Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
V Číně postavili novou tříproudovou silnici, auta po ní ale jezdit nesmí
23.4.2019 | Mirek Mazal
Když se řekne silnice, samozřejmě si k ní přiřadíte i auta. Na východě Číny ale postavili velkoryse dimenzovanou silnici i pro lidi, kteří nechají svá auta doma a místo toho sednou na kola.
Čínská vláda intenzivně buduje dopravní infrastrukturu pro 1,4 miliardy svých obyvatel. Nejlidnatější země světa sází kromě automobilové dopravy na zdravější pohyb na šlapacích kolech. Cyklisté jsou důležitou součástí silniční přepravy, proto se dočkali dopravní stavby nevídaných rozměrů.
Všichni příznivci lidského pohonu mají novou silnici rozdělenou do třech pruhů. Šest metrů široké tepny vedou mezi nejrušnějšími oblastmi Pekingu, výhradně cyklistická a pěší stezka měří na délku 6,5 kilometru. Mezi krajnicemi se mohou míjet tři proudy obyvatel, z toho jeden vede jedním směrem, druhý míří opačně a směr provozu v tom třetím se mění podle situace.
Místní agentury napočítaly každodenně příjezd přibližně 11 600 cyklistů, kteří míří do čínské metropole. Na území velkoměsta je k dispozici více než 1,9 milionu jízdních kol, které lze za poplatek využívat na více než 1 014 kilometrech vyhrazených pro cyklisty a chodce. Podle prognóz dosáhne jejich délka do roku 2020 celých 3 200 kilometrů, tříproudová dálnice zapovězená autům dává plánům pravdivý obraz. Slavnostní otevření by se mělo odehrát prvního května.
Nová cyklostezka ušetří zhruba čtvrt hodiny z čtyřicetiminutové cesty na kole. Součástí stavby jsou nadjezdy určené k napojení na přiléhající ulice, je to zkrátka dálnice pro kolo. Na dodržování zákazu vjezdu motorových vozidel se zaměří oblastní policie, zatím se existující volné pruhy používaly často jako odstavná parkoviště.


















Číňané jsou obklopeni bicykly, proto jim vláda staví obří cyklostezky o třech pruzích
Zdroj: China Daily
Bleskovky
Přímé klání dvou dvanáctiválcových italských klenotů je jako z jiné doby, majitele vyšly na 240 milionů korun
před hodinouExpert před summitem NATO varuje ty, kteří se lepí k silnici: Limuzína prezidenta USA vás klidně přejede
včeraŘidič off-roadu Toyoty při honičce zmizel policii vskutku svérázným způsobem, vzal to obchodním centrem
22.6.2025
Nové na MotoForum.cz
Nejnovější články
Přímé klání dvou dvanáctiválcových italských klenotů je jako z jiné doby, majitele vyšly na 240 milionů korun
před hodinouLamborghini znovu přísahá věrnost spalovacím motorům, teď už ví, jak u nich může vydržet ještě dekády
před 3 hodinamiToyota ve svém luxusním SUV jako první na světě umožní zákazníkům úplně se odříznout od okolního světa
před 5 hodinamiNakládání Izraelců s elektromobily během konfliktu s Íránem připomíná další z jejich přehlížených rizik
před 6 hodinamiPorsche vyrobilo a pustilo do prodeje dvě drahé „unikátní” 911 se stejným výrobním číslem. Teď říká, že to byl omyl
před 8 hodinami
Tiskové zprávy
- Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva