- -

Fordy budou varovat před dírami na silnici. Pustí vás vůbec do ČR?

Ford chystá virtuální mapu, díky níž budou jeho auta varovat před úskalími silnic. U nás by se ale po letošní kruté zimě mohly Fordy uvarovat k smrti.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Fordy budou varovat před dírami na silnici. Pustí vás vůbec do ČR?

21.2.2017 | Petr Prokopec | 2 příspěvky

Ford chystá virtuální mapu, díky níž budou jeho auta varovat před úskalími silnic. U nás by se ale po letošní kruté zimě mohly Fordy uvarovat k smrti.

Krušné mrazy jsou nejspíše za námi, již za měsíc uvítáme první jarní den. Chystat se tedy můžeme nejen na výměnu zimních pneumatik za letní, ale také na zhoršený stav tuzemských vozovek. Jejich opravy nelze považovat zrovna za kvalitní, do asfaltu i po nich zatéká voda. Ta samozřejmě během uplynulých týdnů mnohokrát zamrzla, čímž povrch i podkládku porušila. Následný stále vyšší provoz při vyšších rychlostech pak dílo zkázy dokoná.

Očekávat tedy lze stále více děr na vozovce, které nejsou zrovna přátelsky nakloněny podvozku či již zmiňovaným pneumatikám. Jejich opravy či rovnou výměna nejsou dvakrát levné, proto se stále více automobilek zaobírá vývojem systémů, které budou varovat řidiče před jámami. V minulosti jsme už viděli technologii koncernu Jaguar Land Rover, nyní zamíříme k Fordu.

Ten u modelů Mondeo, S-Max a Galaxy počítá se senzory, které jsou propojeny s adaptivním podvozkem. Pokud je detekována díra ve vozovce, dojde k automatickému přenastavení tuhosti tlumičů, aby tak bylo co nejvíce sníženo riziko poškození komponentů. To je ovšem pouze první fáze, ve druhé figuruje virtuální mapa, jež bude před děrami varovat další řidiče.

Systém má fungovat v reálném čase, přičemž jakmile již zmíněné senzory objeví poničenou vozovku, dojde k zanesení úseku na mapu navigace. Tím budou varováni všichni ostatní majitelé Fordů, kteří onen systém budou taktéž používat. Kromě toho samozřejmě technologie bude činit totéž, co dosud, tedy automaticky přenastaví podvozek vašeho vozu, opět kvůli snížení rizika jeho poškození.

Nevíme, jakou přesnou podobu bude ono varování mít, pokud by ale šlo např. o klasické vizuální a zvukové upozornění, mohla by být cesta po některých českých silnicích slušná symfonie. A nebo by se také mohlo stát, že vůz vám v návalu zoufalosti doporučí se České republice vyhnout zcela...

Automobilka dále už jen dodává, že jde o závažný problém, neboť jen v roce 2011 bylo po celé Evropě zhruba 20 milionů děr na silnici. Opravena jich ovšem byla pouze polovina, přičemž náklady na tuto korekci přesáhly 1,2 miliardy Eur (cca 37,83 mld. Kč). Počítány v to samozřejmě nejsou výdaje spojené s opravou automobilů, které však taktéž nebyly nejnižší.

Fordy budou varovat před dírami na silnici. Pustí vás vůbec do ČR? - 1 - Ford potholes warning system 01Fordy budou varovat před dírami na silnici. Pustí vás vůbec do ČR? - 2 - Ford potholes warning system 02Fordy budou varovat před dírami na silnici. Pustí vás vůbec do ČR? - 3 - Ford potholes warning system 03Fordy budou varovat před dírami na silnici. Pustí vás vůbec do ČR? - 4 - Ford potholes warning system 04Fordy budou varovat před dírami na silnici. Pustí vás vůbec do ČR? - 5 - Ford potholes warning system 05
Nová technologie Fordu nejen upraví podvozek vašeho vozu, jak činí již dnes, ale zároveň před děrami bude varovat ostatní řidiče

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 2 příspěvky

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše