Jízda autem zbaveným tlumičů pérování teprve ukazuje jejich důležitost

Tlumiče mají v autě svou nezastupitelnou funkci a jejich kondici je třeba hlídat. Jak negativní vliv má jejich špatný stav na fungování celého auta, nejlépe ukáže pokus s jejich úplným odstraněním.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Jízda autem zbaveným tlumičů pérování teprve ukazuje jejich důležitost

27.1.2019 | Mirek Mazal

Tlumiče mají v autě svou nezastupitelnou funkci a jejich kondici je třeba hlídat. Jak negativní vliv má jejich špatný stav na fungování celého auta, nejlépe ukáže pokus s jejich úplným odstraněním.

Tlumiče pérování jsou nenahraditelnou součástí podvozku všech automobilů. Jejich primárním úkolem je tlumit rázy od nerovností a zajistit co nejstálejší kontakt pneumatik s vozovkou. Tlumiče se nachází mezi nápravou a rámem karoserie co nejblíže k pružinám. Správné tlumení zlepšuje jízdní vlastnosti, zdokonaluje ovladatelnost auta a přispívá k bezpečnosti i komfortu posádky.

Odbornějším pohledem tlumič klade odpor prudkým pohybům tím, že absorbuje a rozptyluje vzniklou energii. Používá se hlavně hydraulické provedení, kde se píst pohybuje ve válci naplněném olejem. Ten se přes píst dostává malými otvory nebo ventily. Důležitost tlumičů je nezpochybnitelná a názorně to potvrdí i video nizozemského experimentátora, který si říká Master Milo.

Ten vyřadil z funkce všechny čtyři tlumiče Fordu Focus první generace a čekal, co se stane. Po výletu na polní cestu se projevila absence jednoho z nejzákladnějších dílů podvozku, samy pružiny nejsou pro správné fungování podvozku dostačují. Stříbrné kombi ještě zvládlo pohodlně přejet drobné výmoly nízkou rychlostí, po sešlápnutí plynu na podlahu se ale začaly dít věci.

Ve vysoké rychlosti se Focus odrážel od silnice jako od trampolíny a auto přestalo být rozumně ovladatelné. Točení volantem ztratilo význam, protože se přední kola se pravidelně vznášela ve vzduchu. Bez kontaktu pneumatik s vozovkou nešlo řídit ani rovným směrem. Vtipné skoky překazila zlomená poloosa, která nevydržela jedno z tvrdých přistání.

Experiment nelze doporučit komukoliv opakovat, nic jiného by ale lépe neukázalo, co pro každý vůz znamenají tlumiče a pružiny. Jeden bez druhého nemohou rozumně existovat.


Jízda autem zbaveným tlumičů pérování teprve ukazuje jejich důležitost - 1 - Jak jezdi auto bez tlumicu 01Jízda autem zbaveným tlumičů pérování teprve ukazuje jejich důležitost - 2 - Jak jezdi auto bez tlumicu 02Jízda autem zbaveným tlumičů pérování teprve ukazuje jejich důležitost - 3 - Jak jezdi auto bez tlumicu 03Jízda autem zbaveným tlumičů pérování teprve ukazuje jejich důležitost - 4 - Jak jezdi auto bez tlumicu 04Jízda autem zbaveným tlumičů pérování teprve ukazuje jejich důležitost - 5 - Jak jezdi auto bez tlumicu 05Jízda autem zbaveným tlumičů pérování teprve ukazuje jejich důležitost - 6 - Jak jezdi auto bez tlumicu 06Jízda autem zbaveným tlumičů pérování teprve ukazuje jejich důležitost - 7 - Jak jezdi auto bez tlumicu 07Jízda autem zbaveným tlumičů pérování teprve ukazuje jejich důležitost - 8 - Jak jezdi auto bez tlumicu 08Jízda autem zbaveným tlumičů pérování teprve ukazuje jejich důležitost - 9 - Jak jezdi auto bez tlumicu 09Jízda autem zbaveným tlumičů pérování teprve ukazuje jejich důležitost - 10 - Jak jezdi auto bez tlumicu 10Jízda autem zbaveným tlumičů pérování teprve ukazuje jejich důležitost - 11 - Jak jezdi auto bez tlumicu 11Jízda autem zbaveným tlumičů pérování teprve ukazuje jejich důležitost - 12 - Jak jezdi auto bez tlumicu 12
Auto jen s pružinami a bez funkčních tlumičů připomene putování Maxipsa Fíka s podobnou „výbavou”

Zdroj: mastermilo82@Youtube

Mirek Mazal

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama