Reklama

Němci zastaví vývoj spalovacích motorů do 6 let, říká šéf firmy, co jim dodává díly

BMW, Mercedes i Volkswagen prý nyní chystají úplně poslední generaci nových spalovacích jednotek. Poté má přijít doba elektromobilů a autopilotů.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Němci zastaví vývoj spalovacích motorů do 6 let, říká šéf firmy, co jim dodává díly

7.8.2017 | Petr Prokopec | 26 příspěvků

BMW, Mercedes i Volkswagen prý nyní chystají úplně poslední generaci nových spalovacích jednotek. Poté má přijít doba elektromobilů a autopilotů.

Jak dlouho lze ještě počítat se spalovacími motory? To je otázka nikoliv za milion či miliardu, ale rovnou za několik trilionů. A stoprocentně reálnou odpověď nezná nikdo. Zatímco se politici snaží jejich smrt urychlit a prosazují zákaz jejich prodeje, jiní tvrdí, že spalovací jednotky většinu z nás ještě přežijí. Patří mezi ně třeba Mazda, která vdechne produkční život technologii HCCI schopné dramaticky navýšit jejich účinnost.

Právě HCCI by ale může být poslední kapitolou v historii spalovacích motorů, jak nyní naznačuje finanční šéf Continentalu Wolfgang Schäfer. Continental můžete znát hlavně jako výrobce pneumatik, tento obří konglomerát ale vyrábí mnohem více automobilových komponentů, včetně těch motorových. A protože v tomto odvětví se plánuje na dlouho dopředu, ví už nyní hodně o tom, co bude za několik dalších let.

Německé automobilky podle něj mají už zhruba za šest let přestat investovat do vývoje benzinových a dieselových motorů a místo toho budou veškeré své zdroje soustředit na vývoj elektromobilů a autonomního řízení. Neznamená to pochopitelně, že benzinové a naftové motory přestanou v roce 2023 prodávat - na trhu mohou vydržet ještě mnoho dalších let. Bez nezbytných inovací je ale jen otázkou času, než z nabídky zcela vymizí.

Jde prý o důsledek kauzy Dieselgate, která odstartovala před dvěma roky a jež zvláště okolo turbodieselů rozprostřela negativní auru. A tu se prý již nepodaří odstranit. Schäfer doslova říká, že „nová generace spalovacích motorů ještě bude vyvinuta, ale poté (okolo roku 2023) již další vývoj nebude možné ospravedlnit, neboť stále více zdrojů a práce bude přesunuto směrem k elektromobilitě“.

Jak jsme již zmínili, Schäfer musí vědět hodně o tom, co automobilky pro příští dekádu předpokládají, křišťálovou koulí ale nedisponuje ani on. Situace se může změnit a stejně tak se může změnit i strategie automobilek. A navíc, i když vývoj zcela nových spalovacích motorů nemusí probíhat, jen jejich spojení s elektromotory je může na trhu udržet klidně ještě dekády. Nakonec třeba Mercedes - alespoň veřejně - prohlašuje, že elektromotor bude v dohledné době jen pomocníkem spalovacího agregátu. A není sám.

Pokud ale Němci skutečně přestanou s vývojem nových spalovacích motorů okolo roku 2023, bude to rázný impuls k přechodu k „plně elektrickému věku”. Existují sice i jiné než německé automobilky, pakliže se ale koncerny BMW, Daimler i VW vydají tímto směrem, bude pro ostatní těžké snažit se kráčet jinou cestou...

Němci zastaví vývoj spalovacích motorů do 6 let, říká šéf firmy, co jim dodává díly - 1 - Continental Wolfgang Schafer 01Němci zastaví vývoj spalovacích motorů do 6 let, říká šéf firmy, co jim dodává díly - 2 - Continental Wolfgang Schafer 02Němci zastaví vývoj spalovacích motorů do 6 let, říká šéf firmy, co jim dodává díly - 3 - Continental Wolfgang Schafer 03
Finanční šéf Continentalu Wolfgang Schäfer tvrdí, že velké německé automobilky skončí s vývojem spalovacích motorů už v roce 2023

Zdroj: Reuters

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 26 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše