- -

Farmář vyřízl díru do motoru a naživo ukázal, jak dopadne, když nemá olej

Stokrát můžeme říci, že olej je pro motor auta něco jako krev pro vaše tělo, stejně o něj někteří nepečují. Tyto obrázky jsou připomenutím, že by měli.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Farmář vyřízl díru do motoru a naživo ukázal, jak dopadne, když nemá olej

24.6.2017 | Petr Miler | 7 příspěvků

Stokrát můžeme říci, že olej je pro motor auta něco jako krev pro vaše tělo, stejně o něj někteří nepečují. Tyto obrázky jsou připomenutím, že by měli.

Ano, je to ten samý farmář, který nedávno nasypal cukr do nádrže, aby zjistil, zda opravdu zničí motor. Tento člověk zjevně našel zálibu v trápení starých motorů, v tomto případě to ale není tak, že by zkoušku ohněm dopřál jinak zdravé pohonné jednotce. Vzal už beztak poškozený motor ze sekačky, který za chodu už výrazně klepal, a podíval se mu na zoubek.

Nešel na to ovšem tak, že by jej standardním způsobem rozebral. Úhlovou bruskou do něj vyřezal díru a do nitra nahlédl touto cestou. Tak zjistil, že zřejmě nedostatečným mazáním byly poškozeny „šály” ojnice motoru, která začala mít přílišnou vůli a stala se zdrojem onoho klepání. Ojnici odpojil a narazil i na zjevné vizuální opotřebení, do opravy - která by v této fázi byla docela snadná a účinná - se ale nepustil. Takto poškozený motor dal znovu do provozuschopného stavu a nastartoval jej. Bez oleje.

Ona díra v něm zůstala, k tomu přibylo i pár měřících zařízení pochopitelně i pár kamer. Motor týraný vlastním poškozením i nedostatkem lubrikace byl takto znovu nastartován a vydržel běžet asi dvě a tři čtvrtě minuty, než se zadřel. Tření mezi ojnicí a klikovou hřídelí se stalo pro motor nepřekonatelným, své jistě řekla i tepelná roztažnost namáhaných částí, agregát „pustil čmoud” a další práci vzdal.

To ale nebylo vše. Farmář nechal motor hodinu vychladnout, postříkal jeho vnitřnosti olejem ve spreji a znovu ho nastartoval - Markýz de Sade by měl radost. Bylo to skutečně kruté, což nejlépe dosvědčuje, že motor tentokrát kapituloval už asi po 23 sekundách a doslova explodoval. Jeho v tomto případě nejnamáhanější část, tedy ojnice, se rozlétla na kusy a nebýt to kontrolovaný experiment, součásti motoru by mohly poškodit zbytek stroje nebo i prorazit jeho obal.

Je to pro člověka milujícího motory docela drastická podívaná, ale je také poučná. Když motor řádně nemažete dostatečně čerstvým olejem, stihne ho postupně přesně tento osud - poškodí se, lokálně přehřeje a některá z jeho částí se rozletí na kusy. Dopřát motoru vždy dost nepříliš použitého oleje je to nejmenší, co můžete pro vaše auto udělat a přitom zároveň to snad nejvýznamnějším, čím mu můžete prospět. Tak prosím olej pravidelně kontrolujte a měňte, některé odstrašující případy nechceme vidět znovu...

Farmář vyřízl díru do motoru a naživo ukázal, jak dopadne, když nemá olej - 1 - Zkaza nemazaneho motoru nazivo 01Farmář vyřízl díru do motoru a naživo ukázal, jak dopadne, když nemá olej - 2 - Zkaza nemazaneho motoru nazivo 02Farmář vyřízl díru do motoru a naživo ukázal, jak dopadne, když nemá olej - 3 - Zkaza nemazaneho motoru nazivo 03Farmář vyřízl díru do motoru a naživo ukázal, jak dopadne, když nemá olej - 4 - Zkaza nemazaneho motoru nazivo 04Farmář vyřízl díru do motoru a naživo ukázal, jak dopadne, když nemá olej - 5 - Zkaza nemazaneho motoru nazivo 05Farmář vyřízl díru do motoru a naživo ukázal, jak dopadne, když nemá olej - 6 - Zkaza nemazaneho motoru nazivo 06Farmář vyřízl díru do motoru a naživo ukázal, jak dopadne, když nemá olej - 7 - Zkaza nemazaneho motoru nazivo 07Farmář vyřízl díru do motoru a naživo ukázal, jak dopadne, když nemá olej - 8 - Zkaza nemazaneho motoru nazivo 08Farmář vyřízl díru do motoru a naživo ukázal, jak dopadne, když nemá olej - 9 - Zkaza nemazaneho motoru nazivo 09Farmář vyřízl díru do motoru a naživo ukázal, jak dopadne, když nemá olej - 10 - Zkaza nemazaneho motoru nazivo 10Farmář vyřízl díru do motoru a naživo ukázal, jak dopadne, když nemá olej - 11 - Zkaza nemazaneho motoru nazivo 11Farmář vyřízl díru do motoru a naživo ukázal, jak dopadne, když nemá olej - 12 - Zkaza nemazaneho motoru nazivo 12Farmář vyřízl díru do motoru a naživo ukázal, jak dopadne, když nemá olej - 13 - Zkaza nemazaneho motoru nazivo 13Farmář vyřízl díru do motoru a naživo ukázal, jak dopadne, když nemá olej - 14 - Zkaza nemazaneho motoru nazivo 14Farmář vyřízl díru do motoru a naživo ukázal, jak dopadne, když nemá olej - 15 - Zkaza nemazaneho motoru nazivo 15Farmář vyřízl díru do motoru a naživo ukázal, jak dopadne, když nemá olej - 16 - Zkaza nemazaneho motoru nazivo 16Farmář vyřízl díru do motoru a naživo ukázal, jak dopadne, když nemá olej - 17 - Zkaza nemazaneho motoru nazivo 17Farmář vyřízl díru do motoru a naživo ukázal, jak dopadne, když nemá olej - 18 - Zkaza nemazaneho motoru nazivo 18Farmář vyřízl díru do motoru a naživo ukázal, jak dopadne, když nemá olej - 19 - Zkaza nemazaneho motoru nazivo 19Farmář vyřízl díru do motoru a naživo ukázal, jak dopadne, když nemá olej - 20 - Zkaza nemazaneho motoru nazivo 20Farmář vyřízl díru do motoru a naživo ukázal, jak dopadne, když nemá olej - 21 - Zkaza nemazaneho motoru nazivo 21Farmář vyřízl díru do motoru a naživo ukázal, jak dopadne, když nemá olej - 22 - Zkaza nemazaneho motoru nazivo 22Farmář vyřízl díru do motoru a naživo ukázal, jak dopadne, když nemá olej - 23 - Zkaza nemazaneho motoru nazivo 23
Nemazaný motor stihne opravdu nepěkný osud. Dříve nebo později, ale nejspíše hodně brzy...

Petr Miler

Další zajímavé články:

Diskuze 7 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše