Elon Musk skončil jako absolutní vládce Tesly. Doplatil na své „řádění” na Twitteru

Ve výsledku to byl jeden hloupý tweet, který sebral Muskovi možnost dále skoro neomezeně vládnout Tesle. Po dohodě s SEC nebude moci tři roky zastávat pozici předsedy představenstva.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Elon Musk skončil jako absolutní vládce Tesly. Doplatil na své „řádění” na Twitteru

30.9.2018 | Petr Miler

Ve výsledku to byl jeden hloupý tweet, který sebral Muskovi možnost dále skoro neomezeně vládnout Tesle. Po dohodě s SEC nebude moci tři roky zastávat pozici předsedy představenstva.

Česká republika se od pátku ponořila do klidu prodlouženého víkendu, v americkém automobilovém světě to ale od té doby bouří jako dlouho ne. V noci ze čtvrtka na pátek našeho času totiž tamní komise pro cenné papíry (Securities and Exchange Commissions, SEC) podala žalobu na Elona Muska, kterou mu především chtěla zakázat další působení ve vedení společnosti. Cenu akcií firmy to okamžitě poslalo prudce dolů, až na nejnižší hodnotu za poslední rok.

Důvod byl zdánlivě banální, jeden Muskův tweet. Jenže on tak banální nebyl. Šlo o zprávu, kterou oznamoval světu záměr stáhnout Teslu z burzy včetně informace výkupní ceně akcií. A navíc tvrdil, že financování pro takový krok má zajištěné. Jak se ale záhy ukázalo, v rukou neměl prakticky nic, což SEC postupně zjistila a podala na Muska žalobu. Ta mj. konstatovala, že se popsaným jednáním dopustil podvodu, neboť „ani neprodiskutoval, natož aby měl potvrzené klíčové body dohody s potenciálním zdrojem financování”.

V mezičase se ukázalo, že SEC před podáním žaloby navrhla Muskovi mimosoudní řešení, které po něm požadovalo odstoupení z pozice šéfa společnosti na dva roky a zaplacení pokuty. Musk nejprve souhlasil, těsně před uzavřením jednání ale měl dát od dohody ruce pryč s tím, že by nejednal v souladu se svým přesvědčením - patrně si myslel, že žaloba pro něj nemůže skončit hůře než výsledkem, se kterým má souhlasit. Během víkendu ale svůj názor očividně přehodnotil.

Po podání žaloby a opravdu razantním pádu akcií o desítky procent patrně správně usoudil, že řešení smírnou cestou bude pro budoucnost samotné Tesly lepší. Jednak vám dohoda vždy dá prostor řešit věci s ohledem na výsledek, který znáte, neuvrhne firmu a její akcionáře na měsíce, možná roky do nejistoty a především - Tesla se po mnoha ztrátových kvartálech opět blíží finančnímu dnu, bude potřebovat peníze. A v pozici, ve které by byla v případě neuzavřené žaloby SEC, by ji sama komise pravděpodobně nedovolila novou emisi akcií. Navíc fakt, že Musk nebude v té či oné formální pozici, neznamená, že dění ve firmě nebude moci ovlivňovat. První muž světa elektrických aut se tak nakonec s SEC dohodl a byť řešení ještě podléhá schválení soudu, nejspíše se stane následující.

Elon Musk dobrovolně opustí pozici předsedy představenstva (není to úplně přesné označení s ohledem na odlišné americké reálie, ale český ekvivalent je to správný) na tři roky a zaplatí SEC pokutu 20 milionů dolarů (444 milonů korun). SEC pak dále požaduje, aby vedení firmy dohlédlo na aktivitu Muska na Twitteru v případech, kdy jde o vyjádření výše zmíněného typu.

Musk nyní může vypadat jako poražený, ale patrně to nebude tak horké. Nedokážeme předvídat reakci akciových trhů v pondělí, ale klidně může být i pozitivní. Musk sice končí jako předseda představenstva, může ale zůstat generálním ředitelem, což by podle předchozí verze dohody - pakliže jsou informace o ní správné - nemohl. Firmu tedy dále bude řídit jako dosud. Fakt, že Tesla není v nejistotě, mohou akcionáři spíše přivítat a pokud by někomu hodně záleželo na tom, že je Musk ředitelem, předsedou představenstva i největším akcionářem naráz, pak za tři roky se tím druhým může znovu stát.

Nechceme to ale zcela bagatelizovat. Prakticky neomezenou moc nad firmou tímto Musk ztrácí, neboť jako „pouhý” ředitel může být o poznání snáze odvolán v případě, kdy by pokračoval ve svých kontroverzních krocích z poslední doby. V tuto chvíli se ale zdá, že Elona M. SEC jen (pravda draze) plácla přes prsty, její vlk se nažral a koza v podobě Tesly zůstala prakticky celá. Pondělní obchodování na burze ukáže více, ale zemětřesení opravdu nečekáme.


Elon Musk skončil jako absolutní vládce Tesly. Doplatil na své „řádění” na Twitteru - 1 - Elon Musk Tesla obavy PerexElon Musk skončil jako absolutní vládce Tesly. Doplatil na své „řádění” na Twitteru - 2 - Elon Musk placa nesmysly GM Toyota PerexElon Musk skončil jako absolutní vládce Tesly. Doplatil na své „řádění” na Twitteru - 3 - Elon Musk nove fotoElon Musk skončil jako absolutní vládce Tesly. Doplatil na své „řádění” na Twitteru - 4 - Elon Musk otazky pri pohovoru PerexElon Musk skončil jako absolutní vládce Tesly. Doplatil na své „řádění” na Twitteru - 5 - Elon Musk hanba 2017 Q3 PerexElon Musk skončil jako absolutní vládce Tesly. Doplatil na své „řádění” na Twitteru - 6 - Elon Musk chce Teslu do soukromych rukou Perex
Musk nakonec na své „vylomeniny” na Twitteru doplatil a ztratil absolutní vládu nad Teslou, s ohledem na možné důsledky se ale dohoda s SEC jeví být pro něj i pro firmu ještě vcelku pozitivním výsledkem

Petr Miler

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše