- -

Číňané se překonávají, miliardový projekt prezentují ukradenými foto Mitsubishi

Čínský WM Motors vybral během roku obří finance. Za ně přemalováním japonského vozu dokázal „vyvinout” koncept elektrického SUV.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Číňané se překonávají, miliardový projekt prezentují ukradenými foto Mitsubishi

2.12.2016 | Petr Prokopec | 8 příspěvků

Čínský WM Motors vybral během roku obří finance. Za ně přemalováním japonského vozu dokázal „vyvinout” koncept elektrického SUV.

Je již známou věcí, že v Číně vám okopírují i nos mezi očima, pokud budou mít pocit, že se dobře prodá. Za poslední léta jsme si proto zvykli, že originalita se na největším trhu světa nenosí. Místo toho je důraz kladen na nízkou cenu, kterou doplňuje vzhled aut více či méně přesně imitující jejich západní protějšky. Americké, evropské či japonské značky sice vůči tomu zkouší čas od času bojovat, ovšem zcela bezúspěšně. Naposledy se o tom mohl přesvědčit třeba Land Rover, jehož Range Rover Evoque má čínskou kopii v podobě Land Windu X7.

Čínské automobilky ale nekopírují jen reálná auta, ve snaze vzbudit zájem veřejnosti a investorů nemají problém s využitím oficiálních fotografií ostatních značek k vlastním účelům. Takto si kupříkladu před pár lety Yema „vypůjčila“ snímky Mazdy 5 a na jejich základě stvořila „vlastní” S-MPV. Byl z toho poprask, k poučení ale nevedl - nově tu máme počin čínského start-upu WM Motors, který nepokrytě přepracoval fotografie Mitsubishi Outlander, a to včetně ptačího trusu na zadním okně.

Než se ovšem dostaneme k detailům, jen v rychlosti objasníme celé zázemí firmy. Za tou stojí Freeman Shen, někdejší manažer značky Geely, který dohlížel na převzetí Volva, tedy rovněž firmy, která nemá problém s kopírováním. Nyní se však osamostatnil, přičemž během pouhého roku se mu podařilo získat více než miliardu dolarů (cca 25,3 miliardy korun). Tedy opravdu nemalou sumu, která by měla vést k masové výrobě elektromobilů. Tři z nich značka aktuálně odhalila na počítačových vizualizacích.

Právě v této chvíli ovšem začíná být náš příběh zajímavý, neboť obrázky SUV jsou založeny na snímcích Mitsubishi Outlander. Zachován nebyl jen identický vzhled roztočených litých kol, ale také zpětná zrcátka či kliky dveří. A co je nejpodstatnější, také veškeré okolí. V tomto ohledu pouze došlo k seříznutí snímků, ze kterých tak zmizely obláčky na nebi. Díky tomu jejich odraz na zadním okně vypadá spíše jako zmíněný ptačí trus.

Je tedy nasnadě se ptát, jak moc musí být vedení WM Motors, jehož název odkazuje na slovo Weltmeister, zoufalé, když se snaží investory „opít rohlíkem“. Nebavíme se tu přitom o start-upu, který by měl hluboko do kapsy, koneckonců vybraná více než miliarda dolarů je jasným důkazem o solventnosti značky. Navíc dle tiskového prohlášení je jejím šéfdesignérem Sam Sun, který v minulosti pracoval pro Volkswagen, Bentley či Borgward.

Dále má WM Motors dle vlastních slov uzavřené smlouvy o spolupráci s čínským telefonním gigantem China Unicom a hardwarovou firmou Huawei. Mimo to má nová značka k dispozici i továrnu v Sučou, ve které chce od roku 2018 vyrábět 50 tisíc aut ročně. Evidentně zde tedy existuje bezpočet důvodů, proč by neměla sklouznout k tak hloupému plagiátorství. Nicméně „čorkaření” v krvi se zjevně nedá jen tak odpárat.

Navíc je škoda, že startup k takovému kroku sklouzl, neboť jeho kreace jsou vizuálně povedené - jejich SUV bychom si pomalu koupili raději než originální Mitsubishi Outlander. Je tedy otázkou, zda tu nakonec nemáme obří tunel na investory, na jehož konci zůstanou zúčastněným jen oči pro pláč. Již za dva roky se ukáže, kde byla pravda.

Číňané se překonávají, miliardový projekt prezentují ukradenými foto Mitsubishi - 1 - WM Motors corky 01Číňané se překonávají, miliardový projekt prezentují ukradenými foto Mitsubishi - 2 - WM Motors corky 02Číňané se překonávají, miliardový projekt prezentují ukradenými foto Mitsubishi - 3 - WM Motors corky 03Číňané se překonávají, miliardový projekt prezentují ukradenými foto Mitsubishi - 4 - WM Motors corky 04Číňané se překonávají, miliardový projekt prezentují ukradenými foto Mitsubishi - 5 - WM Motors corky 05Číňané se překonávají, miliardový projekt prezentují ukradenými foto Mitsubishi - 6 - WM Motors corky 06
Čínský startup WM Motors odhalil chystané portfolio elektromobilů...

Číňané se překonávají, miliardový projekt prezentují ukradenými foto Mitsubishi - 7 - WM Motors corky 05Číňané se překonávají, miliardový projekt prezentují ukradenými foto Mitsubishi - 8 - WM Motors corky 07
Číňané se překonávají, miliardový projekt prezentují ukradenými foto Mitsubishi - 9 - WM Motors corky 06Číňané se překonávají, miliardový projekt prezentují ukradenými foto Mitsubishi - 10 - WM Motors corky 08
...zůstal přitom věrný čórkařským kořenům, neboť snímky SUV založil na oficiálních fotkách Mitsubishi Outlander

Zdroj: Electrek

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 8 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše