- -

Co vydrží turbo? A jak to vypadá, když se roztočené rozpadne pod tlakem? (video)

Turbodmychadla jsou stavěná na to, aby snášela extrémní zátěž, platí to ale spíše o teplotách než tlaku. Před hydraulickým lisem musí kapitulovat.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Co vydrží turbo? A jak to vypadá, když se roztočené rozpadne pod tlakem? (video)

29.10.2016 | Petr Miler | 37 příspěvků

Turbodmychadla jsou stavěná na to, aby snášela extrémní zátěž, platí to ale spíše o teplotách než tlaku. Před hydraulickým lisem musí kapitulovat.

Nemáme rádi, když se ničí věci. Když někdo nesmyslně poškozuje auta či jejich části ať už zcela záměrně či špatným používáním. Přesto jsme našli jisté zalíbení v dílech autora kanálu Hydraulic Press Channel na Youtube, i když vlastně jen ničí věci. Nedělá to totiž „jen tak” - ukazuje nám tím, kolik vydrží a co se s nimi případně stane, pokud už nevydrží.

V souboji s karbonem se tak ukázalo, že díly z tohoto materiálu mnoho vydržet dokážou, musí být ale použity správným způsobem a na správném místě, jinak se bortí jako domeček z papíru. Také jsme tu měli klání s pružinou auta, kterou snad můžeme označit i za vítěze - z kontaktu s lisem sice odešla notně pochroumaná, vydržela toho ale na „obyčejný kus železa” neuvěřitelně mnoho a ukázala, proč čtyřem těmto dílům většina z nás denně na silnici ochotně svěřuje svůj život - jejich selhání za běžných podmínek je extrémně nepravděpodobné.

Dnes tu máme jinou podstatnou součást zejména modernějších aut - turbdmychadlo. Také tomu v podstatě svěřujeme svůj život, neboť bez jeho fungování bude mít vůz tak malý výkon, že při jeho výpadku třeba při předjíždění půjde rázem o krk. Turba jsou tedy stavěná na to, aby vydržela mnoho a kdo jej pod kapotou má, ví, že vydrží - zejména extrémní otáčky a extrémní změny teplot přechází vesele si zpívajíc svou pískavou melodii. Ale co když je podrobíte vnějšímu tlaku?

Právě to udělal Fin stojící za oním „hydraulickým kanálem” a pečlivě to natočil na vícero kamer. Jde o dmychadlo znovu finského výrobce Turbotohtori, který jej dokonce nechal pro tento pokus roztáčet stlačeným vzduchem, aby se lisu postavilo aspoň tak trochu za chodu. Vidět tedy můžeme, že v tomto případě je turbo nízká šarže a pod lisem se drtí jak indián z cukrárny pod lžičkou. A také si můžeme prohlédnout, jak vypadá jeho postupné rozložení za chodu, což se občas - pochopitelně z jiných důvodů - stane i za jízdy v autě.

Pokud tedy příště budete někomu vyprávět, že turba dnes vydrží hodně, pak... ano. Ale jen když dělají to, k čemu jsou určena. Nezničitelný kus techniky to zcela jednoznačně není.

Co vydrží turbo? A jak to vypadá, když se roztočené rozpadne pod tlakem? (video) - 1 - Turbo vs lis video 01Co vydrží turbo? A jak to vypadá, když se roztočené rozpadne pod tlakem? (video) - 2 - Turbo vs lis video 02Co vydrží turbo? A jak to vypadá, když se roztočené rozpadne pod tlakem? (video) - 3 - Turbo vs lis video 03Co vydrží turbo? A jak to vypadá, když se roztočené rozpadne pod tlakem? (video) - 4 - Turbo vs lis video 04Co vydrží turbo? A jak to vypadá, když se roztočené rozpadne pod tlakem? (video) - 5 - Turbo vs lis video 05Co vydrží turbo? A jak to vypadá, když se roztočené rozpadne pod tlakem? (video) - 6 - Turbo vs lis video 06Co vydrží turbo? A jak to vypadá, když se roztočené rozpadne pod tlakem? (video) - 7 - Turbo vs lis video 07Co vydrží turbo? A jak to vypadá, když se roztočené rozpadne pod tlakem? (video) - 8 - Turbo vs lis video 08Co vydrží turbo? A jak to vypadá, když se roztočené rozpadne pod tlakem? (video) - 9 - Turbo vs lis video 09Co vydrží turbo? A jak to vypadá, když se roztočené rozpadne pod tlakem? (video) - 10 - Turbo vs lis video 10Co vydrží turbo? A jak to vypadá, když se roztočené rozpadne pod tlakem? (video) - 11 - Turbo vs lis video 11Co vydrží turbo? A jak to vypadá, když se roztočené rozpadne pod tlakem? (video) - 12 - Turbo vs lis video 12Co vydrží turbo? A jak to vypadá, když se roztočené rozpadne pod tlakem? (video) - 13 - Turbo vs lis video 13Co vydrží turbo? A jak to vypadá, když se roztočené rozpadne pod tlakem? (video) - 14 - Turbo vs lis video 14Co vydrží turbo? A jak to vypadá, když se roztočené rozpadne pod tlakem? (video) - 15 - Turbo vs lis video 15Co vydrží turbo? A jak to vypadá, když se roztočené rozpadne pod tlakem? (video) - 16 - Turbo vs lis video 16Co vydrží turbo? A jak to vypadá, když se roztočené rozpadne pod tlakem? (video) - 17 - Turbo vs lis video 17
Devastace turba pod hlavou lisu je ohromná

Petr Miler

Další zajímavé články:

Diskuze 37 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše