Reklama

Hurikán Harvey zničil až 1 milion aut. Co se s nimi bude dít teď?

Velmi smutné scenérie odhalují opadající záplavy, které následovaly ničivý hurikán Harvey. Zničily také až 1 milion aut, co je teď čeká?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Hurikán Harvey zničil až 1 milion aut. Co se s nimi bude dít teď?

8.9.2017 | Petr Prokopec | 11 příspěvků

Velmi smutné scenérie odhalují opadající záplavy, které následovaly ničivý hurikán Harvey. Zničily také až 1 milion aut, co je teď čeká?

Ve Spojených státech začínají pomalu sčítat škody po hurikánu Harvey. Ty nesouvisí jen s desetitisíci zničenými domovy, ale také s velkým množstvím aut, která byla zaplavena. Hladina vody totiž mnohde dosahovala až pěti metrů, přičemž srážky byly často tak extrémní, že lidem nezbylo nic jiného, než svůj majetek zanechat na ulici napospas osudu a zachránit si holý život. Podle aktuálních odhadů byl poškozen asi 1 milion vozů.

Jak přitom radí experti, pokud byl vůz ve vodě zhruba po nástupní prahy, je třeba prověřit brzdy, přívod paliva, výfuk a prakticky veškerou elektroniku. Taková auta ovšem ještě lze zachránit, nicméně v případě zaplavení do poloviny výšky dveří se již jedná o problém a v případě vystoupání vody až po okraj bočních oken již lze takový vůz rovnou brát jako vrak na odpis. A i takových vozů má být mezi postiženými přes půl milionu.

To je samozřejmě nemalé množství, jenž ponechá řadu lidí imobilními. Vlastně se proto nelze ani divit již učiněným krokům řady automobilek, které zvýšily produkci (v případě amerického zázemí) či pak alespoň zajistily vyšší kvóty v rámci dovozu. Co se ale děje a bude dít s vozy, které byly částečně nebo zcela zničeny a nyní nehybně čekají v ulicích měst?

Takové jsou aktuálně ve velkém sváženy na parkoviště dočasně pronajatá pojišťovacími společnostmi, jenž na místa neštěstí vyslaly své experty. K formování oddílů pojišťovacích expertů došlo již v minulém týdnu, momentálně tedy řada z nich provádí zrychlenou inspekci a posílá buď auta do aukce, nebo rovnou do šrotu. Známky zaplavení, jenž se hledají, jsou přitom zcela jasné - i kdyby ve voze nebylo bahno, koberečky nebudou ladit se zbytkem tapecírungu, uvnitř bude zápach, velmi pravděpodobně pak nebude funkční ani elektronika či hnací ústrojí.

I novější totálně zničené vozy ovšem míří do aukcí, a to na náhradní díly. Zatímco se přitom dovezené automobily na parkovištích hromadí, firmy jako Copar či Insurance Auto Auctions vše katalogizují, třídí a připravují k následnému prodeji. Aktuálně má mít každá z nich nashromážděno přes 10 000 prodejných vozů, to je ovšem s ohledem na epičnost celého neštěstí jen malá kapka v celkovém moři.

Experti pak navíc varují před budoucími podezřelými koupěmi, neboť řada lidí nemá svá auta pojištěná proti živelným katastrofám. V jejich případě tak nezbývá nic jiného, než vysušení a následný pokus o zprovoznění. Jelikož ovšem v tu chvíli nebude existovat jediný záznam o tom, že byla zaplavena, je koupě takových vozů velkým rizikem, neboť k poruše čehokoliv může dojít kdykoliv.

Samozřejmě existuje riziko, že takové vozy budou dovezeny i do Evropy, kde o možnosti poškození velkou vodou bude panovat menší povědomí. A byť to asi nebude ten nejčastější případ, do budoucna radíme obezřetnost. Nyní na každý pád čeká oblasti zasažené hurikánem jedno velké „přezbrojení”, většina z oněch poničených aut najde náhradu v nově koupených. Jak to vypadalo a vypadá na místech, kde řádila velká voda, jak jdou nyní poškozená auta shromažďována a následně prodávána, se můžete podívat na fotografiích níže...

Hurikán Harvey zničil až 1 milion aut. Co se s nimi bude dít teď? - 1 - Hurikan Harvey nasledky 01Hurikán Harvey zničil až 1 milion aut. Co se s nimi bude dít teď? - 2 - Hurikan Harvey nasledky 02Hurikán Harvey zničil až 1 milion aut. Co se s nimi bude dít teď? - 3 - Hurikan Harvey nasledky 03Hurikán Harvey zničil až 1 milion aut. Co se s nimi bude dít teď? - 4 - Hurikan Harvey nasledky 04Hurikán Harvey zničil až 1 milion aut. Co se s nimi bude dít teď? - 5 - Hurikan Harvey nasledky 05Hurikán Harvey zničil až 1 milion aut. Co se s nimi bude dít teď? - 6 - Hurikan Harvey nasledky 06Hurikán Harvey zničil až 1 milion aut. Co se s nimi bude dít teď? - 7 - Hurikan Harvey nasledky 07Hurikán Harvey zničil až 1 milion aut. Co se s nimi bude dít teď? - 8 - Hurikan Harvey nasledky 08Hurikán Harvey zničil až 1 milion aut. Co se s nimi bude dít teď? - 9 - Hurikan Harvey nasledky 09Hurikán Harvey zničil až 1 milion aut. Co se s nimi bude dít teď? - 10 - Hurikan Harvey nasledky 10Hurikán Harvey zničil až 1 milion aut. Co se s nimi bude dít teď? - 11 - Hurikan Harvey nasledky 11Hurikán Harvey zničil až 1 milion aut. Co se s nimi bude dít teď? - 12 - Hurikan Harvey nasledky 12Hurikán Harvey zničil až 1 milion aut. Co se s nimi bude dít teď? - 13 - zaplavena ferrari houston video 01Hurikán Harvey zničil až 1 milion aut. Co se s nimi bude dít teď? - 14 - zaplavena ferrari houston video 02Hurikán Harvey zničil až 1 milion aut. Co se s nimi bude dít teď? - 15 - zaplavena ferrari houston video 03Hurikán Harvey zničil až 1 milion aut. Co se s nimi bude dít teď? - 16 - zaplavena ferrari houston video 04Hurikán Harvey zničil až 1 milion aut. Co se s nimi bude dít teď? - 17 - zaplavena ferrari houston video 05Hurikán Harvey zničil až 1 milion aut. Co se s nimi bude dít teď? - 18 - zaplavena ferrari houston video 06Hurikán Harvey zničil až 1 milion aut. Co se s nimi bude dít teď? - 19 - zaplavena ferrari houston video 07Hurikán Harvey zničil až 1 milion aut. Co se s nimi bude dít teď? - 20 - zaplavena ferrari houston video 08
Následky řádění hurikánu Harvey v Houstonu a okolí jsou vstkutku nemalé, zcela odepsáno by mohl být až jeden milion aut

Hurikán Harvey zničil až 1 milion aut. Co se s nimi bude dít teď? - 21 - Hurikan Harvey nasledky 13Hurikán Harvey zničil až 1 milion aut. Co se s nimi bude dít teď? - 22 - Hurikan Harvey nasledky 14Hurikán Harvey zničil až 1 milion aut. Co se s nimi bude dít teď? - 23 - Hurikan Harvey nasledky 15Hurikán Harvey zničil až 1 milion aut. Co se s nimi bude dít teď? - 24 - Hurikan Harvey nasledky 16
Pod vodou skončila i nejedna exotika

Hurikán Harvey zničil až 1 milion aut. Co se s nimi bude dít teď? - 25 - Hurikan Harvey nasledky 18Hurikán Harvey zničil až 1 milion aut. Co se s nimi bude dít teď? - 26 - Hurikan Harvey nasledky 19Hurikán Harvey zničil až 1 milion aut. Co se s nimi bude dít teď? - 27 - Hurikan Harvey nasledky 20Hurikán Harvey zničil až 1 milion aut. Co se s nimi bude dít teď? - 28 - Hurikan Harvey nasledky 17Hurikán Harvey zničil až 1 milion aut. Co se s nimi bude dít teď? - 29 - zaplavene ferrari 458 italia prodej ny 01Hurikán Harvey zničil až 1 milion aut. Co se s nimi bude dít teď? - 30 - zaplavene ferrari 458 italia prodej ny 02Hurikán Harvey zničil až 1 milion aut. Co se s nimi bude dít teď? - 31 - zaplavene ferrari 458 italia prodej ny 03Hurikán Harvey zničil až 1 milion aut. Co se s nimi bude dít teď? - 32 - zaplavene ferrari 458 italia prodej ny 04Hurikán Harvey zničil až 1 milion aut. Co se s nimi bude dít teď? - 33 - zaplavene ferrari 458 italia prodej ny 05Hurikán Harvey zničil až 1 milion aut. Co se s nimi bude dít teď? - 34 - zaplavene ferrari 458 italia prodej ny 06Hurikán Harvey zničil až 1 milion aut. Co se s nimi bude dít teď? - 35 - zaplavene ferrari 458 italia prodej ny 07Hurikán Harvey zničil až 1 milion aut. Co se s nimi bude dít teď? - 36 - zaplavene ferrari 458 italia prodej ny 08Hurikán Harvey zničil až 1 milion aut. Co se s nimi bude dít teď? - 37 - zaplavene ferrari 458 italia prodej ny 09Hurikán Harvey zničil až 1 milion aut. Co se s nimi bude dít teď? - 38 - zaplavene ferrari 458 italia prodej ny 10
Mnohá auta již byla zkontrolována pojišťovacími experty a míří do aukcí

Zdroj: Jalopnik, Copar, IAA

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 11 příspěvků

Reklama

Autobazar

zobrazit vše