- -

Jeep má problém, jeho klíčový nový model se při brzdění staví na přední

(+ videa) Motorkáři by z chování SUV Jeepu mohli mít radost. Pro všechny ostatní je ale pravděpodobné selhávání hydrauliky noční můrou.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Jeep má problém, jeho klíčový nový model se při brzdění staví na přední

12.10.2016 | Petr Prokopec | 35 příspěvků

(+ videa) Motorkáři by z chování SUV Jeepu mohli mít radost. Pro všechny ostatní je ale pravděpodobné selhávání hydrauliky noční můrou.

Pro Jeep je model Renegade klíčovým, právě s jeho pomocí hodlá americká značka navýšit své prodeje na 1,5 milionu aut ročně. Stávající registrace tomu sice zatím nenapovídají, to ale nemá souvislost s nezájmem zákazníků. Místo toho se Jeep musí potýkat s omezenou produkcí, neboť montážní linky v italském Melfi produkují také spřízněný Fiat 500X. V Číně se pak výroba v tamní továrně v Šanghaji rozeběhla až letos v květnu a prodej odstartoval o měsíc později. K dramatickému ovlivnění registrací tedy stále ještě nedošlo, byť růst je jasně patrný.

Mohlo by se tedy zdát, že plány Sergia Marchionneho jednou pro změnu dojdou naplnění. Nicméně Jeep má aktuálně problém, který by na bílé holubici modelu Renegade mohl udělat pár pořádných černých fleků. Hned několik novinářů totiž poukázalo na komplikace spojené s ostrým brzděním, při němž vůz ztrácí stabilitu až do té míry, že vůz zcela ztratí kontakt zadních kol s povrchem. To se v omezené míře, třeba u jednoho kola, stává u různých aut, tady ale vůz skutečně jede jen po předních kolech a ty zadní zůstávají vysoko ve vzduchu. K čemu všemu tohle může vést, si dokážete představit.

První takový incident se odehrál již v roce 2015, tehdy mimo větší zájem publika. Pablo González ze španělského magazínu km77 si tehdy všiml, že při ostrém brzdění dochází k tak výraznému odlehčení zádě, že se vůz zcela postaví na zadní. S Jeepem situaci konzultoval a bylo mu řečeno, že šlo o poruchu konkrétního, tedy ještě začínajícího modelu a že u jiného by k obdobnému problému nemělo dojít. Technici zjistili, že selhala hydraulika brzd, což přesunulo větší účinek dopředu.

González následně otestoval další dva exempláře Jeepu Renegade, u obou vše proběhlo v pořádku, proto Fiat za tento problém nebyl propírán v médiích. Tím ale příběh neskončí - v září letošního roku vyvstal stejný problém, a to navíc i u verze 4x4, poprvé se jednalo o vůz s pohonem předních kol. Provedení 4x4 je z podstaty své konstrukce lépe vyvážená, což je patrné i na výsledku, k úplné ztrátě kontaktu zadních kol se silnicích ale dochází stále - kola cestují nezvykle daleko do výšky, stejně jako celá karoserie.

Je tedy vidět, že pakliže jde opět o problém s hydraulikou, není až tak ojedinělý a už vůbec ne vyřešený. Není to navíc jediná potíž, která Renegade trápí - proveden byl i slalomu mezi kužely, při němž Renegade rozhodně nezazářil, zvláště ne v rychlostech nad 71 km/h. Již při pětasedmdesátce byla jeho stabilita natolik rozhozená, že se nedokázal vrátit do svého jízdního pruhu. Problém s brzdami tedy evidentně není jediným.

Ne každé auto ale musí mít oslnivé jízdní vlastnosti, problém s „jízdou po předních” ale přejít nelze. Že je více typický než ojedinělý dokazuje i test italského HDMotori, kde při prudkém sešlápnutí brzdového pedálu taktéž dochází k nadzdvihnutí zadních kol. Sice již ne tak extrémně jako u aut testovaných Španěly, nicméně to mohlo být způsobeno nižší rychlostí nebo nižším tlakem na pedál.

Jeep se prozatím k problémům s brzdami nevyjádřil. Možná proto, že se o těchto problémech hovoří prozatím jen v Evropě. Stalo-li by se něco podobného v zámoří, navíc opakovaně, na Jeep už by si brousily zuby tamní instituce dohlížející na bezpečnost v dopravě. Za této situace se ale snadno může stát, že problém začne rezonovat i v Americe. Uvidíme, jak se vše dále vyvine, zatím se podívejte, co Renegade dělá. A dělat by neměl...

Jeep má problém, jeho klíčový nový model se při brzdění staví na přední - 1 - Jeep Renegade problem brzdy 01Jeep má problém, jeho klíčový nový model se při brzdění staví na přední - 2 - Jeep Renegade problem brzdy 02Jeep má problém, jeho klíčový nový model se při brzdění staví na přední - 3 - Jeep Renegade problem brzdy 03
Jeep Renegade se na přední staví jak ve verzi 4x2...

Jeep má problém, jeho klíčový nový model se při brzdění staví na přední - 4 - Jeep Renegade problem brzdy 04Jeep má problém, jeho klíčový nový model se při brzdění staví na přední - 5 - Jeep Renegade problem brzdy 05Jeep má problém, jeho klíčový nový model se při brzdění staví na přední - 6 - Jeep Renegade problem brzdy 06
...tak i v provedení 4x4. Sice méně, ale i tak příliš

Zdroj: Jalopnik

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 35 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše


Reklama