Reklama

Bez tohoto muže už se v BMW nepohne ani šroubek, firmu od teď fakticky ovládá

Ani dosud nebyl zrovna bezzubý, až definitivní vyřešení dědictví rodiny Quandtů ale vyjasnilo poměry. BMW nyní nemůže být ovládnuto zvenčí.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Bez tohoto muže už se v BMW nepohne ani šroubek, firmu od teď fakticky ovládá

26.2.2018 | Petr Prokopec | 4 příspěvky

Ani dosud nebyl zrovna bezzubý, až definitivní vyřešení dědictví rodiny Quandtů ale vyjasnilo poměry. BMW nyní nemůže být ovládnuto zvenčí.

Na sklonku loňského roku jsme si představili desítku nejbohatších lidí, jež se pohybují v automobilovém průmyslu. Druhou a třetí příčku opanovali sourozenci Susanne Klatten a Stefan Quandt, kteří tak překonali i Elona Muska. Sklonit se museli jen před Georgem Schaefllerem, pod nějž spadá mimo jiné i Continental. Pokud bychom ovšem daný žebříček sestavovali nyní, bude situace zcela opačná. Tedy nikoliv u Susanne, té bude i nadále patřit stříbrná příčka. Zlato by však bral její bratr Stefan.

Oba sourozenci jsou hlavními akcionáři BMW, přičemž rodině Quandtů (Susanne je provdaná, proto jiné příjmení) v této automobilce již po několik dekád patří téměř poloviční podíl (konkrétně 46,7 %). Stefan přitom po svém otci Herbertovi zdědil 17,4 procenta akcií, jeho sestra pak 12,6 %. K tomu tehdy získala i polovinu farmaceutické společnosti Altana, již posléze prodala. I proto byl nakonec její majetek vyšší.

V roce 2015 ale sourozencům zemřela matka Johanna, jež po svém manželovi zdědila 17procentní podíl. Díky tomu patřila mezi stovku nejbohatších lidí na světě a v době své smrti byla osmou nejbohatší Němkou. Její akcie byly rozděleny mezi sourozence, přičemž Susanne měla souhlasit s tím, že větší podíl připadne jejímu bratrovi. Ten tedy nyní, po uzavření všech formalit s vypořádáním dědictví, vlastní 25,83 procenta. A to z něj dělá nejen největšího akcionáře značky, ale i faktického vládce celé společnosti, bez něhož nikdo nemůže podniknout žádné zásadní rozhodnutí.

Pokud vám na to přijde být necelých 26 % firmy málo, je třeba dodat, že německá legislativa určuje za tzv. blokující podíl alespoň 25 % akcií. Kdokoli jej drží může zablokovat jakékoli rozhodnutí zásadně měnící směřování společnosti, zejména pak nepřátelské převzetí. I kdyby se tedy někomu podařilo koupit všech zbývajících 74,17 %, bez souhlasu Stefana Quandta stejně firmu plně neovládne. Proto také Susanne souhlasila s převodem většího podílu na svého bratra - za standardních okolností by nikdo ze sourozenců neměl onu čtvrtinu a teoreticky by mohli neúspěšně čelit pokusům o nepřátelské převzetí firmy - kontrolní balík dohromady nevlastní.

Ač se podíl rodiny jako takové nezměnil, jiná vlastnická struktura v podstatě umožňuje Stefanovi doživotní kontrolu automobilky. On i Susanne již uvedli, že se nehodlají vzdát byť jen jediné akcie. Letošní závěrečné účtování a sčítání majetku Quandtových bude zajímavé, minimálně pro Stefana. Ten by se měl výrazně dostat přes 500 miliard korun...

Bez tohoto muže už se v BMW nepohne ani šroubek, firmu od teď fakticky ovládá - 1 - Stefan Quandt nove foto 01Bez tohoto muže už se v BMW nepohne ani šroubek, firmu od teď fakticky ovládá - 2 - Stefan Quandt nove foto 02Bez tohoto muže už se v BMW nepohne ani šroubek, firmu od teď fakticky ovládá - 3 - Stefan Quandt nove foto 03
Stefan Quandt se po rozdělení podílu, jenž se sestrou zdědil po své matce, stal největším akcionářem BMW

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 4 příspěvky

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše