Elon Musk na Twitteru zesměšňuje komisi pro cenné papíry, servítky si vážně nebere

Šéf Tesly se rozhodl na Twitteru zesměšnit úřad, který jej po jeho zjevném pochybení žaluje a s nímž se teprve snaží uzavřít dohodu. Zbláznil se?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Elon Musk na Twitteru zesměšňuje komisi pro cenné papíry, servítky si vážně nebere

5.10.2018 | Petr Prokopec

Šéf Tesly se rozhodl na Twitteru zesměšnit úřad, který jej po jeho zjevném pochybení žaluje a s nímž se teprve snaží uzavřít dohodu. Zbláznil se?

Pokud byste si jediným příspěvkem na sociálních sítích zavařili natolik, že se o vás začnou zajímat úřady tak moc, že vás neváhají žalovat, co byste udělali jako další krok? Většina lidí by nejspíše zalezla někam za pec a teplé místečko by hezky dlouho neopustila, dokud by se situace neuklidnila.

Elon Musk ovšem již hezky dlouho dokazuje, že v jeho případě s obvyklým modelem chování počítat nelze. Pokud by šlo pouze o vizionářství v rámci elektromobility, problém by to jistě nebyl. Jenže šéf Tesly evidentně propadl sociálním sítím, hlavně pak Twitteru, kde se ovšem čas od času pohybuje jako slon v porcelánu. A ani dřívější přešlapy mu nebrání pustit se do dalších.

Jak asi již velmi dobře víte, Musk na počátku srpna na Twitteru naznačil, že by Teslu rád stáhl z burzy. Zároveň tvrdil, že pro takový krok má již zajištěné financování i požehnání ostatních investorů. Ani jedno však nebyla pravda, o Muska se tedy začala zajímat komise pro cenné papíry (SEC neboli Securities and Exchange Commission), která jej nakonec zažalovala kvůli podvodnému ovlivňování cen akcií a má moc jej z vedení Tesly zcela vyštípat.

Musk dostal možnost žalobě zamezit, SEC mu navrhla řešení formou dohody, kterou původně akceptoval. Na poslední chvíli ji ale vypověděl a komise jej skutečně zažalovala. To už pro Teslu začal být zásadní problém - již samotné vyšetřování by mohlo zabránit možnému úpisu nových akcií, hrozba soudního sporu způsobila skokový pokles ceny těch existujících. Šéf Tesly tak raději komisi znovu kontaktoval a společně našli smírnou cestu.

Druhá dohoda pro něj ale už nebyla tak přívětivá, došlo totiž ke zdvojnásobení pokuty z 20 na 40 milionů dolarů (cca 447,5 až 895 milionů korun). Polovinu z toho musí zaplatit Tesla, polovinu pak Musk, který zároveň musí rezignovat i na svůj post předsedy představenstva. Do tohoto křesla se pak dle první dohody nemohl vrátit po dva roky, což se následně prodloužilo na tři léta.

Při tomto zpřísňování trestu by většina z nás nejspíše na pár měsíců zalezla za v úvodu zmíněnou pec. Nikoliv však Musk. Ten znovu zamířil na Twitter, kde se rozhodl SEC zesměšnit. Ve svém příspěvku uvedl: „Chci jen říci, že Shortseller Enrichment Commission (míněno jako Komise pro obohacení akcionářů sázejících proti Tesle - pozn. red.) dělá neuvěřitelnou práci. A změna jejího jména je pořádně na místě!” napsal Musk. Smyslem jeho příspěvku tedy byl opravdu jen vtípek na adresu SEC - iniciály komise zůstaly stejné, význam zkratky se ale změnil.

Na tento příspěvek už zareagovala řada Muskových fanoušků, ne všichni za něj ale šéfa Tesly chválí. Mnozí mu píší, že by svých výlevů na sociálních sítí, jež ovlivňují právě cenu akcií, měl zanechat. A to jde přitom o lidi, kteří dle vlastních slov Muskovi stále fandí. Jeho chování zkrátka vidí jako dětinské a jejich zhoršené vnímání nemusí být jediným dopadem tohoto extempore.

Ona dohoda mezi Muskem a SEC totiž stále nebyla posvěcena soudem. Soudkyně Alison Nathan dala oběma stranám čas do 11. října, aby vysvětlily, proč tento krok považují za férový a rozumný. Pokud by se tedy někdo z SEC urazil, z dohody by klidně mohlo sejít a výpad šéfa Tesly na Twitteru by pro něj mohl být znovu hodně drahý.

SEC totiž v rámci dohody mimo jiné požaduje, aby Muskova aktivita na sociálních sítích byla regulována představenstvem Tesly, takže komisi určitě není jedno, co si šéf firmy na Twitteru píše. Nakonec si tedy Musk možná jen chtěl před definitivním posvěcením oné dohody na Twitteru naposledy říci něco od srdce. Za pár dnů už tu možnost mít nemusí...


Elon Musk na Twitteru zesměšňuje komisi pro cenné papíry, servítky si vážně nebere - 1 - Elon Musk vs SEC 2018 Twitter 01Elon Musk na Twitteru zesměšňuje komisi pro cenné papíry, servítky si vážně nebere - 2 - Elon Musk vs SEC vtipky 01
Elon Musk se na Twitteru obul do SEC a svůj pohled hájil před ostatními uživateli, jako by se nechumelilo...

Elon Musk na Twitteru zesměšňuje komisi pro cenné papíry, servítky si vážně nebere - 3 - Elon Musk vs SEC 2018 Twitter 02Elon Musk na Twitteru zesměšňuje komisi pro cenné papíry, servítky si vážně nebere - 4 - Elon Musk vs SEC 2018 Twitter 03Elon Musk na Twitteru zesměšňuje komisi pro cenné papíry, servítky si vážně nebere - 5 - Elon Musk vs SEC 2018 Twitter 04
...přestože dohodu s úřady ještě nemá jistou a jednu z věcí, kterou po něm chtějí, je regulace jeho aktivit právě na sociálních sítích

Petr Prokopec

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama