Úřady chtějí zakázat Muskovi dál šéfovat Tesle. Akcie firmy zamířily prudce ke dnu

Pokud se ptáte, co může krom smrti rozdělit Teslu a Elona Muska, pak máme odpověď. Žaloba americké komise pro cenné papíry chce přesně to a má reálnou šanci uspět.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Úřady chtějí zakázat Muskovi dál šéfovat Tesle. Akcie firmy zamířily prudce ke dnu

28.9.2018 | Petr Prokopec

Pokud se ptáte, co může krom smrti rozdělit Teslu a Elona Muska, pak máme odpověď. Žaloba americké komise pro cenné papíry chce přesně to a má reálnou šanci uspět.

Na včerejší den Elon Musk rozhodně nebude vzpomínat v dobrém. Americká komise pro cenné papíry (United States Securities and Exchange Comission neboli SEC) totiž ukončila vyšetřování, jenž se týkalo výroků šéfa Tesly na sociálních sítích a které se týkaly možného stažení automobilky z burzy. Musk tak nyní čelí žalobě, která byla podána u federálního soudu v New Yorku a která jej viní z podvodu. A pokud soud rozhodne ve prospěch komise, de facto tím definitivně skončí jeho vláda nad kalifornskou automobilkou.

Nepředbíhejme ale, a pojďme se probrat samotnou žalobou. V té SEC zmiňuje, že Musk „nepravdivě naznačil možné stažení Tesly z burzy za cenu výrazně převyšující její tehdejší hodnotu“. Kromě toho dodal, že „financování pro tuto multimiliardovou transakci bylo zajištěno a jediné, co zbývá, je hlasování akcionářů“. Tím se ale měl dopustit podvodu, neboť podle komise „ani neprodiskutoval, natož aby měl potvrzené klíčové body dohody s potenciálním zdrojem financování”.

SEC však jen u tohoto nezůstává. Zmiňuje totiž rovněž, že Musk ve dnech po 7. srpnu letošního roku, kdy pustil do světa první slova o stažení Tesly z burzy, ještě přiléval oleje do ohně. Na sociálních sítích totiž následně uvedl, že doufá, že všichni investoři zůstanou automobilce věrni, i když již nebude veřejně obchodovatelná. Pokud se k ní ale rozhodnou obrátit zády, mohou své akcie prodat za 420 dolarů (cca 9 300 Kč). To by ale dle jeho slov nemělo nastat.

Podle komise ovšem „věděl a nebo nedbale ignoroval“, že každé z těchto prohlášení je nepravdivé a nebo zavádějící. Ve skutečnosti totiž Musk neměl mít žádné financování zajištěné a potvrzené, zároveň nikterak neověřoval, jestli by investoři skutečně zůstali Tesle věrni po jejím stažení z burzy a tím logicky neměl ani jistou jejich podporu. Zvláště když tito lidé se o onom závěru dozvěděli až z onoho výroku na Twitteru, osobně s nimi Musk nikdy nic neprobíral.

SEC proto tvrdí, že „došlo k záměrnému zmatení a ovlivnění trhu“. Poškozeni tím byli především investoři, a to jak ti loajální vůči automobilce, tak samozřejmě i ti, kteří sázejí na pokles hodnoty jejích akcií. V reakci na Muskovy výroky na sociálních sítích totiž hodnota akcií prudce vystřelila vzhůru o 11 procent oproti předchozímu dnu a dostala se prakticky na dostřel uváděných 420 dolarů. To přitom byla výše, na kterou Tesla nikdy dříve nedosáhla.

Je-li pravda vše, co SEC tvrdí, pak má Musk opravdu velký problém, neboť vyšetřování a žaloba mohou být důvodem, proč Tesla nemůže vydat případnou novou várku akcií, aby si zajistila prostředky svou další činnost. Navíc, pokud soud rozhodne ve prospěch SEC, pak šéf Tesly bude sesazen ze svého ředitelského křesla, neboť komise požaduje i zákaz jeho činnosti v pozici šéfa veřejně obchodovatelných firem. A v neposlední řadě jej může čekat tučná pokuta.

Šéf Tesly momentálně veškerá obvinění odmítá a tvrdí, že jeho životní prioritou je maximální transparentnost a nepodvodné jednání. Uvidíme tedy, zda mu soud dá za pravdu či nikoliv. Zatím se však nezdá, že by v této při měl mnoho šancí na úspěch. Myslí si to i finanční trhy, na nichž po skončení obchodování klesla cena akcií Tesly o 10 procent a dostala se tak nejníže za poslední rok. Jsme zvědavi, co přinese ranní otevření burzy, které nastane v našich odpoledních hodinách.


Úřady chtějí zakázat Muskovi dál šéfovat Tesle. Akcie firmy zamířily prudce ke dnu - 1 - Tesla Elon Musk zaloba SEC 01
Propad akcií Tesly po skončení obchodování nejlépe ukazuje, jak moc se věří tomu, že by SEC se svou žalobou neuspěla

Úřady chtějí zakázat Muskovi dál šéfovat Tesle. Akcie firmy zamířily prudce ke dnu - 2 - Elon Musk Tesla obavy PerexÚřady chtějí zakázat Muskovi dál šéfovat Tesle. Akcie firmy zamířily prudce ke dnu - 3 - Elon Musk placa nesmysly GM Toyota PerexÚřady chtějí zakázat Muskovi dál šéfovat Tesle. Akcie firmy zamířily prudce ke dnu - 4 - Elon Musk nove fotoÚřady chtějí zakázat Muskovi dál šéfovat Tesle. Akcie firmy zamířily prudce ke dnu - 5 - Elon Musk otazky pri pohovoru PerexÚřady chtějí zakázat Muskovi dál šéfovat Tesle. Akcie firmy zamířily prudce ke dnu - 6 - Elon Musk hanba 2017 Q3 PerexÚřady chtějí zakázat Muskovi dál šéfovat Tesle. Akcie firmy zamířily prudce ke dnu - 7 - Elon Musk chce Teslu do soukromych rukou Perex
Elon Musk si svými komentáři na Twitteru opravdu zavařil, jako šéf firmy může úplně skončit

Petr Prokopec

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše