- -

Opravdu cukr v nádrži zničí motor? Farmář to zkusil na skutečném čtyřtaktu

Je stále rozšířenou zvěstí, že ke zničení motoru stačí někomu nasypat cukr do nádrže. A najdou se lidé, kteří to dělají. Dosáhnou tím ale něčeho?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Opravdu cukr v nádrži zničí motor? Farmář to zkusil na skutečném čtyřtaktu

24.5.2017 | Marek Bednář | 30 příspěvků

Je stále rozšířenou zvěstí, že ke zničení motoru stačí někomu nasypat cukr do nádrže. A najdou se lidé, kteří to dělají. Dosáhnou tím ale něčeho?

Jistě jste slyšeli o tom, že cukr v nádrži znamená pro motor jistou smrt. Kolují zvěsti o tom, že se tak někdo snaží někomu škodit a byť u většiny novějších aut narazí na nějakým způsobem uzamykatelná hrdla nádrží, existuje stále dost vozů, do kterých se dostane zvenku kdokoli. Nakonec i aktuální Škoda Rapid před jednou ze svých několika menších modernizací (třeba ta z našeho dlouhodobého testu) dovolovala otevřít hrdlo nádrže bez klíče či odemčení vozu. Takže co přesně se stane, když se nasype do benzínu obyčejný cukr?

Zjistil to pro nás jeden farmář, autor kanálu Project Farm na YouTube. Vzal motor ze sekačky, sundal hlavu válce, prozkoumal usazeniny a po smontování změřil tlak za studena i za tepla. Pak smíchal ve sklenici benzín s cukrem - a v tuto chvíli přichází první zajímavý moment. Cukr se totiž ve studeném benzínu nerozpustil zcela.

Směs, která vznikla, autor nalil do nádrže. Sekačku nastartoval a nechal běžet. Když došlo palivo, nalil do nádrže tentokrát už čistý benzín a znovu nastartoval. Motor běžel celkem údajně asi 105 minut a s cukrem v nádrži vidíme v určitých chvílích vycházet z motoru neobvyklý kouř.

Co je ovšem podstatné, motor běží - nezadřel se, nevybouchl, nestalo se vlastně nic spektakulárního, sekačka se zastavila až ve chvíli, kdy došlo palivo, ať už první várka benzínu s cukrem anebo později benzín samotný. Také test tlaku ve válci po „sladkém benzínu” ukázal výsledky podobné těm předchozím. Ovšem, to neznamená, že motoru cukr vůbec neuškodí a zítra na něj můžete začít jezdit.

Po odmontování hlavy válců vidíme jak na hlavě, tak i na horní straně pístu více černých usazenin - je to karamel smíchaný s karbonem? Ochutnávat to jistě nikdo nebude, ale vzhledem k tomu, že karamel vzniká z cukru za vysoké teploty, může to být podobná substance, jen zapečená na stěny spalovací komory.

Kdybyste tedy jezdili s cukrem v nádrži dlouhodobě, jistě by to mělo na motor negativní vliv, když už po takhle krátkém běhu vidíme větší množství usazenin. Cukr se navíc bude usazovat i v nádrži, rozpouští se v benzínu jen velmi pomalu, a když už se rozpustí, projde palivovým filtrem. Dokud je ve formě krystalků, může ucpat filtr nebo palivové čerpadlo.

Namítáte-li, že jednoválec s karburátorem ze sekačky nemá moc společného s moderním spalovacím motorem v automobilu, máte částečně pravdu. Pokusným králíkem tu je motor sice čtyřdobý a s palivovým filtrem, ale nemá katalyzátor, vstřikovače, spousty čidel a podobné vybavení - a právě na ty by mohl mít cukr v nádrži mnohem více destruktivní vliv. Nicméně každý z nás také nemá nejmodernější auto s přímým vstřikováním paliva a dalšími vymoženostmi posledních let.

Pokud se vám tedy do nádrže nějakým způsobem dostane cukr, je vhodné z ní kontaminované palivo vypustit a vyměnit palivový filtr. Pokud jste s oslazeným benzínem nastartovali, jsou v ohrožení i výše zmíněné vstřikovače a katalyzátor, což znamená potenciálně opravdu drahou opravu. Ovšem, máte-li uzamykatelné hrdlo nádrže, puberťáků se sáčkem cukru v batohu se asi bát nemusíte. Tedy, nenajdete-li jej ráno násilně otevřené...

Opravdu cukr v nádrži zničí motor? Farmář to zkusil na skutečném čtyřtaktu - 1 - cukr v benzinu pokus 01Opravdu cukr v nádrži zničí motor? Farmář to zkusil na skutečném čtyřtaktu - 2 - cukr v benzinu pokus 02Opravdu cukr v nádrži zničí motor? Farmář to zkusil na skutečném čtyřtaktu - 3 - cukr v benzinu pokus 03Opravdu cukr v nádrži zničí motor? Farmář to zkusil na skutečném čtyřtaktu - 4 - cukr v benzinu pokus 04Opravdu cukr v nádrži zničí motor? Farmář to zkusil na skutečném čtyřtaktu - 5 - cukr v benzinu pokus 05Opravdu cukr v nádrži zničí motor? Farmář to zkusil na skutečném čtyřtaktu - 6 - cukr v benzinu pokus 06Opravdu cukr v nádrži zničí motor? Farmář to zkusil na skutečném čtyřtaktu - 7 - cukr v benzinu pokus 07Opravdu cukr v nádrži zničí motor? Farmář to zkusil na skutečném čtyřtaktu - 8 - cukr v benzinu pokus 08Opravdu cukr v nádrži zničí motor? Farmář to zkusil na skutečném čtyřtaktu - 9 - cukr v benzinu pokus 09Opravdu cukr v nádrži zničí motor? Farmář to zkusil na skutečném čtyřtaktu - 10 - cukr v benzinu pokus 10Opravdu cukr v nádrži zničí motor? Farmář to zkusil na skutečném čtyřtaktu - 11 - cukr v benzinu pokus 11Opravdu cukr v nádrži zničí motor? Farmář to zkusil na skutečném čtyřtaktu - 12 - cukr v benzinu pokus 12
Cukr rozhodně není pro motor vhodným palivem, ani když to je jednoduchý karburátorový motor sekačky

Zdroj: Project Farm@YouTube

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 30 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše