Takhle snadno dnes kradou auta, moderní technologie jsou vstupenkou pro zloděje

Evoluce by měla „práci” zlodějům ztěžovat, děje se ale pravý opak. Tady můžeme na vlastní oči vidět, jak jednoduše se kradou moderní auta.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Takhle snadno dnes kradou auta, moderní technologie jsou vstupenkou pro zloděje

28.11.2017 | Mirek Mazal | 23 příspěvků

Evoluce by měla „práci” zlodějům ztěžovat, děje se ale pravý opak. Tady můžeme na vlastní oči vidět, jak jednoduše se kradou moderní auta.

Nová auta se člověku snaží ulehčit život chytrými systémy, které mají usnadnit každodenní rutinu. Člověk si snadno zvykne třeba na pohodlí bezklíčového systému vstupu a startu, kdy stačí mít klíč u sebe v kapse či tašce a o nic dalšího se nestarat. Prostě k autu přijdete, vezmete za kliku, sednete si za volant a zmáčknete startovací tlačítko. Auto „vás pozná” a tak, jak vám své dveře odemkne, je za sebou ty chytřejší systémy umí i zamknout.

Princip technologie „keyless“ není složitý. Klíč je vysílač, v autě je přijímač a automobil na jeho přítomnost reaguje, pokud se nachází v dostatečném dosahu - obvykle pár desítek centimetrů od dveří či později uvnitř vozu. Jenže právě to znamená riziko - stačí signál klíče zesílit a auto si „začne myslet”, že klíč je v jeho blízkosti či nitru, i když se v tu chvíli ve skutečnosti nachází na vašem pracovním stole uvnitř domu. A to je faktor, který dává zlodějům donedávna netušené možnosti.

Zatímco vy si libujete nad komfortní funkcí, tatáž věc se může vašemu autu stát během minuty osudná. Psali jsme o tom vícekrát, jen zřídka je ale možné spatřit takto zloděje vůz skutečně a prokazatelně ukrást. Teď máme tu možnost a je to pohled stejně fascinující jako strastiplný.

Tři zloději si v britské rezidenční čtvrti vyhlédnou venku zaparkovaný Mercedes-Benz. Jeden zůstává v autě jako řidič, další dva vystoupí. Z tohoto dua se jeden přiblíží co nejvíce ke vstupu do domu a zařízením připomínající tablet hledá signál z původního klíče. Po několika sekundách zjevně detekuje signál, který jednoduše zesílí a vyšle dál k druhému obdobnému zařízení, které se před autem tváří jako klíč. Řídící jednotka automobilu si myslí, že je u něj majitel s klíčem a poslušně mu odemyká své zámky. Jaká je realita, vidíte sami.

Oba zloději po chvíli postup opakují při snaze vůz nastartovat a během několika desítek sekund s ním odjíždějí. Ukradnout Mercedes-Benz s moderním systémem bezklíčového zamykání je zjevně velmi snadné, ale nedělejme z toho problém Mercedesu - někdejší test ukázal, že tomuto způsobu kradení aut neodolá prakticky žádný vůz, z podstaty věci.

Podívejte se sami na pokračování filmu 60 sekund, které se bohužel stalo realitou na výjimečných záběrech bezpečnostní kamery domu. A pokud se chcete riziku takové krádeže vašeho vozu bránit, existují jen dvě možnosti - buď si bezklíčový vstup a start vypnout, nebo mít klíč doma uschovaný v místech, které nepustí jeho signál k autu. Alobal, hrnec, lednička, cokoli z toho pomáhá...

Takhle snadno dnes kradou auta, moderní technologie jsou vstupenkou pro zloděje - 1 - Kradez auta prodlouzeni signalu keyless entry 01Takhle snadno dnes kradou auta, moderní technologie jsou vstupenkou pro zloděje - 2 - Kradez auta prodlouzeni signalu keyless entry 02Takhle snadno dnes kradou auta, moderní technologie jsou vstupenkou pro zloděje - 3 - Kradez auta prodlouzeni signalu keyless entry 03Takhle snadno dnes kradou auta, moderní technologie jsou vstupenkou pro zloděje - 4 - Kradez auta prodlouzeni signalu keyless entry 04Takhle snadno dnes kradou auta, moderní technologie jsou vstupenkou pro zloděje - 5 - Kradez auta prodlouzeni signalu keyless entry 05Takhle snadno dnes kradou auta, moderní technologie jsou vstupenkou pro zloděje - 6 - Kradez auta prodlouzeni signalu keyless entry 06
Je až neuvěřitelné, jak snadno a rychle lze dnes ukrást moderní auto vybavené systémy bezklíčového vstupu a startu

Mirek Mazal

Další zajímavé články:

Diskuze 23 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše