- -

Jak zvýšit cenu Lamborghini? Vyryjte na něj klíčem „Škoda”. A ještě tisíc nesmyslů

Poznamenání karoserie auta klíčem se běžně označuje jako vandalismus. Když si to ale sám majitel přeje, dá se tomu říkat i umění.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Jak zvýšit cenu Lamborghini? Vyryjte na něj klíčem „Škoda”. A ještě tisíc nesmyslů

15.4.2017 | Petr Miler | 10 příspěvků

Poznamenání karoserie auta klíčem se běžně označuje jako vandalismus. Když si to ale sám majitel přeje, dá se tomu říkat i umění.

Dnes už jsme psali o tom, jak perverzních rozměrů může nabrat historická hodnota auta. Není to ovšem jediná hodnota, kterou je někdy obtížné chápat rozumem, z podobného ranku je i hodnota umělecká. A přesně o té si povíme nyní.

Lamborghini Gallardo, mimochodem docela ceněný kus s manuální převodovkou, které vidíte na fotkách, nebylo zničeno vandaly. Tedy vlastně bylo, protože si nedovedeme představit okolnosti, za kterých bychom vzali klíč do ruky a začali čmárat nesmysly po karoserii tak krásného a výjimečného auta. Někteří to nicméně udělali a k jejich cti budiž snad jen to, že tak nečinili v rozporu se zájmem majitele, ale v souladu s jeho přáním. Nakonec to byl on sám, kdo jej klíčem začal „objíždět” jako první, jak můžete vidět na fotkách níže.

Je jím člověk, který si říká Dolk a je to norský moderní umělec. Realizuje se lecjak, loni jej ale s jeho galeristou jménem Sjur Nedreaas napadlo pořídit v Itálii toto černé Gallardo s jediným cílem - aby jej vystavili v muzeu moderního umění ARoS v dánském Aarhusu, kde jej budou moci návštěvníci devastovat dle libosti. Byli k tomu dokonce povzbuzováni, a to v rámci expozice „Žádný člověk není ostrov - Satanské verše”.

Pokud máte při čtení tohoto článku pocit, že jsme to přehnali s nějakými pochoutkami z lékárny, pak my ne. Podtitul oné expozice byl: „Všechno, co uděláte, každý čin, zanechává otisk ve společnosti, ve které žijete. Nikdo z nás nezůstává nedotčen, neboť každá drobnost má vliv na celek.” A zřejmě aby tato slova nabrala trochu konkrétní podoby, mohl každý z návštěvníků vzít třeba klíč od svého auta a „zanechat otisk” na onom nebohém Lamborghini. Proč zrovna Lamborghini? Protože kdyby to prý bylo nějaké obyčejné auto, které si mohou lidé dovolit, třeba Porsche, nešlo by o tak silný signál, jaký Dolk zamýšlel. To jsou jeho slova, ne naše.

Spousta návštěvníků prostě auto objela klíčem, jiní na něj napsali nějakou sprosťárnu v dánštině či jiném jazyce, další v rámci hesla „jména hloupých na všech sloupích” podepsali sebe nebo svou milou či milého. A jeden z prvních aktivních návštěvníků podle muzea napsal na bok vozu „ŠKODA”, označení české automobilky. Možná proto, že Škoda i Lamborghini patří do koncernu Volkswagen a přišlo mu vtipné na to upozornit.

Tento i další nápisy ale od loňského srpna, kdy výstava začala, postupně splynuly s horou jiných a teď už je dílo hotovo. Proč zrovna teď, má prostý důvod - Dolk se svým galeristou se báli, že by návštěvníci postupně seškrabali všechen lak, takže už by vlastně nebylo na co koukat. Auto - či to, co z něj zbylo - ale bude nyní v ARoSu vystaveno až do září jako exponát.

Jestli se na něj chcete zajet podívat, můžete, my si to ale raději odpustíme. Při vší úctě nám to přijde poněkud stupidní a celkem rozumíme hlasům kritiků, kteří od loňského září upozorňovali na to, že podobná věc akorát nabádá k vandalismu i v momentech, kdy s tím majitel nesouzní. Neboť jakmile jednou poznáte „kouzlo” ničení karoserie auta, zopakujete to snáze než abyste s tím jinde začali.

Jakmile expozice skončí, vezme si Dolk své auto zase zpátky a předem říká, že nemá ani omylem v úmyslu dát jej zase do pořádku. Je si totiž vědom toho, že jako umělecké dílo bude mít citelně větší hodnotu než jako „obyčejné” Gallardo v perfektním stavu. To nakonec jeden pozitivní závěr přece dává - pokud doma máte Lamborghini, vyryjte mu na bok nápis „ŠKODA” a pak ještě asi tisíc dalších. A možná tím zvýšíte jeho cenu. A nebo také ne. Bizarní je ale tahle věc v každém případě...

Jak zvýšit cenu Lamborghini? Vyryjte na něj klíčem „Škoda”. A ještě tisíc nesmyslů - 1 - Lamborghini Gallardo vyryte Skoda ARoS 01Jak zvýšit cenu Lamborghini? Vyryjte na něj klíčem „Škoda”. A ještě tisíc nesmyslů - 2 - Lamborghini Gallardo vyryte Skoda ARoS 02
Ještě loni to bylo krásné černé Gallardo

Jak zvýšit cenu Lamborghini? Vyryjte na něj klíčem „Škoda”. A ještě tisíc nesmyslů - 3 - Lamborghini Gallardo vyryte Skoda ARoS 03Jak zvýšit cenu Lamborghini? Vyryjte na něj klíčem „Škoda”. A ještě tisíc nesmyslů - 4 - Lamborghini Gallardo vyryte Skoda ARoS 04
Pak do něj začal rýt sám nový majitel

Jak zvýšit cenu Lamborghini? Vyryjte na něj klíčem „Škoda”. A ještě tisíc nesmyslů - 5 - Lamborghini Gallardo vyryte Skoda ARoS 05Jak zvýšit cenu Lamborghini? Vyryjte na něj klíčem „Škoda”. A ještě tisíc nesmyslů - 6 - Lamborghini Gallardo vyryte Skoda ARoS 06Jak zvýšit cenu Lamborghini? Vyryjte na něj klíčem „Škoda”. A ještě tisíc nesmyslů - 7 - Lamborghini Gallardo vyryte Skoda ARoS 07Jak zvýšit cenu Lamborghini? Vyryjte na něj klíčem „Škoda”. A ještě tisíc nesmyslů - 8 - Lamborghini Gallardo vyryte Skoda ARoS 08Jak zvýšit cenu Lamborghini? Vyryjte na něj klíčem „Škoda”. A ještě tisíc nesmyslů - 9 - Lamborghini Gallardo vyryte Skoda ARoS 09Jak zvýšit cenu Lamborghini? Vyryjte na něj klíčem „Škoda”. A ještě tisíc nesmyslů - 10 - Lamborghini Gallardo vyryte Skoda ARoS 10Jak zvýšit cenu Lamborghini? Vyryjte na něj klíčem „Škoda”. A ještě tisíc nesmyslů - 11 - Lamborghini Gallardo vyryte Skoda ARoS 11Jak zvýšit cenu Lamborghini? Vyryjte na něj klíčem „Škoda”. A ještě tisíc nesmyslů - 12 - Lamborghini Gallardo vyryte Skoda ARoS 12Jak zvýšit cenu Lamborghini? Vyryjte na něj klíčem „Škoda”. A ještě tisíc nesmyslů - 13 - Lamborghini Gallardo vyryte Skoda ARoS 13Jak zvýšit cenu Lamborghini? Vyryjte na něj klíčem „Škoda”. A ještě tisíc nesmyslů - 14 - Lamborghini Gallardo vyryte Skoda ARoS 14Jak zvýšit cenu Lamborghini? Vyryjte na něj klíčem „Škoda”. A ještě tisíc nesmyslů - 15 - Lamborghini Gallardo vyryte Skoda ARoS 15Jak zvýšit cenu Lamborghini? Vyryjte na něj klíčem „Škoda”. A ještě tisíc nesmyslů - 16 - Lamborghini Gallardo vyryte Skoda ARoS 16Jak zvýšit cenu Lamborghini? Vyryjte na něj klíčem „Škoda”. A ještě tisíc nesmyslů - 17 - Lamborghini Gallardo vyryte Skoda ARoS 17Jak zvýšit cenu Lamborghini? Vyryjte na něj klíčem „Škoda”. A ještě tisíc nesmyslů - 18 - Lamborghini Gallardo vyryte Skoda ARoS 18Jak zvýšit cenu Lamborghini? Vyryjte na něj klíčem „Škoda”. A ještě tisíc nesmyslů - 19 - Lamborghini Gallardo vyryte Skoda ARoS 19Jak zvýšit cenu Lamborghini? Vyryjte na něj klíčem „Škoda”. A ještě tisíc nesmyslů - 20 - Lamborghini Gallardo vyryte Skoda ARoS 20Jak zvýšit cenu Lamborghini? Vyryjte na něj klíčem „Škoda”. A ještě tisíc nesmyslů - 21 - Lamborghini Gallardo vyryte Skoda ARoS 21Jak zvýšit cenu Lamborghini? Vyryjte na něj klíčem „Škoda”. A ještě tisíc nesmyslů - 22 - Lamborghini Gallardo vyryte Skoda ARoS 22Jak zvýšit cenu Lamborghini? Vyryjte na něj klíčem „Škoda”. A ještě tisíc nesmyslů - 23 - Lamborghini Gallardo vyryte Skoda ARoS 23Jak zvýšit cenu Lamborghini? Vyryjte na něj klíčem „Škoda”. A ještě tisíc nesmyslů - 24 - Lamborghini Gallardo vyryte Skoda ARoS 24
Nakonec se přidali další a... zvýšili tím hodnotu auta. Kdo by to byl kdy řekl...

Zdroje: Wonderful Engineering, ARoS Aarhus Kunstmuseum

Petr Miler

Další zajímavé články:

Diskuze 10 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama

Reklama