak v listopadu přizná, že by je raději měl? VW takto umožní vybavit auto i dodatečně, ke spokojenosti všech stran.

VW zavede způsob, jak vás nechat dál platit za pořízení auta, i když už je vaše - 1 - VW Tiguan a Touareg Black Style R-Line 2018 prvni sada 03VW zavede způsob, jak vás nechat dál platit za pořízení auta, i když už je vaše - 2 - VW Tiguan a Touareg Black Style R-Line 2018 prvni sada 04VW zavede způsob, jak vás nechat dál platit za pořízení auta, i když už je vaše - 3 - VW Tiguan a Touareg Black Style R-Line 2018 prvni sada 05VW zavede způsob, jak vás nechat dál platit za pořízení auta, i když už je vaše - 4 - VW Tiguan a Touareg Black Style R-Line 2018 prvni sada 06VW zavede způsob, jak vás nechat dál platit za pořízení auta, i když už je vaše - 5 - VW Tiguan a Touareg Black Style R-Line 2018 prvni sada 07VW zavede způsob, jak vás nechat dál platit za pořízení auta, i když už je vaše - 6 - VW Tiguan a Touareg Black Style R-Line 2018 prvni sada 08VW zavede způsob, jak vás nechat dál platit za pořízení auta, i když už je vaše - 7 - VW Tiguan a Touareg Black Style R-Line 2018 prvni sada 09VW zavede způsob, jak vás nechat dál platit za pořízení auta, i když už je vaše - 8 - VW Tiguan a Touareg Black Style R-Line 2018 prvni sada 10VW zavede způsob, jak vás nechat dál platit za pořízení auta, i když už je vaše - 9 - VW Tiguan a Touareg Black Style R-Line 2018 prvni sada 11VW zavede způsob, jak vás nechat dál platit za pořízení auta, i když už je vaše - 10 - VW Tiguan a Touareg Black Style R-Line 2018 prvni sada 12VW zavede způsob, jak vás nechat dál platit za pořízení auta, i když už je vaše - 11 - VW Tiguan a Touareg Black Style R-Line 2018 prvni sada 13VW zavede způsob, jak vás nechat dál platit za pořízení auta, i když už je vaše - 12 - VW Tiguan a Touareg Black Style R-Line 2018 prvni sada 14VW zavede způsob, jak vás nechat dál platit za pořízení auta, i když už je vaše - 13 - VW Tiguan a Touareg Black Style R-Line 2018 prvni sada 15VW zavede způsob, jak vás nechat dál platit za pořízení auta, i když už je vaše - 14 - VW Tiguan a Touareg Black Style R-Line 2018 prvni sada 16VW zavede způsob, jak vás nechat dál platit za pořízení auta, i když už je vaše - 15 - VW Tiguan a Touareg Black Style R-Line 2018 prvni sada 17
Takový VW Touareg nabušený výbavou od podlahy až po střechu si může dovolit jen málokdo. Němci však chystají novou strategii, jenž sníží pořizovací cenu. Za řadu funkcí totiž bude možné připlácet v průběhu vlastnictví, jejich funkčnost navíc bude omezená. Tím se ale nakonec ve výsledku příjmy Volkswagenu mají zvýšit

Zdroj: Auto News

Petr Prokopec

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama