Reklama

Jaké je řídit stroj, o kterém jsme v mládí snili? Slova novináře vás asi zklamou

Je to kus techniky, na který jsme už jako mládí kluci koukali s obdivem pro jeho majestátnost. Ale jaké je skutečně usednou za volant kombajnu? A jak vůbec funguje?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Jaké je řídit stroj, o kterém jsme v mládí snili? Slova novináře vás asi zklamou

16.8.2018 | Petr Prokopec

Je to kus techniky, na který jsme už jako mládí kluci koukali s obdivem pro jeho majestátnost. Ale jaké je skutečně usednou za volant kombajnu? A jak vůbec funguje?

Zakladatel britského magazínu Evo a jeho někdejší šéfredaktor Harry Metcalfe sice nedosahuje takové popularity jako třeba Jeremy Clarkson, to ovšem neznamená, že by neměl na automobilový průmysl svůj vliv. Ve skutečnosti jej má možná i větší než Jezza, neboť je od roku 2013 poradcem divize Special Vehicle Operations automobilek Jaguar Land Rover. Zároveň je také majitelem exkluzivní automobilové sbírky, do níž patří třeba Pagani Zonda.

Mimo to Metcalfe provozuje na YouTube svůj kanál zvaný Harry's Garage (Harryho garáž). Za čtyři roky svého působení oslovil 189 tisíc odběratelů, přičemž ve svých příspěvcích se věnoval i své automobilové sbírce. Značnou pozornost získala videa s různými staršími Lamborghini a Ferrari, která jsou Harryho častými společníky při projížďkách napříč Evropou.

Nejnověji se ovšem Metcalfe nezaměřil na žádný ze svých exotických vozů. Místo toho věnuje pozornost stroji diametrálně odlišnému. Harry je rovněž majitelem rozsáhlé farmy, a proto si koupil nejen pár traktorů, ale dokonce i kombajn. Právě ten je středobodem nového příspěvku, kde se dozvíme, jak tento pomocník zemědělců funguje a především to, jak se vlastně řídí.

Harry svůj popis začíná u vpředu umístěného přiháněče, který se otáčí stejně rychle, jak se stroj pohybuje. Jeho účelem je přisunutí obilních klasů k žací liště, jež se postará o jejich seseknutí. Dopravník je následně přesune přes lapač kamenů až k mlátícímu bubnu, kde je separováno zrno od slámy a plev. Tento „odpad“ pak následně přes třasadlo a drtič míří za kombajn do pole.

Samotné zrno je skladováno do násypky, do které je průhled z kabiny. V té si dnes řidič užívá klimatizace a vzduchu zbaveného všeho prachu, který při sklízení obilí vzniká. Harryho stroj pohání devítilitrový turbodiesel naladěný na maximální výkon 381 koní napájených z dvěstěpadesátilitrové nádrže. Nejvyšší rychlost je omezena na 25 km/h, což je při šířce skoro přes 3 metry a hmotnosti 15 tun skoro až moc.

Ze záběrů je to patrné, že i při takto nízkém tempu je ovladatelnost vozu nadmíru obtížná. A jakkoliv oproti minulosti došlo k navýšení komfortu, Harry říká, že v kabině nestále poskakuje, jako kdyby seděl na žhavých uhlících. Pokud jste tedy někdy snili o tom, jaké by to bylo řídit takový kolos, slova Harryho Metcalfa vás asi zklamou. Sledovat jej ovšem rozhodně není nuda, neboť jak zmiňuje jeden z komentářů pod videem, pouze Metcalfe dokáže natočit 24 minutový pořad o kombajnu zábavným způsobem.


Jaké je řídit stroj, o kterém jsme v mládí snili? Slova novináře vás asi zklamou - 1 - Harry Metcalfe a kombajn 2018 videoscreen 01Jaké je řídit stroj, o kterém jsme v mládí snili? Slova novináře vás asi zklamou - 2 - Harry Metcalfe a kombajn 2018 videoscreen 02Jaké je řídit stroj, o kterém jsme v mládí snili? Slova novináře vás asi zklamou - 3 - Harry Metcalfe a kombajn 2018 videoscreen 03Jaké je řídit stroj, o kterém jsme v mládí snili? Slova novináře vás asi zklamou - 4 - Harry Metcalfe a kombajn 2018 videoscreen 04Jaké je řídit stroj, o kterém jsme v mládí snili? Slova novináře vás asi zklamou - 5 - Harry Metcalfe a kombajn 2018 videoscreen 05Jaké je řídit stroj, o kterém jsme v mládí snili? Slova novináře vás asi zklamou - 6 - Harry Metcalfe a kombajn 2018 videoscreen 06Jaké je řídit stroj, o kterém jsme v mládí snili? Slova novináře vás asi zklamou - 7 - Harry Metcalfe a kombajn 2018 videoscreen 07Jaké je řídit stroj, o kterém jsme v mládí snili? Slova novináře vás asi zklamou - 8 - Harry Metcalfe a kombajn 2018 videoscreen 08Jaké je řídit stroj, o kterém jsme v mládí snili? Slova novináře vás asi zklamou - 9 - Harry Metcalfe a kombajn 2018 videoscreen 09Jaké je řídit stroj, o kterém jsme v mládí snili? Slova novináře vás asi zklamou - 10 - Harry Metcalfe a kombajn 2018 videoscreen 10Jaké je řídit stroj, o kterém jsme v mládí snili? Slova novináře vás asi zklamou - 11 - Harry Metcalfe a kombajn 2018 videoscreen 11Jaké je řídit stroj, o kterém jsme v mládí snili? Slova novináře vás asi zklamou - 12 - Harry Metcalfe a kombajn 2018 videoscreen 12
Zakladatel magazínu Evo na novém videu přiblížil, jak funguje a jak se ovládá kombajn. O něčem takovém se z úst člověka rozumějícího autům běžně nedozvíte nic

Petr Prokopec

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama