Reklama

Co se stane, když do nádrže auta nalijete místo benzinu Coca-Colu?

Coca-Cola je univerzální tekutina. Lze ji nejen pít, můžete ji použít i jako odrezovač, odmrazovač či univerzální čistič. Může ale sloužit i jako palivo?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Co se stane, když do nádrže auta nalijete místo benzinu Coca-Colu?

20.12.2017 | Petr Prokopec | 69 příspěvků

Coca-Cola je univerzální tekutina. Lze ji nejen pít, můžete ji použít i jako odrezovač, odmrazovač či univerzální čistič. Může ale sloužit i jako palivo?

Ceny benzinu v posledních týdnech opětovně šplhají nahoru, mnohde tak není problém zaplatit za litr 95oktanového naturalu přes 32 korun. To je vyšší suma, než za jakou lze v lepších případech pořídit dvoulitrovou lahev Coca-Coly. Pokud by tedy nealkoholický sycený a slazený nápoj bylo možné natankovat, mohli byste jezdit s polovičními náklady? To je otázka, na níž se rozhodli odpovědět nadšenci z webu TechRax.

Pokusu posloužilo BMW 325i Touring E46 z roku 2003, jenž pod kapotou hostí 2,5litrový šestiválec M54B25 naladěný ve Státech na 184 koní místo evropských 189. Díky tomu americká verze zvládala akceleraci z klidu na stovku za 7,6 sekundy, tedy o čtyři desetiny pomaleji. Samozřejmě za předpokladu, že do ní natankujete klasický benzin. Nebo i s Coca-Colou v nádrži?

Popravdě řečeno, při „krmení” motoru touto tekutinou můžete na dechberoucí dynamiku zapomenout. Zhruba po šedesáti sekundách po startu experimentu se z motorového prostoru BMW začnou ozývat podivné zvuky, jen o pouhou míli později následuje citelný pokles otáček. Na další křižovatce ale již vůz nezatočí, místo toho „chcípne“ a již nenaskočí. Ze zvuku lze ovšem jasně rozpoznat, že startérem, vybitou baterií či kupříkladu doslouživšími svíčkami to rozhodně není.

Za vším samozřejmě stojí ona Coca-Cola v nádrži, která se možná zasloužila o řádnou karbonizaci ústrojí a dodatečných trubek, nicméně zároveň zničila palivovou pumpu a některé další komponenty. Jen za prohlídku si přitom servis BMW řekl o 135 USD (cca 2 950 Kč), oprava by pak vyšla na 1 502 USD (32 800 Kč). Což se u vozu, který dnes v Americe vyjde asi na tisíc dolarů (22 tisíc korun) rozhodně nevyplatí.

Jaké si tedy z celé záležitosti vzít poučení? Především takové, že ačkoliv je Coca-Cola mocná a dá se využít na řadu věci stran pouhého utišení žízně, do nádrže svého vozu ji rozhodně nelijte. Tedy za předpokladu, že jej nechcete odstavit z provozu...

Co se stane, když do nádrže auta nalijete místo benzinu Coca-Colu? - 1 - Coca-Cola v nadrzi videoscreen 01Co se stane, když do nádrže auta nalijete místo benzinu Coca-Colu? - 2 - Coca-Cola v nadrzi videoscreen 02Co se stane, když do nádrže auta nalijete místo benzinu Coca-Colu? - 3 - Coca-Cola v nadrzi videoscreen 03Co se stane, když do nádrže auta nalijete místo benzinu Coca-Colu? - 4 - Coca-Cola v nadrzi videoscreen 04Co se stane, když do nádrže auta nalijete místo benzinu Coca-Colu? - 5 - Coca-Cola v nadrzi videoscreen 05Co se stane, když do nádrže auta nalijete místo benzinu Coca-Colu? - 6 - Coca-Cola v nadrzi videoscreen 06Co se stane, když do nádrže auta nalijete místo benzinu Coca-Colu? - 7 - Coca-Cola v nadrzi videoscreen 07Co se stane, když do nádrže auta nalijete místo benzinu Coca-Colu? - 8 - Coca-Cola v nadrzi videoscreen 08
Nalít Coca-Colu do nádrže rozhodně není dobrý nápad. Tedy pokud se dotčeného vozu nechcete zbavit...

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 69 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše