Reklama

Jak moc vydrží pružina auta pod hydraulickým lisem? Výsledek překvapí (video)

Pružiny v autech občas prasknou, ale jak se můžeme podívat, přílišným tlakem na ně vyvinutým to nebude. Vydrží toho neuvěřitelně hodně.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Jak moc vydrží pružina auta pod hydraulickým lisem? Výsledek překvapí (video)

6.10.2016 | Marek Bednář | 6 příspěvků

Pružiny v autech občas prasknou, ale jak se můžeme podívat, přílišným tlakem na ně vyvinutým to nebude. Vydrží toho neuvěřitelně hodně.

Možná vaší pozornosti neunikla videa, při kterých jsou různé věci namáhány hydraulickým lisem až k jejich destrukci. U nás jsme měli různé kousky karbonu, které vydržely různé zátěže - většinou téměř nic, ale v jednom případě musel kapitulovat lis. Dnes tu máme další součástku auta na videu od stejného autora a je to znovu zajímavá podívaná.

Středem pozornosti je klasická vinutá pružina, konkrétně pro Toyotu Corolla. Finští autoři ji umístí pod lis na hřídel, kterou je simulován tlumič pérování, kolem nějž běžně pružiny nacházíme. Zde je to hlavně bezpečnostní prvek a autor sám říká, že „tohle je ta nejhloupější věc, kterou jsme kdy dělali, vážně, je sakra pitomá”. Přesto se do ní ale pustili a výsledek je pozoruhodný.

Pružina totiž přežije v jednom kuse. Bohužel nevíme, jaký tlak na ni byl vyvíjen, jistě to ale bylo víc, než zvládne plně naložená Toyota Corolla i při propružení na nerovnostech. Uvědomme si, že právě pružiny jsou to, co nese hmotnost auta. A také, že pružiny občas praskají; není to něco, co by se stávalo denně, ale zas tak výjimečný případ to také není.

V tom světle je úžasné, kolik toho tahle pružina vydrží. Zajímavé by bylo srovnání na nějaké testovací stolici vývojového centra pro odpružení nějaké automobilky, kde by na jedné straně byla nová pružina a na druhé takhle testovaná, samozřejmě po návratu do původního tvaru, bylo-li by to možné.

Jak moc vydrží pružina auta pod hydraulickým lisem? Výsledek překvapí (video) - 1 - vinuta pruzina pod hydraulickym lisem 01Jak moc vydrží pružina auta pod hydraulickým lisem? Výsledek překvapí (video) - 2 - vinuta pruzina pod hydraulickym lisem 02Jak moc vydrží pružina auta pod hydraulickým lisem? Výsledek překvapí (video) - 3 - vinuta pruzina pod hydraulickym lisem 03Jak moc vydrží pružina auta pod hydraulickým lisem? Výsledek překvapí (video) - 4 - vinuta pruzina pod hydraulickym lisem 04Jak moc vydrží pružina auta pod hydraulickým lisem? Výsledek překvapí (video) - 5 - vinuta pruzina pod hydraulickym lisem 05Jak moc vydrží pružina auta pod hydraulickým lisem? Výsledek překvapí (video) - 6 - vinuta pruzina pod hydraulickym lisem 06
Takhle odolné jsou vinuté pružiny pravděpodobně i ve vašem autě

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 6 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše