Autor Octavie I teď ovládá design velkého konkurenta Škody. Zbaví svět aut světel?

Začínal u koncernu VW prací na přelomové škodovce a teď se dostal do čela designu jednoho z jeho velkých konkurentů. Věčně progresivní Luc Donckerwolke se ujal postu designového šéfa Hyundai Motor Group.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Autor Octavie I teď ovládá design velkého konkurenta Škody. Zbaví svět aut světel?

31.10.2018 | Petr Prokopec

Začínal u koncernu VW prací na přelomové škodovce a teď se dostal do čela designu jednoho z jeho velkých konkurentů. Věčně progresivní Luc Donckerwolke se ujal postu designového šéfa Hyundai Motor Group.

Korejské automobilky Hyundai a Kia mají nemalé zkušenosti s přetahováním slavných jmen na svou stranu. Vše odstartoval Peter Schreyer, autor první generace Audi TT, který se stal šéfdesignérem obou značek. Po něm pak dorazil třeba Albert Biermann, bývalá hlava divize BMW M, jenž má nyní u Korejců na starosti jak sportovní oddělení N, tak i technický vývoj. Tím ale přetahovaná rozhodně neskončila.

Mnichovskou automobilku totiž opustil i Thomas Schemera, který původně měl s Biermannem spolupracovat na sportovních derivátech. Nově se ovšem má ujmout vlády nad autonomními či elektrifikovanými vozy. Jiná úloha pak čeká Luca Donckerwolkeho, kterého Korejci stejně jako Schreyera přetáhli od koncernu VW. V jeho případě je nejznámější svou rolí šéfa designových oddělení Lamborghini a Bentley.

Otisk belgického designéra zanechaný u VW Group je ale daleko větší, kromě jiného se totiž podílel třeba na venkovním designu první Škody Octavia. O to zajímavější ostatně jeho angažmá u korejských značek je, zvláště Hyundai se totiž vůči mladoboleslavské značce na českém trhu vymezuje jako asertivní konkurence. Donckerwolke tak brojí přímo proti svému někdejšímu chlebodárci.

Nově to přitom bude patrnější než kdy jindy, neboť Korejci posunuli Schreyera na firemním žebříčku o příčku výše na nově vytvořený post šéfa designového managementu. Jeho dosavadní roli designového šéfa celého Hyundai Motor Group (kromě Hyundai a Kie sem spadá i Genesis) pak přebírá právě Donckerwolke.

Je přitom otázkou, co přesně tato rošáda udělá s budoucí stylizací korejských vozů. Záležet samozřejmě bude hlavně na Schreyerově roli, která nejspíše bude již jen formální. V takovém případě se dá předpokládat, že Donckerwolke bude pokračovat ve stávajícím úsilí. V jeho centru jsou přitom čelní světla aut, která se postupně mají stát minulostí. A ono to půjde, jak už ukazují poslední koncepty Korejců - světla pochopitelně budou svítit dále, designovým prvkem ale být přestanou, prakticky nebudou vidět. A pokud Donckerwolke bude s tímto tahem úspěšný, ostatní jej mohou rychle následovat...

Autor Octavie I teď ovládá design velkého konkurenta Škody. Zbaví svět aut světel? - 1 - Luc Donckerwolke 01Autor Octavie I teď ovládá design velkého konkurenta Škody. Zbaví svět aut světel? - 2 - Luc Donckerwolke 02
Autor Octavie I teď ovládá design velkého konkurenta Škody. Zbaví svět aut světel? - 3 - Luc Donckerwolke 03Autor Octavie I teď ovládá design velkého konkurenta Škody. Zbaví svět aut světel? - 4 - Luc Donckerwolke Hyundai 01
Luc Donckerwolke má nově pod palcem design celého Hyundai Motor Group...

Autor Octavie I teď ovládá design velkého konkurenta Škody. Zbaví svět aut světel? - 5 - Hyundai Le Fil Rouge Concept 2018 prvni sada 01Autor Octavie I teď ovládá design velkého konkurenta Škody. Zbaví svět aut světel? - 6 - Hyundai Le Fil Rouge Concept 2018 prvni sada 02Autor Octavie I teď ovládá design velkého konkurenta Škody. Zbaví svět aut světel? - 7 - Hyundai Le Fil Rouge Concept 2018 prvni sada 03Autor Octavie I teď ovládá design velkého konkurenta Škody. Zbaví svět aut světel? - 8 - Hyundai Le Fil Rouge Concept 2018 prvni sada 04Autor Octavie I teď ovládá design velkého konkurenta Škody. Zbaví svět aut světel? - 9 - Hyundai Le Fil Rouge Concept 2018 prvni sada 05Autor Octavie I teď ovládá design velkého konkurenta Škody. Zbaví svět aut světel? - 10 - Hyundai Le Fil Rouge Concept 2018 prvni sada 06Autor Octavie I teď ovládá design velkého konkurenta Škody. Zbaví svět aut světel? - 11 - Hyundai Le Fil Rouge Concept 2018 prvni sada 07Autor Octavie I teď ovládá design velkého konkurenta Škody. Zbaví svět aut světel? - 12 - Hyundai Le Fil Rouge Concept 2018 prvni sada 08Autor Octavie I teď ovládá design velkého konkurenta Škody. Zbaví svět aut světel? - 13 - Hyundai Le Fil Rouge Concept 2018 prvni sada 09Autor Octavie I teď ovládá design velkého konkurenta Škody. Zbaví svět aut světel? - 14 - Hyundai Le Fil Rouge Concept 2018 prvni sada 10Autor Octavie I teď ovládá design velkého konkurenta Škody. Zbaví svět aut světel? - 15 - Hyundai Le Fil Rouge Concept 2018 prvni sada 11Autor Octavie I teď ovládá design velkého konkurenta Škody. Zbaví svět aut světel? - 16 - Hyundai Le Fil Rouge Concept 2018 prvni sada 12Autor Octavie I teď ovládá design velkého konkurenta Škody. Zbaví svět aut světel? - 17 - Hyundai Le Fil Rouge Concept 2018 prvni sada 13
...očekávat tak asi již můžeme jen auta bez světel

Petr Prokopec

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama