- -

7 věcí, které z Audi Q5 dělají Porsche Macan

Crossover z Zuffenhausenu není jen přeznačkovaným Audi Q5. Porsche jej stavělo spíše jako zvýšený sedan než nízko sedící SUV.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

7 věcí, které z Audi Q5 dělají Porsche Macan

13.6.2016 | Petr Prokopec | 1 příspěvek

Crossover z Zuffenhausenu není jen přeznačkovaným Audi Q5. Porsche jej stavělo spíše jako zvýšený sedan než nízko sedící SUV.

Není žádným tajemstvím, že Porsche Macan je postaveno na stejné architektuře jako Audi Q5. Neznamená to ovšem, že by menší z obou automobilek pouze vzala své znaky a jednoduše je implantovala na kapotu ingolstadtského crossoveru. Daný přerod je mnohem náročnější a v případě varianty GTS na jejím konci najdeme podle mnohých nejlépe ovladatelný vůz svého druhu na světě. My si nyní představíme sedm důvodů, proč tomu tak je.

1. Blíže k zemi

Porsche se rozhodlo postavit GTS spíše jako zvýšený sedan než jako nízko sedící SUV. Nejostřejší Macan tak poklesl vůči verzi Turbo o deset milimetrů, přičemž jeho podlaha je blíže k zemi než v případě takového Audi Allroad (178 mm versus 180 mm). Všemu přitom napomáhá aktivní podvozek PASM.

7 věcí, které z Audi Q5 dělají Porsche Macan - 1 - Porsche Macan GTS nove foto 03

2. Pneumatiky jako na 911

GTS dostalo do vínku černě lakovaná 20palcová litá kola, která obouvají pneumatiky o rozměru 265/45 vpředu a 295/45 vzadu. Ve srovnání s Porsche Macan S tak jejich šířka narostla o 30, respektive 40 milimetrů. V případě zadní nápravy se tak crossover dostává na stejnou úroveň jako 911.

7 věcí, které z Audi Q5 dělají Porsche Macan - 2 - Porsche Macan GTS nove foto 02

3. Pořádné brzdy

Pokud chcete být rychlí, musíte také dokázat zastavit. Macan GTS se proto na přední nápravě pyšní 360milimetrovými kotouči, které mají dokonce o 10 mm větší průměr než ty u Porsche 911 Carrera S. Navíc jsou svírány šestipístkovými třmeny. Tím ale náš příběh pouze začíná.

7 věcí, které z Audi Q5 dělají Porsche Macan - 3 - Porsche Macan GTS nove foto 01

4. Dvě turba jsou více než jedno

O pohon GTS se stará třílitrový šestiválec se dvěma turbodmychadly s plnícím tlakem 17 psi. Výsledkem je 360 koní a 500 Nm, jenž standardně přenáší sedmistupňový automat PDK. Zrychlení z klidu na stovku se tak odehraje za 5,2 sekundy, s paketem Sport Chrono pak za rovných 5 s.

7 věcí, které z Audi Q5 dělají Porsche Macan - 4 - Porsche Macan GTS nove foto 04

5. Nepřeslechnutelný zvuk

Při vydechování se pohonná jednotka může spolehnout na sportovní výfukový systém, který počítá se čtyřmi zatmavenými koncovkami. Kromě recirkulace a tedy roztáčení dmychadel přitom obstarává patřičně hrdelní soundtrack.

7 věcí, které z Audi Q5 dělají Porsche Macan - 5 - Porsche Macan GTS nove foto 05

6. Interiér hodný Porsche

Součástí standardu jsou sportovní sedačky s výrazným bočním vedením, do kterých doslova zapadnete. Cítit se tak můžete prakticky jako v Porsche 911, i když samotné těžiště je výše.

7 věcí, které z Audi Q5 dělají Porsche Macan - 6 - Porsche Macan GTS nove foto 06

7. Drobnosti dotvářející charakter

Pokud vám základní výbava nestačí, můžete zapátrat v té doplňkové. Někdy jsou to nesmysly, někdy velmi drahé věci a někdy obojí. Centrální otáčkoměr s karmínově červeným pozadím ale může být váš bez příplatku. Něco takového do Q5 nedostanete, jen opatrně, aby vás daná barva nedráždila jako býka...

7 věcí, které z Audi Q5 dělají Porsche Macan - 7 - Porsche Macan GTS nove foto 07

Zdroj: Motor Authority

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 1 příspěvek

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše


Reklama