Ford skutečně musí být zoufalý. Jeho nová akvizice působí jako chytání se stébla

Ford v posledních letech ztrácí tradiční zákazníky až do takové míry, že opouští celé segmenty. Kompenzovat to chce aktivitou v jiných třídách a oborech, ale co pro něj řeší koupě firmy na sdílení koloběžek?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Ford skutečně musí být zoufalý. Jeho nová akvizice působí jako chytání se stébla

11.11.2018 | Petr Prokopec

Ford v posledních letech ztrácí tradiční zákazníky až do takové míry, že opouští celé segmenty. Kompenzovat to chce aktivitou v jiných třídách a oborech, ale co pro něj řeší koupě firmy na sdílení koloběžek?

Elon Musk při svém nedávném vystoupení v pořadu Recode Decode připomněl, že ve Spojených státech existují jen dvě významné automobilky, které nikdy nezkrachovaly - Tesla a Ford. Podle šéfa kalifornské značky ale bude jednoho dne taková existovat už jen jedna a tu „svou” přes palubu pochopitelně nehází. V souvislosti s krachem tedy hovoří o Fordu, který je podle Muska už nyní v tak špatné kondici, že další ekonomickou krizi nemůže přestát.

Přehnané? Nedávné kroky Fordu naznačovaly, že neví kudy kam a ten poslední už působí dojmem, jako by se tonoucí chytal pověstného stébla slámy. Ford totiž aktuálně za více než 40 milionů dolarů (cca 907,8 mil. Kč) koupil společnost Spin, která se zabývá poskytováním sdílených elektrických koloběžek. Modrý ovál již nechce být vnímán jako tradiční automobilka, místo toho touží po nálepce poskytovatele mobilních řešení. I proto vlastně značka ve velkém kromě klasického prodeje propaguje i pronájem svých aut, mimo to pak koketuje se segmentem taxíků.

Její nejnovější krok pak má lidem zaručit mobilitu na poslední kilometry jejich cest, které sice odstartují v automobilu, ovšem ten nezaparkují přímo u cílové destinace. A aby nemuseli pěšky, budou mít k dispozici koloběžku. Jejím vlastníkem skrze Spin bude Ford, který si jako „nástupní taxu“ bude účtovat jeden dolar (22,70 Kč). Každá minuta pak vyjde na 15 centů (3,40 Kč).

Automobilka nově odkoupenou společnost popsala jako velmi zodpovědného operátora, který „spolupracuje s městy a univerzitami na bezpečném a zodpovědném zavádění mikromobilních řešení“. Spin tedy nikde neoperuje bez povolení, sdílí uživatelská data s městy, spolupracuje s úřady a přichází s návrhy, jež se týkají parkování koloběžek i pravidel jízdy na nich.

Něco podobného však uvádí i konkurence, mezi níž patří třeba společnost Lime. Ta v září s velkou slávou začala fungovat i v Praze, ovšem již během několika málo dnů byla zavalena stížnostmi. Uživatelé na koloběžkách jezdí kde se jim zachce a nechávají je odstavené bez ohledu na místní podmínky, což činí chodníky obtížně průchodné.

V případě Prahy 2 tedy situace již dopadla tak, jak musela, a elektrické koloběžky Lime ji mají zapovězenou. Je přitom otázkou, zda se do těchto míst vrátí či zda naopak nebudou vykázány i z dalších městských částí. Zmíněné problémy totiž bude možné odstranit v podstatě jen tak, že se změní chování uživatelů. A to je problém, k cizímu se bohužel spousta lidí nechová jako k vlastnímu.

Zatím se tedy zdá, že projekt v podstatě skončí stejně jako všechny nápady spojené se sdílenou mobilitou. A nejde samozřejmě jen o český trh, podobné problémy jsou všude ve světě, ať už jde o sdílení kol, aut nebo čehokoli dalšího. Je samozřejmě možné, že v budoucnu se něco změní a lidé budou vychováváni k větší ohleduplnosti i v případě používání sdílených statků, v dohledné době to ale není reálné.

Ford se sice tváří, že se připravuje na největší změny v automobilovém průmyslu v historii, nicméně si nejsme jisti, zda na to jde tím správným způsobem. Analytici si to nemyslí, nakonec i proto, že firma Spin není ve svém oboru bůhvíjak úspěšná. Její kondice naopak byla brána spíše jako slabá a to, že jí modrý ovál odkoupil, je označováno za největší úspěch jejích manažerů. Investovat skoro miliardu právě tímto směrem působí vážně poněkud zoufale...


Ford skutečně musí být zoufalý. Jeho nová akvizice působí jako chytání se stébla - 1 - Ford a e-kolobezka Spin 01Ford skutečně musí být zoufalý. Jeho nová akvizice působí jako chytání se stébla - 2 - Ford a e-kolobezka Spin 02Ford skutečně musí být zoufalý. Jeho nová akvizice působí jako chytání se stébla - 3 - Ford a e-kolobezka Spin 03Ford skutečně musí být zoufalý. Jeho nová akvizice působí jako chytání se stébla - 4 - Ford a e-kolobezka Spin 04Ford skutečně musí být zoufalý. Jeho nová akvizice působí jako chytání se stébla - 5 - Ford a e-kolobezka Spin 05Ford skutečně musí být zoufalý. Jeho nová akvizice působí jako chytání se stébla - 6 - Ford a e-kolobezka Spin 06Ford skutečně musí být zoufalý. Jeho nová akvizice působí jako chytání se stébla - 7 - Ford a e-kolobezka Spin 07Ford skutečně musí být zoufalý. Jeho nová akvizice působí jako chytání se stébla - 8 - Ford a e-kolobezka Spin 08Ford skutečně musí být zoufalý. Jeho nová akvizice působí jako chytání se stébla - 9 - Ford a e-kolobezka Spin 09
Ford odkoupil výrobce elektrických koloběžek Spin, firma totiž již nechce být tradiční automobilkou, nýbrž poskytovatelem mobilních řešení. Nám ale zatím její nejnovější krok připadá zoufalý

Petr Prokopec

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše