Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Hackeři dokázali na dálku ovládnout Teslu Model 3, auto už vracet nemusí
25.3.2019 | Mirek Mazal
Automobilky rády tvrdí, že jejich vozy jsou zabezpečeny tak dobře, že jejich vzdálené ovládnutí nehrozí. Hackeři obvykle dokážou opak, jako v tomto případě, auto si ale mohou nechat, aniž by ho odcizili.
Amat Cama a Richard Zhu vytvořili tým programátorů, jimž se podařilo zmocnit se nové Tesly Model 3, se kterou nyní mohou i sami jezdit. Jsou to tedy zloději počítačového věku? Ne tak docela, svůj kousek předvedli během nedávné konference Pwn2Own, na které sami výrobci nejrůznějších věci dávají své produkty všanc hackerům, kteří si je v případě úspěchu mohou ponechat.
Motivace je jasná - pro firmy je lepší, když na slabiny systému přijdou sami a zaplatí za to cenu jednoho výrobku, než aby byli odpovědní za nekalosti provedené s jejich produkty po odhalení chyby někým, kdo nemá dobré úmysly. Tesla vzhledem k míře elektronizace svých produktů patří mezi firmy, které se Pwn2Own účastní, a tak letos šlo na konferenci „legálně ukrást” i její Model 3.
Fandové počítačů a automobilů zaujatě přihlíželi pokusům o prolomení zabezpečení vozu, naplno ale nakonec bodoval jen výše zmíněný tým vystupující pod označením Fluoroacetate podle bezbarvého jedu. Ten naboural firmware auta a dokázal v něm řádit, jak se mu zachtělo. Dva mladí programátoři tím splnili zadání soutěže a teď se mohou těšit z nového vozu.
Zjištěná zranitelnost se pochopitelně okamžitě promítla do nastavení palubních systému vozidel. „V následujících dnech vydáme aktualizaci softwaru, která se bude reflektovat výsledky tohoto pokusu,“ prohlásil mluvčí Tesly v souvislosti s výsledky Pwn2Own. „Chápeme, že tato demonstrace si vyžádala mimořádné úsilí a dovednosti. Děkujeme těmto badatelům za jejich práci, která nám pomáhá i nadále zajišťovat, že naše auta jsou dnes na silnici nejbezpečnější,“ doplnil zástupce značky.
Fluoroacetate jsou opravdu borci a na Pwn2Own uspěli i na jiných stáncích. Po skončení celé akce tak získali titul Master of Pwn, který byl dotován výhrou 375 000 dolarů (8,6 milionu Kč) - snadno si tedy mohou koupit i dalších pár aut.
Nebudeme se tvářit, že tomuto rozumíme, podle zveřejněné zprávy ale došlo k překonání bezpečnostních bariér Modelu 3 skrze integrovaný internetový prohlížeč a chybu just-in-time procesu vykreslování. Richard s Amatem tak dokázali ovládnout vnitřní systémy vozu a na důkaz toho zobrazovat na displeji vystavené Tesly vlastní zprávy. Cílený útok byl otázkou jen několika minut a odehrál se přímo před zraky přihlížejících.










Červená Tesla Model 3 odolala cílenému útoku hackerů jen pár minut, díky tomu si oba počítačoví nadšenci mohou auto odvézt domů
Zdroj: TippingPoint Zero Day Initiative@Youtube
Bleskovky
Unikl celý katalog laků pro nové BMW řady 3, je to pozoruhodná směsice klasických hitů i moderních výstřelků
před 7 hodinami
V této zemi ze dne na den zrušili všechna měření rychlosti, místo nich instalují obří dopravní značky
2.12.2025
Zima v zimě zas jednou překvapila všechny. Hasiči zveřejnili fotky „největší nehody, u jaké kdy zasahovali”
1.12.2025
Nejčtenější články
Stellantis nezná meze, do nabídky vrací i motor 7,0 V8 s až 1 014 koňmi, navíc levně
5.11.2025
BMW M končí s verzemi Competition. Zdánlivě logický krok je dalším nepochopením emotivní stránky věci
5.11.2025
Nechvalně proslulý německý tuner se vyřádil na novém BMW M5, ale asi to vzal za špatný konec. Teď vypadá jako Honda Civic
5.11.2025
„Továrny tu zůstanou, ale vám už patřit nebudou.” Manažer nastínil budoucnost autoprůmyslu v EU, během pár let pojdou všichni
6.11.2025
Mercedes se zpožděním začal prodávat nové CLA i se spalovacími motory. Tristní techniku z Číny doprovází ještě tristnější ceny
6.11.2025
Tiskové zprávy
- Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva
