Jak vznikají ty obrovské díry v silnicích, které „spolknou” klidně i celé auto?

Zjevují se bez varování a někdy jsou tak obrovské, že výmoly se vedle nich rázem jeví jako něco krásného. Jak se stane, že silnice najednou zmizí?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Jak vznikají ty obrovské díry v silnicích, které „spolknou” klidně i celé auto?

5.7.2017 | Petr Miler | Přidat příspěvek

Jak vznikají ty obrovské díry v silnicích, které „spolknou” klidně i celé auto?

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Zjevují se bez varování a někdy jsou tak obrovské, že výmoly se vedle nich rázem jeví jako něco krásného. Jak se stane, že silnice najednou zmizí?

Objevují se pravidelně na různých místech a pohled na ně bývá tak spektakulární, že se o nich rychle dozví celý svět. Američané jim říkají hezky jedním slovem „sinkholes”, u nás se o nich obvykle hovoří jako obrovských dírách v silnicích. Bývají tak velké, že do nich snadno zapadne i několik aut a jeden z nedávno probíraných případů byl tak extrémní, že by se do vytvořeného prostoru schovalo snad i několik patrových autobusů.

Takovými místy přitom jen o minuty dříve projíždějí auta a nikdo si ničeho zvláštního nevšimne. Během chvíle ale celá silnice zmizí a bývá jen otázkou štěstí, zda s některým z aut „nespolkne” i jejich posádku, která pak má co dělat při boji o holý život. Leckoho pak jistě napadne otázka, jak se něco takového vůbec může stát? S hezky zpracovanou odpovědí nyní přichází Grady z kanálu Practical Engineering na Youtube, který tento fenomén nejen popsal, ale i nasimuloval, jak celý problém obvykle vzniká.

Příčin vzniku takových propadů silnice může být více, někdy může jít jen o nedostatečně promyšlenou lidskou činnost jako je hloubení tunelů. Tyto případy ale mají daleko k mysteriózním a také daleko k častým. Obvykle je za vznik těchto děr odpovědná přirozená činnost vody, která mimo pozornost kohokoli měsíce i roky dělá „svou práci”, až dojde k nejhoršímu.

O erozi jste jistě slyšeli. Nakonec nemusíte být vědci, abyste si všimli, že voda třeba v podobě přívalového deště s sebou vezme spoustu hlíny, písku a dalších jinak nepatřičných věcí z přilehlých polí a lesů a vytáhne je na silnici. Grady říká, že žádná z přírodních sil se nemůže vyrovnat pouhému pohybu vody a slovo „voda” bývá obvykle správnou odpovědí, ať už se ptáte na příčiny přirozeného tvarování čehokoli na povrchu zemském.

Voda s věcmi hýbe tím snáze, čím rychleji proudí a čím menšími částečkami musí hýbat. Snadnou kořistí je pro ni tedy například jíl či písek, naopak štěrk nebo velké kameny ji odolávají lépe. A některé materiály, jako třeba sůl, se ve vodě přímo rozpouštějí a nechají se jí unášet doslova jako nic. To je ale pořád případ eroze, jak ji můžeme vídat. Voda ovšem nepracuje jen na povrchu, pracuje i pod ním, kde se stará o něco, čemu se nepříliš nápaditě říká „interní eroze”.

Voda se totiž pod zemí pohybuje, a to i tehdy, když ničím nehýbe. Grady to ukazuje tak, že vodu obarvil na fialovo a nechal ji protékat skrz vytvořený písečný val. Stačilo jen, aby na jeho jedné straně měla o něco vyšší hladinu než na té druhé a rázem měla přirozenou snahu protékat skrz písek, aby se hladiny vyrovnaly. Pokud se materiál, jímž voda protéká, nemá kam pohnout, nic zvláštního se neděje, voda prostě mění své místo. Pokud ale takový prostor existuje, nebo se může vytvořit, začne docházet k interní erozi. A k vytvoření oněch obřích děr rázem není daleko.

Grady hovoří například o vápenci jako o „vhodném” podloží pro vytvoření takové díry. Voda v něm svým pohybem začne postupně hloubit de facto jeskyni, která se postupně stává stále větší, neboť voda může neustále zvětšovaným vytvořeným prostorem proudit stále rychleji a tím se stávat stále agresivnější. Do takové jeskyně se pak v jednu chvíli snadno propadne cokoli nad ní a „díra v zemi” je na světě.

Tohle ale není typický případ vytvoření děr v silnici, těm obvykle přispěje člověk. Pod silnicemi se totiž běžně nachází vedení vodovodů či kanalizací, které občas, typicky přirozenými pohyby půdy, utrpí nějakou tu prasklinu. Do svého okolí tak začne vypouštět vodu, která nepřirozeně odstartuje jinak přirozený proces interní eroze. Co se děje pak, dokonale ukazuje Gradyho simulace níže.

Voda se doslova napustí do materiálu v okolí praskliny a začne jej postupně odnášet pryč. Tento proces vůbec nemusí být rychlý - někdy voda musí pracovat i roky, aby odnesla „dostatečné” množství materiálu a ze silnice nad ním se nakonec stane už jen pouhý most. A je pak jen otázkou času, než voda - v tomto případě už nepřímo - „odnese” i samotnou silnici a vše, co se po ní v tu chvíli pohybuje.

Grady uzavírá, že interní eroze je sice přirozený proces, samotné díry v silnici jsou ale obvykle výsledkem špatných rozhodnutí, špatné konstrukce nebo prostě jen smůly provázející fungování toho, co se nachází pod nimi. A protože její následky obvykle nejsou vidět než dojde k tomu nejhoršímu, budeme se s nimi setkávat i nadále. Přes veškerou snahu konstruktérů dělat vše tak, aby k podobným propadům nedocházelo...


Jak vznikají ty obrovské díry v silnicích, které „spolknou” klidně i celé auto? - 1 - Jak vznikaji obri diry v silnicich 01Jak vznikají ty obrovské díry v silnicích, které „spolknou” klidně i celé auto? - 2 - Jak vznikaji obri diry v silnicich 02Jak vznikají ty obrovské díry v silnicích, které „spolknou” klidně i celé auto? - 3 - Jak vznikaji obri diry v silnicich 03Jak vznikají ty obrovské díry v silnicích, které „spolknou” klidně i celé auto? - 4 - Jak vznikaji obri diry v silnicich 04Jak vznikají ty obrovské díry v silnicích, které „spolknou” klidně i celé auto? - 5 - Jak vznikaji obri diry v silnicich 05Jak vznikají ty obrovské díry v silnicích, které „spolknou” klidně i celé auto? - 6 - Jak vznikaji obri diry v silnicich 06
Některé díry v silnicích jsou skutečně spektakulární

Jak vznikají ty obrovské díry v silnicích, které „spolknou” klidně i celé auto? - 7 - Jak vznikaji obri diry v silnicich 07Jak vznikají ty obrovské díry v silnicích, které „spolknou” klidně i celé auto? - 8 - Jak vznikaji obri diry v silnicich 08Jak vznikají ty obrovské díry v silnicích, které „spolknou” klidně i celé auto? - 9 - Jak vznikaji obri diry v silnicich 09Jak vznikají ty obrovské díry v silnicích, které „spolknou” klidně i celé auto? - 10 - Jak vznikaji obri diry v silnicich 10Jak vznikají ty obrovské díry v silnicích, které „spolknou” klidně i celé auto? - 11 - Jak vznikaji obri diry v silnicich 11Jak vznikají ty obrovské díry v silnicích, které „spolknou” klidně i celé auto? - 12 - Jak vznikaji obri diry v silnicich 12Jak vznikají ty obrovské díry v silnicích, které „spolknou” klidně i celé auto? - 13 - Jak vznikaji obri diry v silnicich 13Jak vznikají ty obrovské díry v silnicích, které „spolknou” klidně i celé auto? - 14 - Jak vznikaji obri diry v silnicich 14Jak vznikají ty obrovské díry v silnicích, které „spolknou” klidně i celé auto? - 15 - Jak vznikaji obri diry v silnicich 15
K jejich vzniku pak vede buď obvykle přirozený pohyb vody podzemím, která je do něj ovšem častěji přivedena následkem lidské činnosti, typicky prasklinou v potrubí. Voda pak postupně, klidně i léta, hloubí pod silnicí díru, až se ze silnice stane pouhý most. A s ním se nakonec propadne úplně vše, co se na něm nachází

Zdroj: Practical Engineering@Youtube

Petr Miler

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše