Reklama

Jsou diesely nenahraditelné? I Lexus dál uvádí na trh s nimi, jsou to dokonce V8

Lexus mnohokrát řekl, že diesely jsou pro něj mrtvé, že nemají budoucnost a že hybrid je jejich dokonalou náhradou. No, úplně dokonalou asi ne.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Jsou diesely nenahraditelné? I Lexus dál uvádí na trh s nimi, jsou to dokonce V8

9.5.2017 | Petr Prokopec | 19 příspěvků

Lexus mnohokrát řekl, že diesely jsou pro něj mrtvé, že nemají budoucnost a že hybrid je jejich dokonalou náhradou. No, úplně dokonalou asi ne.

Japonská automobilka svého času i u nás nabízela model IS v provedení 220d. Pod kapotu se přitom nastěhoval 2,2litrový turbodiesel známý z Toyot, který byl jako jediná motorizace v nabídce spárován s manuální převodovkou. Kdo jej poznal, ví, jaká tragédie to byla. Nikoli kvůli samotnému motoru, ten odvádí v Toyotách dobrou práci, ale kvůli neskutečně dlouhému zpřevodování, který v autě zabil poslední zbytky jeho dynamického potenciálu. I jízda po městě byla s tímto modelem učiněné utrpení - převody byly tak dlouhé, že jste stěží využili tři.

Lexus tím pověst dieselového IS zdiskreditoval natolik, že jej ani v naftychtivé Evropě neprodal ve větším množství. Výroba tohoto provedení tak byla ukončena bez přímého nástupce a lidé z automobilky se opakovaně nechali slyšet, že diesely jsou tím pro Lexus uzavřená kapitola, že jejich místo zastanou hybridy.

„Jsme oddáni hybridům,” řekl v roce 2014 na ženevském autosalonu viceprezident Lexusu Mark Templin s tím, že diesely podle něj nemají „žádnou budoucnost”. A nezůstal jen u toho: „Dokonce na trzích, kde byste nečekali, že lidé budou chtít hybridy, prodáváme hybridních modelů spousta,” dodal s odkazem na střední východ nebo Asii.

To znělo rozhodně a nebylo tedy nemístné očekávat, že něco jako „dieselový Lexus“ je jednou pro vždy minulostí. Na českém trhu tomu tak je, stejně jako v řadě dalších zemí, jenže zrovna v Templinem zmiňovaných místech to s onou oddaností hybridům u Lexusu až tak žhavé není. A pokud si myslíte, že jde o doprodej modelů uvedených na trh dříve, mýlíte se.

Počínaje tímto měsícem začíná Lexus v Indii prodávat inovovaný vrcholný model LX, čili upravenou Toyotu Land Cruiser, ve verzi 450d. Pohonná 1VD-FTV V8 o objemu 4,5 litru má 32 ventilů a jedno turbodmychadlo s proměnnou geometrií lopatek a spaluje pochopitelně naftu. Dává výkon až 265 koní, což je o něco méně než obvykle - důvodem jsou modifikace, které si vyžádalo méně kvalitní palivo, jenž je v Indii k mání. Točivý moment 650 Nm v 1 600 ot./min ale již zůstává shodný, spotřeba pak byla vyčíslena na 10 litrů nafty na 100 km.

Indie navíc není jediný trh, kde je tento model k mání - Lexus LX 450d je už od roku 2015 k dispozici mj. na Ukrajině, v Rusku, v Ázerbajdžánu, v Jižní Africe či na Novém Zélandu. Na všechny tyto trhy tedy vůz přišel poté, co viceprezident firmy hovořil o tom, že diesely u Lexusu nemají budoucnost a že jsou nahraditelné. A aktuální uvedení v Indii dosvědčuje, že nejde o dozvuk nějakých dávných strategií.

Že by tedy diesely nebyly zase tak nahraditelné? A dokonale oblíbené na zmíněných místech? Máme daleko ke skalním příznivcům tohoto druhu pohonu, faktem ale je, že kdyby Lexus v Evropě nabízel svá auta s konkurenceschopnými a rozumně zpřevodovanými diesely, žilo by se mu tu mnohem lépe. Ostatně konkurence tu pomalu nic jiného neprodává...

Jsou diesely nenahraditelné? I Lexus dál uvádí na trh s nimi, jsou to dokonce V8 - 1 - Lexus LX 450d prvni sada 25Jsou diesely nenahraditelné? I Lexus dál uvádí na trh s nimi, jsou to dokonce V8 - 2 - Lexus LX 450d prvni sada 26Jsou diesely nenahraditelné? I Lexus dál uvádí na trh s nimi, jsou to dokonce V8 - 3 - Lexus LX 450d prvni sada 27
Lexus LX 450d se nově začal nabízet také v Indii...

Jsou diesely nenahraditelné? I Lexus dál uvádí na trh s nimi, jsou to dokonce V8 - 4 - Lexus LX 450d prvni sada 01Jsou diesely nenahraditelné? I Lexus dál uvádí na trh s nimi, jsou to dokonce V8 - 5 - Lexus LX 450d prvni sada 02Jsou diesely nenahraditelné? I Lexus dál uvádí na trh s nimi, jsou to dokonce V8 - 6 - Lexus LX 450d prvni sada 03Jsou diesely nenahraditelné? I Lexus dál uvádí na trh s nimi, jsou to dokonce V8 - 7 - Lexus LX 450d prvni sada 04Jsou diesely nenahraditelné? I Lexus dál uvádí na trh s nimi, jsou to dokonce V8 - 8 - Lexus LX 450d prvni sada 05Jsou diesely nenahraditelné? I Lexus dál uvádí na trh s nimi, jsou to dokonce V8 - 9 - Lexus LX 450d prvni sada 06
...kromě toho je ovšem již od roku 2015 k mání v Rusku...

Jsou diesely nenahraditelné? I Lexus dál uvádí na trh s nimi, jsou to dokonce V8 - 10 - Lexus LX 450d prvni sada 07Jsou diesely nenahraditelné? I Lexus dál uvádí na trh s nimi, jsou to dokonce V8 - 11 - Lexus LX 450d prvni sada 08Jsou diesely nenahraditelné? I Lexus dál uvádí na trh s nimi, jsou to dokonce V8 - 12 - Lexus LX 450d prvni sada 09Jsou diesely nenahraditelné? I Lexus dál uvádí na trh s nimi, jsou to dokonce V8 - 13 - Lexus LX 450d prvni sada 10Jsou diesely nenahraditelné? I Lexus dál uvádí na trh s nimi, jsou to dokonce V8 - 14 - Lexus LX 450d prvni sada 11Jsou diesely nenahraditelné? I Lexus dál uvádí na trh s nimi, jsou to dokonce V8 - 15 - Lexus LX 450d prvni sada 12Jsou diesely nenahraditelné? I Lexus dál uvádí na trh s nimi, jsou to dokonce V8 - 16 - Lexus LX 450d prvni sada 13Jsou diesely nenahraditelné? I Lexus dál uvádí na trh s nimi, jsou to dokonce V8 - 17 - Lexus LX 450d prvni sada 14Jsou diesely nenahraditelné? I Lexus dál uvádí na trh s nimi, jsou to dokonce V8 - 18 - Lexus LX 450d prvni sada 15Jsou diesely nenahraditelné? I Lexus dál uvádí na trh s nimi, jsou to dokonce V8 - 19 - Lexus LX 450d prvni sada 16Jsou diesely nenahraditelné? I Lexus dál uvádí na trh s nimi, jsou to dokonce V8 - 20 - Lexus LX 450d prvni sada 17Jsou diesely nenahraditelné? I Lexus dál uvádí na trh s nimi, jsou to dokonce V8 - 21 - Lexus LX 450d prvni sada 18Jsou diesely nenahraditelné? I Lexus dál uvádí na trh s nimi, jsou to dokonce V8 - 22 - Lexus LX 450d prvni sada 19Jsou diesely nenahraditelné? I Lexus dál uvádí na trh s nimi, jsou to dokonce V8 - 23 - Lexus LX 450d prvni sada 20Jsou diesely nenahraditelné? I Lexus dál uvádí na trh s nimi, jsou to dokonce V8 - 24 - Lexus LX 450d prvni sada 21Jsou diesely nenahraditelné? I Lexus dál uvádí na trh s nimi, jsou to dokonce V8 - 25 - Lexus LX 450d prvni sada 22Jsou diesely nenahraditelné? I Lexus dál uvádí na trh s nimi, jsou to dokonce V8 - 26 - Lexus LX 450d prvni sada 23Jsou diesely nenahraditelné? I Lexus dál uvádí na trh s nimi, jsou to dokonce V8 - 27 - Lexus LX 450d prvni sada 24
...či na Novém Zélandu

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 19 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše