-

Dům se závodním okruhem není jen pro bohaté. Nadšenec si ho postavil i s málem

Život je otázkou priorit, říká se. Pokud je tím hlavním pálení benzinu a pneumatik pod okny vlastního domu, dá se toho dobrat i bez milionů po kapsách.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Dům se závodním okruhem není jen pro bohaté. Nadšenec si ho postavil i s málem

26.10.2018 | Mirek Mazal

Život je otázkou priorit, říká se. Pokud je tím hlavním pálení benzinu a pneumatik pod okny vlastního domu, dá se toho dobrat i bez milionů po kapsách.

Pokud žijete auty, myšlence domu s vlastním závodním okruhem budete velmi dobře rozumět. Však co víc si automobilový fanatik může přát, než moci kdykoli pořádně provětrat své auto a nemuset kvůli tomu ani opustit hranice vlastního pozemku. Možná si myslíte, že něco takového ani nemůže existovat, ale existuje. Nedávno jsme vám ukazovali právě takovou nemovitost na prodej a byla vážně okouzlující. Jen požadovaná cena 66 milionů Kč brala dech poněkud méně příhodným způsobem.

Nezdá se, že by bylo možné se něčeho takového dobrat dramaticky levněji, však i u nás stojí relativně malé stavební pozemky miliony, a to jste nepostavili ani dům, ani okruh. Jeden z obyvatelů Nového Zélandu ale celému světu ukázal, že výmluvy jsou tu jen pro ty, kteří je potřebují. A on mezi takové rozhodně nepatří.

Jmenuje se Takeshi Teruya a už jméno naznačuje, že pochází z Japonska, kde se stala oblíbenou motoristickou disciplínou řízená jízda ve smyku, tedy driftování. Sám Takeshi toužil celý život krotit motorové koně na vlastní závodní dráze, peníze na něco takového - podobně jako naprostá většina z nás - nikdy dohromady nedal. Jednoho dne se ale účastnil festivalu, kde trať vedla přes soukromou příjezdovou cestu k docela obyčejnému domu a od té doby nabraly jeho myšlenky spojené s vysněnými představami jasný směr.

Vyučený automechanik se rozhodl vybudovat si vlastní okruh okolo svého rodinného domu i přesto, že tomu jeho pozemek - a nakonec ani dům a jeho umístění - dvakrát nenahrává. Tento nápad kupodivu podpořili i sousedé, kteří jako zázrakem sdíleli nadšení pro novou cestu lemovanou červenými a bílými pneumatikami. Realizace stála spoustu času, drahá ale moc nebyla - účet dosáhl sumy 10 500 novozélandských dolarů, tedy asi 155 000 korun českých. K milionům opravdu daleko.

Časosběrné video zachycuje dokončovací práce následované testovacími jízdami. Místa na házení bokem tu opravdu není moc, ale podle pořízených záběrů je možné použít domácí trať jako driftovací ring pro vypuštění adrenalinu do těla. Kontrolované smyky pod oknem obývacího pokoje se jen tak nevidí a když ano, ne v takto skromných poměrech.

Manželka 37letého muže nápadu zpočátku vzdorovala a nechtěla nechat předělat okrasný trávník na závodiště, ale nakonec ustoupila. Žena uznala, že děti budou moci místo využít na hraní a nebudou muset navštěvovat městský park. Místo předzahrádky se tak manželé starají o 130 metrů dlouhý okruh kolem vlastního domu.

I takto si lze plnit své sny. Dokonalé to není, ale lepší mít něco skutečného, než celý život snít o nedosažitelném. Takeshi je nadšený a podle zájmu lokálního tisku nezůstalo jen u něj...

Dům se závodním okruhem není jen pro bohaté. Nadšenec si ho postavil i s málem - 1 - Hyundai Motorstudio foto prvni 01Dům se závodním okruhem není jen pro bohaté. Nadšenec si ho postavil i s málem - 2 - Hyundai Motorstudio foto prvni 02Dům se závodním okruhem není jen pro bohaté. Nadšenec si ho postavil i s málem - 3 - Hyundai Motorstudio foto prvni 03Dům se závodním okruhem není jen pro bohaté. Nadšenec si ho postavil i s málem - 4 - Hyundai Motorstudio foto prvni 04Dům se závodním okruhem není jen pro bohaté. Nadšenec si ho postavil i s málem - 5 - Hyundai Motorstudio foto prvni 05Dům se závodním okruhem není jen pro bohaté. Nadšenec si ho postavil i s málem - 6 - Hyundai Motorstudio foto prvni 06Dům se závodním okruhem není jen pro bohaté. Nadšenec si ho postavil i s málem - 7 - Hyundai Motorstudio foto prvni 07Dům se závodním okruhem není jen pro bohaté. Nadšenec si ho postavil i s málem - 8 - Hyundai Motorstudio foto prvni 08Dům se závodním okruhem není jen pro bohaté. Nadšenec si ho postavil i s málem - 9 - Hyundai Motorstudio foto prvni 09Dům se závodním okruhem není jen pro bohaté. Nadšenec si ho postavil i s málem - 10 - Hyundai Motorstudio foto prvni 10Dům se závodním okruhem není jen pro bohaté. Nadšenec si ho postavil i s málem - 11 - Hyundai Motorstudio foto prvni 11Dům se závodním okruhem není jen pro bohaté. Nadšenec si ho postavil i s málem - 12 - Hyundai Motorstudio foto prvni 12
Na Novém Zélandu vznikl driftovací okruh těsně kolem skromného rodinného domu. Manželka stavitele se bránila, ale nakonec manžela nechala splnit si jeho dávný sen

Zdroj: CHANNEL@Youtube

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama