Mercedes rozjel způsob, jak vás dál nechat platit za pořízení auta, i když už je vaše

Pro automobilku je to geniální způsob, jak vydělat peníze navíc, ani zákazníci se ale nakonec zlobit nemusí. Možnosti pořízení dodatečných prvků výbavy jsou zatím omezené, budou ale jen přibývat.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Mercedes rozjel způsob, jak vás dál nechat platit za pořízení auta, i když už je vaše

25.3.2019 | Petr Prokopec

Pro automobilku je to geniální způsob, jak vydělat peníze navíc, ani zákazníci se ale nakonec zlobit nemusí. Možnosti pořízení dodatečných prvků výbavy jsou zatím omezené, budou ale jen přibývat.

Na sklonku loňského září Mercedes prozradil, že našel způsob, jak vytáhnout z kapes zákazníků peníze za pořízení auta i poté, co jim ho prodal. Řeč tedy není o servisech, ale skutečně o samotném autě a jeho výbavě. Podstatou je přitom platforma, která vám umožní dokupovat různé prvky příplatkové výbavy i poté, co jste již své auto převzali, ovšem v průběhu používání jste zjistili, že vám některá věc zoufale schází.

O této možnosti se právě před několika měsíci zmiňoval softwarový návrhář značky Markus Ehrmann, dle kterého Mercedes „pracuje na robustní platformě, která umožní řidičům, aby mohli zapínat a vypínat různé systémy - pravděpodobně takové, za něž je třeba připlácet“. To po technologické stránce není nikterak nereálné, neboť automobilkám se již nevyplatí vyrábět několikeré specifikace svých modelů. U některých značek jsou už nyní auta v různých výbavových specifikacích „fyzicky“ do značné míry stejná a prvky výbavy aktivovány dle volby při objednávce.

Co přesně to znamená? Vysvětlit si to můžeme na vyhřívaných sedadlech - topnou spirálou jsou dnes často osazena i ta, která funkci vyhřívání nemají, možnost ji aktivovat ale dostanou ti zákazníci, kteří zaškrtli příslušné okénko a na středový tunel bylo umístěno patřičné tlačítko, popř. byla aktivována taková možnost v menu palubního systému s dotykovým displejem. Jakmile dojde na Ehrmannova slova, bude možnost si za tuto funkci připlatit nejen při objednávce, ale i kdykoli později v průběhu používání auta.

Softwarový guru značky přitom naznačil, že s podobnými možnostmi máme počítat spíše až v příští dekádě, třícípá hvězda však do té doby zjevně nehodlá složit ruce do klína. Aktuálně proto přichází s první fází nové strategie, která je zaměřena hlavně na elektronické funkce. Ke třídě A, třídě B a rodině GLE si zákazníci budou moci dokoupit digitální rádio, navigaci a propojení s mobilním telefonem, pokud tak neučinili hned při pořízení vozu.

Pro takový krok bude zapotřebí pouze připojení k internetu a vytvoření účtu na platformě „Mercedes me”. Poté již postačí jen pár dotyků na obrazovce přímo ve voze, jež vás zavede do internetového obchodu značky známého pod zkratkou MBUX. Zde si následně budete moci vybrat některý z doplňků, za který bezhotovostně zaplatíte a jenž vám bude zaktivován online bez nutnosti návštěvy dealerství.

V současnosti je tato možnost připravena pouze pro majitele výše zmiňované třídy A, třídy B či Mercedesu GLE, tedy nejmodernějších vozů značky, jež jsou elektronikou prošpikované od podlahy až pod střechu. Další modely ovšem bezesporu budou následovat. Zajímavé je, že možnost dokoupení prvků není vyhrazena jen prvním majitelům, ale klidně i těm druhým či třetím - jakmile si vůz v budoucnu odkoupí, stačí jen založení účtu a již mohou vesele nakupovat.

Pro třídu A budou internetové nákupy odemčeny od prvního letošního čtvrtletí, v případě třídy B a modelu GLE pak ihned v době jejich příchodu na trh. Ten se odehraje rovněž letos. V případě dalších nových Mercedesů, které dorazí na trh v roce 2020 nebo 2021 pak lze počítat i s dodatečným nákupem poněkud „fyzičtější” výbavy, třeba onoho vyhřívání sedadel. A do budoucna je řeč i o přikupování většího výkonu motoru či delšího dojezdu, to až nabídku Mercedesu ovládnou elektromobily. Nereálné? Tesla v menší míře něco takového nabídla už dříve, základní verze Modelu S byly jen elektronicky upravené vyšší specifikace, které bylo možné dodatečně „povýšit”.


Mercedes rozjel způsob, jak vás dál nechat platit za pořízení auta, i když už je vaše - 1 - Mercedes-Benz A-Class B-Class GLE 2019 prvni foto 01Mercedes rozjel způsob, jak vás dál nechat platit za pořízení auta, i když už je vaše - 2 - Mercedes-Benz A-Class B-Class GLE 2019 prvni foto 02Mercedes rozjel způsob, jak vás dál nechat platit za pořízení auta, i když už je vaše - 3 - Mercedes-Benz A-Class B-Class GLE 2019 prvni foto 03Mercedes rozjel způsob, jak vás dál nechat platit za pořízení auta, i když už je vaše - 4 - Mercedes-Benz A-Class B-Class GLE 2019 prvni foto 04Mercedes rozjel způsob, jak vás dál nechat platit za pořízení auta, i když už je vaše - 5 - Mercedes-Benz A-Class B-Class GLE 2019 prvni foto 05Mercedes rozjel způsob, jak vás dál nechat platit za pořízení auta, i když už je vaše - 6 - Mercedes-Benz A-Class B-Class GLE 2019 prvni foto 06Mercedes rozjel způsob, jak vás dál nechat platit za pořízení auta, i když už je vaše - 7 - Mercedes-Benz A-Class B-Class GLE 2019 prvni foto 07Mercedes rozjel způsob, jak vás dál nechat platit za pořízení auta, i když už je vaše - 8 - Mercedes-Benz A-Class B-Class GLE 2019 prvni foto 08Mercedes rozjel způsob, jak vás dál nechat platit za pořízení auta, i když už je vaše - 9 - Mercedes-Benz A-Class B-Class GLE 2019 prvni foto 09
Mercedes zpočátku umožní zpětné nákupy „elektronické” příplatkové výbavy jen u třídy A, třídy B a GLE, tedy u nejnovějších modelů napěchovaných elektronikou. Další vozy - a prvky výbavy - ale budou následovat

Petr Prokopec

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama