Kdysi nejrychlejší SUV světa je ještě rychlejší, zpátky na trůn ho vrátili Němci

Jeho 305 km/h svého času stačilo na titul absolutní jedničky, teď je ale „jen” dvojkou za Bentley Bentayga. Pokud se s tímto faktem a Urusem před domem nejste schopni smířit, tuning jej umí zvrátit.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Tuning

Kdysi nejrychlejší SUV světa je ještě rychlejší, zpátky na trůn ho vrátili Němci

13.6.2019 | Petr Prokopec

Jeho 305 km/h svého času stačilo na titul absolutní jedničky, teď je ale „jen” dvojkou za Bentley Bentayga. Pokud se s tímto faktem a Urusem před domem nejste schopni smířit, tuning jej umí zvrátit.

V posledních měsících jsme se dočkali poněkud žabomyší války mezi dvěma značkami sdruženými v koncern u VW. Nejprve se totiž představilo Bentley Bentayga, které s nejvyšší rychlostí 301 km/h zamířilo na absolutní vrchol mezi SUV. Nicméně posléze Lamborghini přišlo s modelem Urus, který pomyslnou laťku navýšil o čtyři kilometry v hodině. Z toho měla řada lidí v britském Crewe nejspíše špatné spatní, pročež se začalo pracovat na verzi Speed, jenž italského příbuzného o 1 km/h překonala.

Je samozřejmě otázkou, zda se vůbec najdou nějací zákazníci, kteří přemýšlí, jestli vybrat Bentley či Lambo. A pokud ano, pak jaký vliv na jejich rozhodování má maximálka lišící se o 1 km/h. Britové ale nejspíš byli toho názoru, že bez onoho světového prvenství by jejich snahy o návrat do ziskových vod vyšly vniveč. A proto zkrátka zaštrachali v motorovém prostoru, díky čemuž dvanáctiválce verze Speed produkuje 635 koní namísto 608 u regulérního provedení.

Oficiální odpověď Lamborghini zatím nepřišla, dle spekulací má ale značka pracovat na provedení Performante, jenž přijde s vyšším výkonem (již standardní Urus britského sourozence překonává, jeho osmiválec totiž dává 650 koní), nižší hmotností a upravenou aerodynamikou. Bentley by tak mohlo být překonáno opravdu razantně, na což již v Crewe odpověď nejspíše mít nebudou (Bentayga Top Speed?). Vše ale záleží na tom, zda Urus Performante skutečně dorazí, což mimo automobilku nyní nikdo neví.

Pokud máte na Urus spadeno - nebo tento vůz dokonce vlastníte - a na příchod rychlejší továrnív erze nechcete čekat, můžete už nyní dostat vítězství zpět na svou stranu tuningem. Německá společnost ABT totiž oznámila, že Urus je prvním Lamborghini, na kterém zanechala svůj otisk. A ten rozhodně není malý, jakkoliv prozatím došlo pouze na instalaci Power modulu. Výkon vozu díky tomu vzrostl na 710 koní, zatímco u točivého momentu došlo k nárůstu z 850 na 910 Newtonmetrů.

Co přesně tento posun znamená v rámci jízdní dynamiky? ABT říká, že na stovku to vozu teď trvá už jen 3,4 sekundy. Tedy o dvě desetiny méně než u série. Vyšší je pak i maximální rychlost a třebaže ABT neuvedl, o kolik přesně, za situace, kdy stačí dohnat 1 km/h, to není zase tak podstatné. A dá se čekat, že 60 koní navrch bude stačit na více než 2 km/h.

Můžeme tím ale onu žabomyší válku uzavřít? Velmi pravděpodobně nikoliv, zvláště když dosud jsme hovořili pouze o souboji Bentley a Lamborghini. Existuje však ještě minimálně jeden vůz, který může vše zvrátit ve svůj prospěch, a tím je chystané Porsche Cayenne Turbo S E-Hybrid, které bude chtít ukazovat záda Britům i Italům. Toto SUV pak navíc může čekat ještě bratrovražedný souboj s obecně ještě rychlejším Coupe.


Kdysi nejrychlejší SUV světa je ještě rychlejší, zpátky na trůn ho vrátili Němci - 1 - ABT Lamborghini Urus 2019 prvni sada 01Kdysi nejrychlejší SUV světa je ještě rychlejší, zpátky na trůn ho vrátili Němci - 2 - ABT Lamborghini Urus 2019 prvni sada 02Kdysi nejrychlejší SUV světa je ještě rychlejší, zpátky na trůn ho vrátili Němci - 3 - ABT Lamborghini Urus 2019 prvni sada 03Kdysi nejrychlejší SUV světa je ještě rychlejší, zpátky na trůn ho vrátili Němci - 4 - ABT Lamborghini Urus 2019 prvni sada 04Kdysi nejrychlejší SUV světa je ještě rychlejší, zpátky na trůn ho vrátili Němci - 5 - ABT Lamborghini Urus 2019 prvni sada 05Kdysi nejrychlejší SUV světa je ještě rychlejší, zpátky na trůn ho vrátili Němci - 6 - ABT Lamborghini Urus 2019 prvni sada 06Kdysi nejrychlejší SUV světa je ještě rychlejší, zpátky na trůn ho vrátili Němci - 7 - ABT Lamborghini Urus 2019 prvni sada 07Kdysi nejrychlejší SUV světa je ještě rychlejší, zpátky na trůn ho vrátili Němci - 8 - ABT Lamborghini Urus 2019 prvni sada 08
Lamborghini Urus dostalo u firmy ABT do vínku 710 koní, stovku tak zvládá za 3,4 sekundy, maximálka přesahuje 305 km/h

Petr Prokopec

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše