Reklama

BMW vyzvalo hackery, ať prolomí zabezpečení jeho aut. Výsledky zaskočily i automobilku

Že jsou moderní auta náchylná k elektronickým útokům zvenčí, není nové zjištění. Snahy BMW ale ukazují skutečný rozsah tohoto problému.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

BMW vyzvalo hackery, ať prolomí zabezpečení jeho aut. Výsledky zaskočily i automobilku

28.5.2018 | Petr Prokopec | 17 příspěvků

Že jsou moderní auta náchylná k elektronickým útokům zvenčí, není nové zjištění. Snahy BMW ale ukazují skutečný rozsah tohoto problému.

Pokud rozpitváte slovo „automobil“, dostanete z něj i to, čemu se dopravní prostředky stále více blíží. Tedy mobil na kolech. Lépe vybavené moderní vozy dnes zvládají přinejmenším totéž, co ona malá věcička, již strkáte dennodenně do kapes u kalhot - můžete s její pomocí telefonovat, esemeskovat i být činorodí na internetu. Problémem není ani pořizování záznamů jízdy, online navigace s leteckými fotomapami, sledování streamovaných videí, na co si vzpomenete.

Jak ovšem vždy říkal strýček Ben Peteru Parkerovi alias Spider-manovi, s velkou silou přichází velká odpovědnost. Každá mince má zkrátka dvě strany a v případě moderních aut je tou nejzásadnější jejich zranitelnost v případě „útoků” zvenčí. Tím samozřejmě nemyslíme menší odolnost třeba proti útoky sekyrou, ale aktivity hackerů.

V minulosti jsme na toto téma sepsali řadu článků, zejména v souvislosti s Teslou či koncernem FCA. Nyní se pro změnu zaměříme na automobilku BMW, která ovšem udělala to, co některé jiné firmy měly udělat už dávno - hackery využila ve svůj prospěch. Mnichovští oslovili čínskou kybernetickou společnost Tencent Keen Security Lab, aby s pomocí tzv. dobrých hackerů (anglicky white hat hackers) odhalila slabá místa, která se v používaném softwaru mohou skrývat.

Po ročním výzkumu Číňané přišli s výsledky, které zaskočily i samotné BMW - zabezpečení jeho aut se podařilo prolomit celkem na 14 místech. Osm z nich je spojeno s multimediálním systémem, čtyři s telematikou a dvě s palubní diagnostikou. Podle Tencent Keen Security Lab by „schopným útočníkům stačily jen velmi malé náklady“, aby mohlo dojít „k ovládnutí funkcí vozu i na velkou vzdálenost“.

Je ovšem třeba dodat, že útok na dálku by byl možný pouze v pěti případech, v rámci zbytku by bylo zapotřebí pevné spojení s vozem. Nicméně i tak je vlastně zjištění čínské firmy na pováženou, neboť evidentně stačí málo, a rázem vám může někdo znenadání třeba navýšit hlasitost audio systému, špatně vás navigovat v neznámých místech či provést cokoli podobného, co ve výsledku může vést k vážné nehodě.

BMW zjištěné výsledky během dvou týdnů zanalyzovalo a ve spolupráci s Číňany připravilo řadu vylepšení. Další novinky spojené se softwarem pak na majitele modelů i3 a X1, stejně jako minulých generací řad 5 a 7 čekají v servisech. Mnichovská automobilka pak zároveň dodala, že s firmou naváže mnohem bližší budoucí spolupráci.

Některé to možná vyděsí, aktivitu BMW ale lze jen chválit. Snad každý „ajťák” si myslí, že je chytřejší než jiní a ten či onen systém zabezpečil neprůstřelným způsobem. Pravda je to jen málokdy - většina systémů je nějakým způsobem prolomitelná a právě až konkrétní problémy obvykle ukážou, kde se stala chyba. BMW se jim rozhodlo předejít tímto způsobem a jiné firmy by si z toho měly vzít příklad, třebaže si teď možná myslí, že to je zbytečné. Ani v Mnichově nečekali odhalení 14 „děr”...

BMW vyzvalo hackery, ať prolomí zabezpečení jeho aut. Výsledky zaskočily i automobilku - 1 - BMW a hackeri 2018 01BMW vyzvalo hackery, ať prolomí zabezpečení jeho aut. Výsledky zaskočily i automobilku - 2 - BMW a hackeri 2018 02BMW vyzvalo hackery, ať prolomí zabezpečení jeho aut. Výsledky zaskočily i automobilku - 3 - BMW a hackeri 2018 03BMW vyzvalo hackery, ať prolomí zabezpečení jeho aut. Výsledky zaskočily i automobilku - 4 - BMW a hackeri 2018 04BMW vyzvalo hackery, ať prolomí zabezpečení jeho aut. Výsledky zaskočily i automobilku - 5 - BMW a hackeri 2018 05
BMW ocenilo hackery, kteří objevili chyby v palubních systémech mnichovských vozů. Pracovali totiž na jeho objednávku

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 17 příspěvků

Reklama

Autobazar

zobrazit vše

Reklama