Reklama

Existuje místo, kde nejlevnější nové auto stojí 2 miliony Kč. Tohle je ono

Když se řekne nejlevnější auto na trhu, člověk si představí prťavý hatchback a cenu okolo 200 tisíc Kč. To první platí i v Singapuru, to druhé ani zdaleka.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Existuje místo, kde nejlevnější nové auto stojí 2 miliony Kč. Tohle je ono

21.1.2018 | Mirek Mazal | 12 příspěvků

Když se řekne nejlevnější auto na trhu, člověk si představí prťavý hatchback a cenu okolo 200 tisíc Kč. To první platí i v Singapuru, to druhé ani zdaleka.

O existenci automobilky Perodua, která patří pod křídla japonského Daihatsu, u nás ví asi jen málokdo. Přesto není radno ji přehlížet, je to největší výrobce automobilů v Malajsii, v níž společnost sídlí. Pohár za design a použité technologie by vozy této automobilky zcela určitě nedostaly, ale diplom za nejhorší koupi za peníze? O ten už by dost možná usilovat mohly, třebaže ne tak úplně vlastním přičiněním.

Stačí se podívat o kousek jižněji do Singapuru. Tam model Perodua Axia platí za nejlevnější auto na trhu, už jste ale asi slyšeli o tom, že „nejlevnější” a „levný” mohou být dvě docela jiné věci. Prodejní ceny aut značky Perodua až vyděsí, neboť začínají na 70 000 tamních dolarech (asi 1 100 000 Kč, skutečně přes milion). To je za malé městské vozítko pořádná darda, jenže pak přijdou na řadu daně. Prvních 20 000 dolarů je bez daně, za dalších 30 000 je daň 40 %, nad 50 000 dolarů pak 80 %. K tomu všemu ještě přidejte 20 % spotřební daně a výsledná cena vystoupá nad 120 000 dolarů (cca 1 900 000 Kč). A to stále nejsme na konci. Další peníze se platí za registraci a nutné je také vlastnictví parkovacího místa, bez kterého si auto nemůžete pořídit. Hrozné? Ano, ale ještě něco chybí.

Bohatým Singapurcům nevadí přeplácet, naopak se tlačí jeden přes druhého, aby mohli koupit vlastní dopravní prostředek. Výše závěrečné částky tak ovlivní ještě to, že pro koupi vozu je nutné získat povolení. Těch je omezené množství, a tak lidem nezbývá, než je kupovat v dražbách, ve kterých se jejich cena může vyšplhat i nad cenu nového automobilu. Vzhledem k tomu, že dokument souvisí s novým autem, musí se koupit obojí. Pořízení malého hatchbacku se vším všudy tak vyjde pěkně draho. A čehokoli lepšího ještě dráž.

Zůstaňme ale u nejlevnějšího vozu na singapurském trhu. Za zmíněné skoro dva miliony člověk získá nevelký nákupní vozík do města bez volby motoru. Jedinou variantou je litrový tříválec VVT-i s výkonem 50 kW (68 koní) a točivým momentem 91 Nm. V praxi to znamená zrychlení na 100 km/h za 15 sekund a dosažení maximální rychlosti 155 km/h. Slabý motor doprovází automatická čtyřstupňová převodovka nebo volitelný pětistupňový manuál. Jedinou útěchou za tolik peněz může být nízká spotřeba okolo 4 litrů na 100 kilometrů, ale za takové peníze by snad ani 1 litr nebyl dost málo.

Až se vám tedy bude zdát, že jsou u nás auta drahá, vzpomeňte si na Singapur - za cenu nejlevnějšího auta v Singapuru si u nás koupíte i Porsche. A nikdo se vás nebude ptát, jestli na to máte povolení nebo kde s ním hodláte parkovat...

Existuje místo, kde nejlevnější nové auto stojí 2 miliony Kč. Tohle je ono - 1 - Perodua Axia Malajsie vysoke ceny aut 01Existuje místo, kde nejlevnější nové auto stojí 2 miliony Kč. Tohle je ono - 2 - Perodua Axia Malajsie vysoke ceny aut 02Existuje místo, kde nejlevnější nové auto stojí 2 miliony Kč. Tohle je ono - 3 - Perodua Axia Malajsie vysoke ceny aut 03Existuje místo, kde nejlevnější nové auto stojí 2 miliony Kč. Tohle je ono - 4 - Perodua Axia Malajsie vysoke ceny aut 04Existuje místo, kde nejlevnější nové auto stojí 2 miliony Kč. Tohle je ono - 5 - Perodua Axia Malajsie vysoke ceny aut 05Existuje místo, kde nejlevnější nové auto stojí 2 miliony Kč. Tohle je ono - 6 - Perodua Axia Malajsie vysoke ceny aut 06Existuje místo, kde nejlevnější nové auto stojí 2 miliony Kč. Tohle je ono - 7 - Perodua Axia Malajsie vysoke ceny aut 07Existuje místo, kde nejlevnější nové auto stojí 2 miliony Kč. Tohle je ono - 8 - Perodua Axia Malajsie vysoke ceny aut 08Existuje místo, kde nejlevnější nové auto stojí 2 miliony Kč. Tohle je ono - 9 - Perodua Axia Malajsie vysoke ceny aut 09Existuje místo, kde nejlevnější nové auto stojí 2 miliony Kč. Tohle je ono - 10 - Perodua Axia Malajsie vysoke ceny aut 10
Musí být utrpení obětovat skoro 2 miliony Kč za takové auto. Ještěže se náš prezident při inspirativních návštěvách Asie nezastavil v Malajsii...

Mirek Mazal

Další zajímavé články:

Diskuze 12 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše