Reklama

K mání je auto jednoho z nejslavnějších zločinců dějin. Cena je extrémní

Proslul jako sportovec, tvář velkých reklamních kampaní i herec. Pak ale sešel na scestí a svět si jej pamatuje hlavně kvůli zločinu - O. J. Simpsona.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

K mání je auto jednoho z nejslavnějších zločinců dějin. Cena je extrémní

27.7.2017 | Petr Prokopec | 2 příspěvky

Proslul jako sportovec, tvář velkých reklamních kampaní i herec. Pak ale sešel na scestí a svět si jej pamatuje hlavně kvůli zločinu - O. J. Simpsona.

Jméno Orenthala Jamese Simpsona, slavného hlavně pod zkráceným O. J. Simpson, bude známé snad každému. Byl slavný už jako špičkový hráč amerického fotbalu, tvář reklamních kampaní největších značek (hlavně pak firmy Hertz) či herec ve slavné filmové sérii Bláznivá střela. Paradoxně ještě větší a vskutku světový věhlas mu ale přinesl až rok 1994, kdy byla jeho aktivní kariéra dávno minulostí. Tehdy byl obviněn z vraždy své bývalé manželky Nicole Brown Simpson a jejího přítele Rona Goldmana. Jednalo se o soudní proces století, který byl sledován den po dni celou Amerikou i většinou civilizovaného světa. A úzkou souvislost s ním má jedno auto, na které se dnes zaměříme.

Ona dvojitá vražda se odehrála 13. června 1994 v Brentwoodu v Los Angeles, přičemž policie po objevení těl vyrazila za Simpsonem, aby mu oznámila, že jeho ex-manželka je mrtvá. Po příjezdu na jeho usedlost v Rockinghamu byly ovšem objeveny krvavé skvrny na bílém Fordu Bronco, který Simpson v té době vlastnil. Policie v obavě o hercův život vnikla do domu, tam však našla pouze zakrvácenou rukavici, jež odpovídala druhé zanechané na místě činu. Simpson ovšem přítomen nebyl.

Policie po něm začala pátrat, hercovi právníci ovšem o čtyři dny později přesvědčili policii, že Simpson dorazí na stanici sám. A to přesto, že už v tu chvíli čelil obvinění z dvojité vraždy a v případě odsouzení mu hrozil i trest smrti. Simpson se ale policii nevydal, místo toho pouze poslal dopis, ve kterém oznámil, že je nevinen. Kromě toho naznačil, že má sebevražedné sklony. To se potvrdilo o pár hodin později, kdy odstartovala automobilová honička nehonička, v níž hrál hlavní roli opět Ford Bronco.

Simpson byl ve svém voze spatřen v momentě, kdy jej řídil jeho kamarád z dětství a taktéž fotbalista Al Cowlings. Ten z okénka na policii zakřičel, že Simpson sedí na zadním sedadle s pistolí u spánku. Policie si proto držela odstup, přičemž bílé SUV jedoucí rychlostí pouhých 56 km/h následovala po víceproudé dálnici po 80 kilometrů, než vůz zastavil v Brentwoodu, kde se Simpson nakonec vydal do rukou zákona.

Jelikož dvojitá vražda, z níž byl podezřelý známý herec a fotbalista, byla v centru dění, stala se nadmíru sledovanou i samotná jízda, která byla dokonce přenášena naživo v televizi. Před obrazovky přitom usedlo přes 95 milionů lidí a byla kvůli tomu přerušena i řada pořadů. Kanál NBC pak sice pokračoval v přenosu tehdejšího finále NBA, ovšem sportovní utkání bylo vysíláno jen v rohu obrazovky, většinu plochy okupovalo dění na dálnici.

V procesu hrálo vše proti Simpsonovi, ten byl ale nakonec v roce 1995 překvapivě prohlášen nevinným, přičemž rozsudek sledovalo více než 100 milionů lidí. 83 procent bílých a 57 procent černých Američanů je přesvědčeno o tom, že obě vraždy spáchal. To samé si myslel i otec Rona Goldmana, který zahájil druhý civilní soudní spor. V něm byl Simpson již shledán zodpovědným z dvojité vraždy (nikoliv ale vinným, v trestně právní rovině se Simpson vraždy de iure nedopustil) a odškodné, které měl zaplatit (přes 33 milionů dolarů), jej přivedlo na mizinu, i když z něj uhradil jen malou část.

Proč o něm tedy hovoříme jako o zločinci? Právě tímto momentem jeho zločinecká kariéra teprve začala. Simpson byl ve finančních nesnázích vyšetřován nejprve kvůli daňovým únikům posléze a loupežím. Vše vyeskalovalo ozbrojeným přepadením kasina Palace Station v Las Vegas v září 2007, které se nakonec ukázalo být Simpsonovi osudným. Byl odsouzen na 33 let s tím, že po devíti letech může požádat o propuštění na podmínku.

Jelikož soud proběhl v roce 2008, připadá ono datum na letošek. Před sedmi dny proběhlo soudní slyšení, kde bylo Simpsonovo propuštění na podmínku skutečně schváleno - vězení by měl opustit letos 1. října. Jak vidíte, životní osudy bývalého majitele několikráte zmiňovaného Fordu Bronco jsou velice barvité.

Část této „slávy” ulpěla právě i na onom Broncu. Vůz samotný byl majetkem Ala Cowlingse, Simpsonova přítele, od nějž jej posléze odkoupil někdejší sportovní agent Mike Gilbert. Ten jej v loňském roce zapůjčil muzeu Alcatraz East, které mapuje nejznámější zločiny Ameriky. Kromě bílého Fordu Bronco je zde tak vystaven vůz, ve kterém byli rozstříleni Bonnie a Clyde, nechybí ani věci Johna Dillingera.

Gilbert se nyní rozhodl vůz prodat. V minulosti sice odmítl nabídku až 250 000 USD (cca 5,59 mil. Kč), nyní ale oznámil, že vůz, který koupil za „pouhých” (v 90. letech to bylo za takové auto spousta peněz) 75 tisíc dolarů (1,68 mil. Kč), pořídil čistě jako investici, nemá k němu žádný citový vztah a prodá jej komukoliv s výjimkou Simpsona. Chce ale částku mezi 750 000 a milionem dolarů (16,8 až 22,4 mil. Kč).

Najít dost ujetého kupce mu pomáhají i nové televizní seriály, které zkoumají zmíněnou dvojitou vraždu mapují. Tím na Simpsona i bílý Ford Bronco znovu znovu poutají pozornost. Je tedy možné, že SUV nakonec skutečně zamíří k novému majiteli. Pokud se tak ovšem nestane, Gilbert jej hodlá převést na své děti, které jej jistě dříve nebo později zpeněží.

Samotného Simpsona nyní čeká zřejmě pohodový důchod. Jako bývalý špičkový hráč amerického fotbalu, herec a také bohatý člověk (na začátku 90. let byl jeho majetek odhadován na desítky milionů dolarů) pobírá hráčský i herecký důchod a také peníze ze soukromé penze. Celkově jde o miliony dolarů. A i když dodnes nezaplatil veškeré zmíněné odškodné, sebrat mu důchod dle amerických zákonů nelze. Teoreticky si tedy může pořídit i své někdejší auto, třeba přes prostředníka. Máme ale pocit, že zrovna on po něm nebude toužit ani v nejmenším...

K mání je auto jednoho z nejslavnějších zločinců dějin. Cena je extrémní - 1 - Ford Bronco O.J. Simpson 01K mání je auto jednoho z nejslavnějších zločinců dějin. Cena je extrémní - 2 - Ford Bronco O.J. Simpson 02K mání je auto jednoho z nejslavnějších zločinců dějin. Cena je extrémní - 3 - Ford Bronco O.J. Simpson 03K mání je auto jednoho z nejslavnějších zločinců dějin. Cena je extrémní - 4 - Ford Bronco O.J. Simpson 04K mání je auto jednoho z nejslavnějších zločinců dějin. Cena je extrémní - 5 - Ford Bronco O.J. Simpson 05K mání je auto jednoho z nejslavnějších zločinců dějin. Cena je extrémní - 6 - Ford Bronco O.J. Simpson 06K mání je auto jednoho z nejslavnějších zločinců dějin. Cena je extrémní - 7 - Ford Bronco O.J. Simpson 07K mání je auto jednoho z nejslavnějších zločinců dějin. Cena je extrémní - 8 - Ford Bronco O.J. Simpson 08K mání je auto jednoho z nejslavnějších zločinců dějin. Cena je extrémní - 9 - Ford Bronco O.J. Simpson 09K mání je auto jednoho z nejslavnějších zločinců dějin. Cena je extrémní - 10 - Ford Bronco O.J. Simpson 10K mání je auto jednoho z nejslavnějších zločinců dějin. Cena je extrémní - 11 - Ford Bronco O.J. Simpson 11K mání je auto jednoho z nejslavnějších zločinců dějin. Cena je extrémní - 12 - Ford Bronco O.J. Simpson 12K mání je auto jednoho z nejslavnějších zločinců dějin. Cena je extrémní - 13 - Ford Bronco O.J. Simpson 13
Takhle vypadala nejznámější automobilová honička století...

K mání je auto jednoho z nejslavnějších zločinců dějin. Cena je extrémní - 14 - Ford Bronco O.J. Simpson 14K mání je auto jednoho z nejslavnějších zločinců dějin. Cena je extrémní - 15 - Ford Bronco O.J. Simpson 15
...než bílý Ford Bronco O. J. Simpsona zastavil tam, kde vše začalo, tedy v Brentwoodu

K mání je auto jednoho z nejslavnějších zločinců dějin. Cena je extrémní - 16 - Ford Bronco O.J. Simpson 16K mání je auto jednoho z nejslavnějších zločinců dějin. Cena je extrémní - 17 - Ford Bronco O.J. Simpson 17K mání je auto jednoho z nejslavnějších zločinců dějin. Cena je extrémní - 18 - Ford Bronco O.J. Simpson 18
Vůz se nyní nachází v muzeu Alcatraz East, je však na prodej za šílenou částku

K mání je auto jednoho z nejslavnějších zločinců dějin. Cena je extrémní - 19 - Ford Bronco O J Simpson dalsi 01K mání je auto jednoho z nejslavnějších zločinců dějin. Cena je extrémní - 20 - Ford Bronco O J Simpson dalsi 02K mání je auto jednoho z nejslavnějších zločinců dějin. Cena je extrémní - 21 - Ford Bronco O J Simpson dalsi 03
O. J. Simpson po svém zatčení v roce 1994 a při nakonec vyhraném soudním procesu v roce 1995

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 2 příspěvky

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše