Reklama

„Diesel na benzin“ Mazdy je vážně hotový. Ukáže se tento měsíc, může být revolucí

Nebyl to žert, Mazda ještě v srpnu ukáže světu první produkční motor HCCI. A hned záhy ho dostane nová generace klíčového modelu značky.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

„Diesel na benzin“ Mazdy je vážně hotový. Ukáže se tento měsíc, může být revolucí

4.8.2017 | Petr Prokopec | 100 příspěvků

Nebyl to žert, Mazda ještě v srpnu ukáže světu první produkční motor HCCI. A hned záhy ho dostane nová generace klíčového modelu značky.

Jen málokterá technologie způsobuje v posledních letech taková očekávání jako HCCI. Za touto zkratkou se skrývá označení Homogenous Charge Compression Ignition, které pro zjednodušení nazýváme „dieselem spalujícím benzin“. Realita přitom od tohoto laického termínu není příliš vzdálena, neboť pohonná jednotka tohoto typu se vskutku chová jako diesel - palivo se totiž vznítí vysokým tlakem ve válci, nikoliv za pomoci svíček. Přesto do nádrže tankujete benzin.

Idea stojící za touto technikou není nová a v minulostí s ní koketovala řada firem od Bosche přes GM až po Mercedes či Nissan. Dosud však žádný výrobce nedokázal překonat její nedostatky a dostat takový motor do produkčního auta. U HCCI je totiž velkým problémem kontrola průběhu spalování a zabránění nežádoucímu samovolnému vznícení paliva. Je tedy zapotřebí značné regulace teplot v komoře, jinak je jeho výjimečná efektivita ta tam. Nemluvě o tom, že byste takový motor mohli poslat do šrotu po pár ujetých kilometrech.

Mazda se nedávno chlubila tím, že HCCI dostane do sériového auta jako první a tento týden se dokonce holedbala, že mu dá přednost před elektřinou. Mohlo to znít příliš sebevědomě, Japonci ale nepřeháněli - technologii HCCI dostanou už do druhé generace motorů SkyActiv, která bude poprvé představena ještě tento měsíc na technologickém fóru ve Frankfurtu. Tam se Mazda o nových motorech rozhovoří více, jen novými detaily ale nebudeme muset být živi dlouho.

Hned záhy, v říjnů má totiž debutovat nová generace Mazdy 3. Tedy, nová generace optikou automobilky, neboť vůz bude postaven na stejné platformě jako dosavadní provedení. To ale není u Mazdy nic překvapivého - už dříve se rozhodla, že architekturu bude u každého svého modelu měnit vždy ob dvě generace s čtyř- či pětiletým životním cyklem. Stávající Mazda 3 přitom byla představena v lednu 2014, v červenci 2016 se pak dočkala faceliftu. Letos jí tedy čeká zmiňovaný nový design, se kterým do showroomů dorazí v příštím roce. Pod přepracovanou kapotou se přitom budou nacházet právě nové motory zaměstnávající již technologii HCCI. A podle automobilky by spotřebu měly srazit někam ke 3,3 litrům benzinu na sto kilometrů.

Za extrémně nízkou žíznivostí - zvláště na atmosférické benzinové motory bez jakékoliv elektrické asistence - stojí především vysoká tepelná účinnost (50 %). HCCI znamená, že ve válcích dojde k prohoření většího množství paliva a tedy k navýšení efektivity. Mimo to se nové motory pochlubí i vysokou kompresí a daleko vyšším výkonem, než jaký nabízí současná generace SkyActiv I.

Mazda 3 přitom dostala přednost před zbytkem portfolia, neboť jde o globální bestseller značky. Větší Mazda 6 ovšem dorazí s přepracovanými motory vzápětí, následovat pak bude i zbytek modelů. Jak přesně bude technologie HCCI u Mazdy řešena, je zatím do značné míry zahaleno rouškou tajemství. Dostupné informace hovoří o tom, že Japonci vyřešili potíže tím, že motor nakonec klasické svíčky používat bude, ovšem pouze při nízkých otáčkách, kdy je obtížné teploty ve spalovací komoře optimálně regulovat. Při těch vyšších již dojde ke vznícení směsi pomocí tlaku a oné 50% účinnosti. Jsme na to zvědavi, tohle vážně může způsobit revoluci a učinit dnes tak bité diesely prakticky zbytnými...

„Diesel na benzin“ Mazdy je vážně hotový. Ukáže se tento měsíc, může být revolucí - 1 - HCCI motor 01
Motor HCCI funguje na papíře jednoduše...

„Diesel na benzin“ Mazdy je vážně hotový. Ukáže se tento měsíc, může být revolucí - 2 - HCCI motor 02„Diesel na benzin“ Mazdy je vážně hotový. Ukáže se tento měsíc, může být revolucí - 3 - HCCI motor 03„Diesel na benzin“ Mazdy je vážně hotový. Ukáže se tento měsíc, může být revolucí - 4 - HCCI motor 04
...od všech ostatních automobilek jsme ale zatím mohli vidět jen prototypy

„Diesel na benzin“ Mazdy je vážně hotový. Ukáže se tento měsíc, může být revolucí - 5 - test mazda 3 165 04„Diesel na benzin“ Mazdy je vážně hotový. Ukáže se tento měsíc, může být revolucí - 6 - test mazda 3 165 07„Diesel na benzin“ Mazdy je vážně hotový. Ukáže se tento měsíc, může být revolucí - 7 - test mazda 3 165 08„Diesel na benzin“ Mazdy je vážně hotový. Ukáže se tento měsíc, může být revolucí - 8 - test mazda 3 165 19„Diesel na benzin“ Mazdy je vážně hotový. Ukáže se tento měsíc, může být revolucí - 9 - test mazda 3 165 22„Diesel na benzin“ Mazdy je vážně hotový. Ukáže se tento měsíc, může být revolucí - 10 - test mazda 3 165 70„Diesel na benzin“ Mazdy je vážně hotový. Ukáže se tento měsíc, může být revolucí - 11 - test mazda 3 165 72„Diesel na benzin“ Mazdy je vážně hotový. Ukáže se tento měsíc, může být revolucí - 12 - test mazda 3 165 73„Diesel na benzin“ Mazdy je vážně hotový. Ukáže se tento měsíc, může být revolucí - 13 - test mazda 3 165 75
Mazda má prý hotový sériový motor, který v srpnu představí ve Frankfurtu samostatně a v říjnu pod kapotou nové trojky. Tu máme v prodeji očekávat příští rok

Zdroj: Motoring

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 100 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše