Reklama

Toto je 5 hlavních výhod, které mají elektromobily oproti dnešním autům

Elektromobily jsou drahé a nepraktické, obojí je ale dáno hlavně limity dnešních akumulátorů. V jiných ohledech mají své výhody a nejsou zanedbatelné.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Toto je 5 hlavních výhod, které mají elektromobily oproti dnešním autům

12.10.2017 | Marek Bednář | 66 příspěvků

Elektromobily jsou drahé a nepraktické, obojí je ale dáno hlavně limity dnešních akumulátorů. V jiných ohledech mají své výhody a nejsou zanedbatelné.

Nebude novinkou, když napíšeme, že na Autoforum.cz se na budoucnost elektromobilů díváme velmi střízlivě. Není to projev zabedněnosti či zatvrzelému odporu proti čemukoli novému, ale ryzího realismu - elektrická auta se od počátku své existence potýkají s velkým limitem jménem akumulátory, který dosud nebyl uspokojivě odstraněn. Akumulátory jsou drahé, potýkají se s omezenou životností a obtížnou recyklovatelností, mají velmi nízkou energetickou hustotu a není jednoduché je rychle a efektivně nabíjet, ne s ohledem na potřeby automobilů.

Kdyby alespoň některá z těchto omezení zcela zmizela, bude výhled elektrických na lepší zítřky přece jen růžovější, přes různé dílčí posuny ale nelze elektrická auta srovnat s těmi konvenčními ani z hlediska celkové efektivity, ani z hlediska praktické využitelnosti. Škraloup na jejich image jim navíc přidává umělé zvýhodňování na úkor ostatních druhů pohonů - i v Praze mohou elektromobily zdarma stát v jakýchkoliv „modrých zónách” - navíc obvykle za peníze všech těch, kteří je nekupují. A to za situace, kdy beztak nejsou tak čisté, jak se tváří.

To ale v žádném případě neznamená, že by po technické stránce neměly výhody. Naopak, ve srovnání s autem se spalovacím motorem mají mnoho předností, které konvenční auta nemají jak vyrovnat. Pět hlavní shrnul náš přítel Jason Fenske z Engineering Explained - o některých jsme už psali, zcela nebo částečně, jiné jsou nové, ale neméně zajímavé. Tady jsou.

1. Točivý moment od 0 otáček

Spalovací motory potřebují určité otáčky k tomu, aby nabídly maximum točivého momentu. U turbodieselů je to třeba 1 800, u atmosférických benzínů klidně 4 000, podstatné je, že to není málo. Elektromotor má naopak největší sílu v nulových otáčkách, tj. ve chvíli, kdy se začíná točit, a s rostoucími otáčkami jeho točivý moment klesá. Důvodům jsme se detailně věnovali před pár měsíci.

Toto je 5 hlavních výhod, které mají elektromobily oproti dnešním autům - 1 - Elektromotor maximalni MT nulove otacky 01Toto je 5 hlavních výhod, které mají elektromobily oproti dnešním autům - 2 - Elektromotor maximalni MT nulove otacky 02

2. Žádná složitá převodovka

Je jedno, jestli máte automat, dvouspojku nebo manuál, převodovka u auta se spalovacím motorem je vždycky složitá věc, která se při špatném zacházení může porouchat a oprava je pak drahá. Elektromobily ale v podstatě žádnou převodovku nepotřebují, protože využitelný rozsah jejich otáček je násobně vyšší než u spalovacích motorů. Ve skutečnosti jim do nějakých 160 km/h rychlosti jízdy vozu stačí jeden stálý převod a diferenciál.

Případně, pokud můžete do auta umístit dva elektromotory na jednu nápravu, nepotřebujete ani ten diferenciál - jeden elektromotor bude přes jeden stálý převod pohánět jedno kolo a elektronika se postará o vektorování točivého momentu. Jistě, pro vyšší rychlosti se převodovka může hodit a může být klidně i manuální, ale pro běžné silniční elektromobily stačí jeden stálý, či nanejvýš dva převody. Je to levnější a šetří to hmotnost.

Toto je 5 hlavních výhod, které mají elektromobily oproti dnešním autům - 3 - elektromobil s manualem ee 01

3. Přesnější ovládání „plynu”

U aut s benzínovým spalovacím motorem pedál plynu ovládá škrticí klapku, která do motoru pouští vzduch, v závislosti na tom je dávkováno palivo a podle toho podává motor výkon. Jenže pootevření škrticí klapky o 10 % nemá vždy stejný vliv na zvýšení průtoku vzduchu. Je to patrné zejména u přeplňovaných motorů a v závislosti na otáčkách.

Když v příliš nízkých otáčkách řádně sešlápnete plyn třeba z nuly na půlku, dočkáte se jen velké prodlevy a až pak auto vystřelí, jako byste vepře plácli přes zadnici. Ve vyšších otáčkách, když je turbo roztočené a vy změníte otevření škrticí klapky třeba z 40 na 80 %, prodleva je vždycky výrazně menší, často běžným řidičem sotva postřehnutelná.

U elektromobilu tomu je jinak - reakce na plynový pedál jsou okamžité a vždycky stejné, příp. závislé na nastavení elektroniky. Také je u elektromobilu mnohem snazší přesněji ovládat trakci, resp. že protiprokluz může přesněji zasahovat a regulovat prokluz kol při rozjezdu. Nemusí zavírat škrticí klapku a používat brzdy, jen do elektromotoru pošle jiné množství proudu. Ve výsledku tak jsou i ostré rozjezdy s elektromobily maximálně efektivní - proto také Teslu máloco porazí ve zrychlení na stovku - a protiprokluz při činnosti nepůsobí tak rušivě.

Toto je 5 hlavních výhod, které mají elektromobily oproti dnešním autům - 4 - Brzdeni motorem dalsi 02

4. Menší náchylnost k vadnutí brzd, delší životnost brzd

Samozřejmě i u elektromobilu můžete uvařit brzdy, zejména protože bývají těžké. Ve většině jízdních situací to ale bude elektromotor, který bude poskytovat nejvíc brzdné síly, protože bude fungovat jako generátor pro dobíjení baterií. A odpor, který v něm tímto vznikne, bude v řadě situací sám o sobě stačit k dostatečnému zpomalení vozidla. Jistě, v konvenčním autě taky můžete brzdit motorem, ale slyšeli jste o autě, kterému by vydrželo sériové brzdové obložení 644 tisíc km a nebylo by elektrické?

Toto je 5 hlavních výhod, které mají elektromobily oproti dnešním autům - 5 - opotrebeni brzd vyhody elmob

5. Variabilita v uložení baterií

Jak jsme již zmínili, samotné akumulátory jsou pro rozvoj elektromobilů brzdou, také ale mají svou výhodu. V konvenčním autě můžete mít motor na různých místech, ale vždycky bude mít nějakou velikost, nějaký tvar a nějakou váhu. Navíc je to jeden kus, nemůžete ho rozdělit na více malých. Baterie elektromobilů však jsou tvořeny malými články a jak je poskládáte, je jen na konstruktérech. Mohou být umístěny v jednom velkém balíku někam před zadní nápravu nebo na střed auta, čímž dosáhnete dobrého rozložení hmotnosti. Anebo můžete tenhle balík vyrobit placatý jako Tesla, umístit ho pod podlahu a kromě dobrého rozložení hmotnosti také mít za cenu vyšší podlahy v interiéru těžiště vozu velmi nízko. Spalovací motor pod podlahou má dnes jinak snad jen Toyota Previa...

Toto je 5 hlavních výhod, které mají elektromobily oproti dnešním autům - 6 - tesla placata baterie vyhody elmob

Zdroj: Engineering Explained@YouTube

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 66 příspěvků

Reklama

Autobazar

zobrazit vše