Vydrží více hliníkové, nebo ocelové kolo? Srovnání pod lisem ukáže pravdu

Někteří říkají, že jedna jsou víc pro parádu a druhá zase víc vydrží. Jaká je realita? Oba základní druhy automobilových disků kol skončily pod lisem, aby odhalily skutečnost.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Vydrží více hliníkové, nebo ocelové kolo? Srovnání pod lisem ukáže pravdu

22.10.2018 | Mirek Mazal

Někteří říkají, že jedna jsou víc pro parádu a druhá zase víc vydrží. Jaká je realita? Oba základní druhy automobilových disků kol skončily pod lisem, aby odhalily skutečnost.

Každý člověk občas potřebuje zabít trochu času, aby přišel na jiné myšlenky a mohl se lépe soustředit na podstatnější aktivity. Snad právě proto není těžké se lidem zavděčit videy s pochybným obsahem, jakých se na internetu den co den objevuje nespočet. Pokud zůstaneme u aut, můžeme připomenout experimenty s ježděním na různé, zcela nesmyslné kapaliny. Do podobného ranku patří videa s drcením čehokoliv - stačí si pořídit hydraulický lis a pod něj strkat, co se jen namane.

Občas se ale i autorům podobných snímků podaří vymyslet něco bez diskuze užitečného, to když výsledky jejich pokusů lze aplikovat i na běžný život. V případě onoho lisu nyní došlo na automobilové disky kol, o jejichž výhodách a nevýhodách se nejen mezi nadšenci pravidelně diskutuje. Jeden je ocelový, druhý hliníkový a každý má své zastánce. Obvykle se tvrdí, že ten hliníkový je spíš pro parádu, zatímco ten ocelový spíše na práci. Také proto uvidíme po přezutí na zimní pneumatiky na spoustě aut ocelová kola, která jsou v létě vidět o poznání méně - náročnějšímu zimnímu provozu mají odolávat snáze.

Hlavní výhodou „plecháčů” je ovšem cena, která je spojena s jednodušší výrobou a použitím levnějších materiálů, proto na dostupných osobních i užitkových autech vidíme v základní výbavě obvykle právě ty. Tzv. hliníková kola nejsou jen hliníková, někdy se jim také říká „litá”. Je to přesnější, neboť vznikají jako odlitek ze slitiny několika lehkých kovů. Vyznačují se nižší hmotností a příznivějším rozložení hmoty, což se pozitivně projevuje poklesem hodnot setrvačných sil rotujícího kola a zlepšením dynamiky vozidla. Mají ovšem vydržet méně a některé může i jedna zima značně pošramotit, zatímco těm ocelovým mají méně vadit chemické posypy a mají být obecně odolnější.To se aspoň tvrdí, ale jaká je skutečnost?

Záznam vysokorychlostní kamery namířené na kola obou typů ukazuje dopad působení mnohatunové lisovací síly. První vidíme, jak dlouho odolává hliníkový disk. Je vidět, jak se křehký materiál začíná tříštit - rozpad na kusy dokonal nátlak cca 20 tun, druhý pokus kolo vydrželo až do maximálního působení 23 tun.

Ocelový disk před totálním zdeformováním snášel zátěž cca 10 tun, tedy polovinu či méně. Je ovšem vidět rozdílné chování plechového vyhotovení, které se celkem rovnoměrně slisovalo a nerozpadlo se na jednotlivé kusy. Kolo výrazně změnilo tvar, ale zůstalo pohromadě. Levnější varianta snese menší tlak, ale v nejhorším případě se disk jen ohne, nic z něj neupadne. To se potvrdilo i v další disciplíně lisování z jiného úhlu, jak můžete vidět na záběrech níže.

Není tedy pravdou, že by kvalitní hliníkový disk vydržel méně, je tomu přesně naopak - třeba při vjetí do velké díry vydrží mnohem více. Jenže má to svá úskalí. Pokud to bude až moc velká rána, lité kolo se může roztříštit a způsobit vám tím další patálie. U ocelového disku něco takového nehrozí - sice kapituluje dříve, ale pouhou deformací, která nemusí být třeba při rychlejší jízdě až takovou okamžitou komplikací. Nakonec tedy bude hlavně na vás, která vlastnost je pro vás důležitější.


Vydrží více hliníkové, nebo ocelové kolo? Srovnání pod lisem ukáže pravdu - 1 - Alu versus ocelovy disk zatezovy test 01Vydrží více hliníkové, nebo ocelové kolo? Srovnání pod lisem ukáže pravdu - 2 - Alu versus ocelovy disk zatezovy test 02Vydrží více hliníkové, nebo ocelové kolo? Srovnání pod lisem ukáže pravdu - 3 - Alu versus ocelovy disk zatezovy test 03
Hliníkový disk se pod velkou zátěží začíná tříštit, jen kvůli tomu ale není pravdou, že vydrží méně - děje se tak až pod více dvojnásobným tlakem...

Vydrží více hliníkové, nebo ocelové kolo? Srovnání pod lisem ukáže pravdu - 4 - Alu versus ocelovy disk zatezovy test 04Vydrží více hliníkové, nebo ocelové kolo? Srovnání pod lisem ukáže pravdu - 5 - Alu versus ocelovy disk zatezovy test 05Vydrží více hliníkové, nebo ocelové kolo? Srovnání pod lisem ukáže pravdu - 6 - Alu versus ocelovy disk zatezovy test 06
...než u ocelového kola, které se jen deformuje

Vydrží více hliníkové, nebo ocelové kolo? Srovnání pod lisem ukáže pravdu - 7 - Alu versus ocelovy disk zatezovy test 07Vydrží více hliníkové, nebo ocelové kolo? Srovnání pod lisem ukáže pravdu - 8 - Alu versus ocelovy disk zatezovy test 08
To samé platí při tlaku zboku...

Vydrží více hliníkové, nebo ocelové kolo? Srovnání pod lisem ukáže pravdu - 9 - Alu versus ocelovy disk zatezovy test 09Vydrží více hliníkové, nebo ocelové kolo? Srovnání pod lisem ukáže pravdu - 10 - Alu versus ocelovy disk zatezovy test 10
...ocelový disk se znovu jen ohýbá, ale mnohem dříve

Zdroj: Hydraulic Press Channel@Youtube

Mirek Mazal

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše