Elon Musk si v Tesle přidělil novou pozici. Takovou nemá žádný jiný šéf na světě

Šéf kalifornské automobilky je svůj. A i kdyby nic jiného, můžete na něm ocenit, že svůj zůstává navzdory všemu, co si tím způsobil. Teď už není prezidentem, produktovým architektem, ani CEO Tesly.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Elon Musk si v Tesle přidělil novou pozici. Takovou nemá žádný jiný šéf na světě

31.10.2018 | Petr Prokopec

Šéf kalifornské automobilky je svůj. A i kdyby nic jiného, můžete na něm ocenit, že svůj zůstává navzdory všemu, co si tím způsobil. Teď už není prezidentem, produktovým architektem, ani CEO Tesly.

Elon Musk je... nic. To netvrdíme my, ani žádná jiná publikace, nýbrž přímo sám šéf Tesly. Jde o reakci na dohodu s komisí pro cenné papíry, která jej donutila, aby rezignoval na svůj post předsedy představenstva automobilky. Musk se proto rozhodl, že na webu značky vymaže u své osoby veškeré posty, kterými do té doby disponoval. Následně pak zamířil na Twitter, kde svým fanouškům oznámil, že je „Nothing of Tesla“. To lze přeložit jako „Nic Tesly“, vskutku svérázný titul.

Musk ve svém tweetu uvedl, že si označení zastávaných postů u svého jména vymazal již před pár dny, aby zjistil, co se stane. A když se nic nestalo, nechal to tak. Souběžně s tím pak zmizely pozice také u JB Straubela a Deepaka Ahuji, přičemž první jmenovaný byl dříve technickým šéfem a druhý finančním. V USA musí mít každá korporace ve vedení tří osoby, jejichž pozice se jmenují president, treasurer a secretary. V České republice nic takového nemáme, ekvivalent ale můžeme spatřit ředitele, finančním řediteli a člověku zastávajícím administrativní chod firmy.

Přestože Musk napsal, že už v Tesle nemá žádnou pozici, následně dodal, že kvůli úřadům nejspíše bude muset přijmout první zmíněnou funkci. Na první pohled se může zdát, že zase jen dráždí, což by se mu nemuselo vyplatit. Koneckonců si stačí vzpomenout na počátek srpna, kdy taktéž řádil na Twitteru. Jeho příspěvek o možném stažení Tesly z burzy jej stál křeslo předsedy představenstva. K tomu musel Musk zaplatit pokutu 20 milionů dolarů (cca 454,3 milionů korun), přičemž stejnou sumou byla za „falešné a zavádějící“ komentáře potrestána také Tesla.

Musk ovšem nedávno uvedl, že i přes takřka miliardovou pokutu jeho příspěvek „stál za to“. A může mít i pravdu. Nesmíme zapomínat na skutečnost, že pro Teslu je hlavním zdrojem marketingu právě Muskův účet na Twitteru. Koneckonců, viděl snad někdy někdo reklamu na kalifornský elektromobil? Či ji slyšel v rádiu? S pozitivní odpovědí asi nikdo nepřijde. Nicméně od srpna asi o Tesle slyšel každý, i lidé, kteří tuto firmu dokázali do té doby ignorovat.

Lze samozřejmě namítnout, že za téměř miliardu korun lze pořídit opravdu slušné reklamní pokrytí. Nicméně ani to by bezesporu nemělo takový zásah jako jediný tweet Elona Muska, o kterém se navíc psalo po celém světě. Nikoliv pouze v Americe nebo Česku, ale zkrátka i v tom nejzapadlejším koutě planety. Muskovi navíc za tu dobu vzrostl počet followerů z 22,2 na 23,3 milionů. To je stejné množství lidí, jaké sleduje Ford.

Musk tedy nově může svými myšlenkami zasahovat více lidí, marketingový potenciál jeho účtu na Twitteru dále roste. A jak si mohl vyzkoušet již dříve, v reakci na jednotlivé komentáře dochází také k ovlivňování cen akcií. Ty po žalobě komise pro cenné papíry zamířily k 250 dolarům (5 680 Kč), tedy k částce, kde Tesla byla v březnu 2017. Jelikož však došlo na ono mimosoudní vyrovnání, jsou již akcie zpátky na 330 USD (7 500 Kč) a jejich cena je relativně stabilní. Možná to Muskovi přijde málo dobrodružné, a tak dráždí znovu, tentokrát už jako „Nic Tesly“, i když nadále zůstává hybnou silou celé firmy.

Elon Musk si v Tesle přidělil novou pozici. Takovou nemá žádný jiný šéf na světě - 1 - Elon Musk Twitter rijen 2018 01Elon Musk si v Tesle přidělil novou pozici. Takovou nemá žádný jiný šéf na světě - 2 - Elon Musk Twitter rijen 2018 02Elon Musk si v Tesle přidělil novou pozici. Takovou nemá žádný jiný šéf na světě - 3 - Elon Musk Twitter rijen 2018 03Elon Musk si v Tesle přidělil novou pozici. Takovou nemá žádný jiný šéf na světě - 4 - Elon Musk Twitter rijen 2018 04
Elon Musk opět řádí na Twitteru. Jeho motivace je nejasná, možná je to prostě jen žert...

Zdroj: Elon Musk@Twitter

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama