Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
Čech si pohrál se Škodou Karoq, SUV přetvořil v divoce vyhlížející hatchback
12.12.2020 | Petr Prokopec
Někteří si stýskají, že SUV jsou příliš vysoká na to, aby mohla být auty s opravdu dobrými jízdními vlastnostmi. Český designér ale ukazuje, že i vysokému SUV lze vrátit nízkou stavbu.
Práce českého designéra Rostislava Prokopa nás zaujala už několikrát. Široce známým vozům s oblibou dopřává o mnoho divočejší vzezření, a tak virtuální vizuální modifikace dopřál třeba i Rolls-Roycu Cullinan. Ten poslal k zemi způsobem, jaký byste nečekali ani u sportovně laděného kupé, natož pak u mohutného britského SUV. Jen u snížení podvozku však nezůstalo, dále se vůz dočkal pořádného rozšíření za pomoci nafouknutých blatníků a větších prahů. Kromě toho dorazily i odlišné nárazníky či „záclona“ na zadním okně, která připomínala kultovní sporťáky z 80. let minulého století.
Prokop se podobných kreací pouští pravidelně a nedávno se rozhodl pohrát si s jedním z českých SUV. Patrně ne náhodou padla volba na Škodu Karoq, která je ze sportovně-užitkových modelů nabízených mladoboleslavskou automobilkou tou nejméně nápaditou. Jakákoliv modifikace by tak vlastně „karotce“ mohla jen prospět, byť řada lidí jistě bude toho názoru, že český designér zašel až příliš daleko.
Prokopem narýsovaný speciál tovární provedení vlastně ani moc připomíná, kvůli spuštění podvozku až na zem ostatně nepřipomíná ani SUV. Místo toho tu máme spíše hatchback či vůz na pomezí hatchbacku a kombíku se zvýšenou střešní linií, jehož výšku opticky snižuje dvoubarevné, černo-bílé ladění s jakýmsi červeným předělem.
Podobně jako v úvodu zmiňovaný Cullinan se i Karoq dočkal patřičného rozšíření. Jiné jsou tedy blatníky i dveřní prahy, na něž navíc navazují modifikované dveře. Pozměněny byly i nárazníky, kdy ten zadní se dočkal difuzoru doplněného dvěma dvojicemi koncovek výfuku. Záď navíc zdobí dvě křídla, zatímco na bocích na sebe pozornost strhávají černě lakovaná kola.
Taková kreace by si pak více než cokoliv jiného zasloužila přeplňovaný dvoulitr naladěný alespoň na 300 koní a pohon všech kol. Tím ale náš virtuální výlet končí, musíme se vrátit do méně divoké reality. Ač Škoda v minulosti ráda hovořila o expanzi derivátů RS, Karoq se jej stále nedočkal a letos o něj přišel i Kodiaq. To ale pochopitelně neznamená, že byste si něco podobného nemohli stvořit sami - práce Rostislava Prokopa budiž inspirací.



Takto vypadá Škoda Karoq ve své sériové podobě. Rostislav Prokop ji poslal o hodně níž k zemi, jak můžete vidět na ilustracích níže. Foto: Škoda Auto
Zdroj: Rostislav Prokop@Instagram
Bleskovky
Slavný americký moderátor vyzkoušel Octavii, proti české automobilce neřekl křivého slova
včera
Američané oslavili 250. výročí vyhlášení nezávislosti soubojem nejvýkonnějších aut, jaká vyrábí, hned tři se na půlmíli blíží třístovce
8.7.2026
Pokud takhle bude skutečně vypadat Octavia po druhé modernizaci, Škoda ji asi nebude stíhat vyrábět
7.7.2026
Nové na MotoForum.cz
Nejnovější články
Elektrické Porsche Macan je už teď propadák. Prodeje padají o 40 procent z beztak nízkých čísel, na zabití dojné krávy stačily dva roky
před 8 hodinami
Číňané začali prodávat 5,1metrové luxusní auto s 653 koňmi o 200 tisíc levněji než Škoda základní Superb, přes noc ho koupilo 65 tisíc lidí
před 10 hodinami
K mání je skoro neuvěřitelná věc. Dodnes nejetý VW Golf IV 1,9 TDI po 1. majiteli ročník 1924
před 11 hodinami
BMW si nadělalo do vlastního hnízda, „chudí” fandové ale jásají. Nejlevnější M je teď na okruhu rychlejší než limitovaná specialita za 3 miliony
včera
Ferrari začalo chválit Číňany poté, co samo nabídlo auto jako z Číny. Pořád má ale pocit, že je lepší než oni
včera
Živá témata na fóru
- Onboard videa 07.09. 20:16 - řidičBOB
- Banky, peníze, finance, investice... 07.09. 16:40 - pavproch
- Co právě teď posloucháte? 07.09. 12:00 - pavproch
- Rychlodotazy 07.08. 22:48 - abgx1
- Co se stalo, děje a chystá na Autoforum.cz 07.08. 20:08 - abgx1
- Policejni Passaty, Superby a neoznacena merici vozidla #2 07.08. 18:01 - abgx1
- Policejní kontroly a měření 07.08. 16:01 - řidičBOB
- Za kolik jezdíte s benzínem? 07.08. 12:09 - Předseda
