Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Kdo loni prodal nejvíce aut s pohonem 4x4? Audi muselo skousnout porážku
16.6.2017 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
Synonymem aut s pohonem všech kol jsou u nás Audi s označením Quattro ve jméně. Celosvětově ale jedničkou nejsou, a to poměrně znatelně.
Informacích o prodejích v předcházejícím roce se zpravidla věnujeme v lednu či únoru, kdy bývají podstatná čísla zveřejňována. Loni se králem celého světa stal Volkswagen, koruna mezi prestižními značkami připadla BMW i Mercedesu - to podle úhlu pohledu, jak se kdo na registrace obou německých značek dívá. Dnes se ale k danému tématu musíme vrátit, neboť k loňsku byla zveřejněna další zajímavá data.
Automobilka Subaru oznámila, že loni prodala ve Spojených státech 615 132 nových aut, což představuje absolutní rekord a meziroční zlepšení o 5,6 procenta. Šlo o osmý rok v řadě, kdy registrace rostly, přičemž lví podíl na tom mají modely Forester a Outback. Prvního bylo prodáno 178 593 exemplářů (+1,9 %), druhého pak dokonce 182 898 kusů (+20,1 %). Outback se kromě toho stal vůbec prvním vozem značky, kterého se ve Státech prodalo více než 20 tisíc kusů měsíčně (konkrétně se v prosinci 2016 prodalo 20 695 kusů).
I to budou pro někoho zajímavá čísla, mnohem zajímavější jsou ale ta, která se týkají celosvětových prodejů modelů s pohonem všech kol. Subaru se totiž pochlubilo, že v loňském roce ovládlo 15 procent globálního trhu s vozy osazenými pohonem 4x4 s celkem 965 892 auty se systémem 4x4. Japonská automobilka tak o téměř 250 tisíc exemplářů překonala Audi, které dosáhlo stříbrné pozice se 720 510 registracemi. Ještě výrazněji pak byl překonán Jaguar Land Rover, který má na svém kontě „pouze“ 485 797 vozů s pohonem všech kol, hlavně díky SUV druhé značky ze svého jména.
Subaru má samozřejmě výhodu, systémem 4x4 je totiž osazeno 99,3 % produkce značky, přesto to není samozřejmý úspěch. Přibližně 60 procent všech vozů Subaru s pohonem čtyř kol bylo loni prodáno ve Spojených státech, naproti tomu však v Evropě prodala pouze 37 189 nových aut. To představuje pouze 0,25% podíl na trhu a ve srovnání s předloňským rokem jde o nižší číslo, propad navíc pokračoval i v prvních čtyřech měsících letošního roku. Ve Státech naopak Subaru opětovně roste, čísla od ledna do května jsou dokonce nejvyšší v celé historii značky. Není tedy divu, že byť Subaru vyrábí řadu zajímavých věcí, pro Evropu je nehodlá upravovat.
Subaru kromě aut osazených pohonem všech kol nabízí nejen zadokolky (BRZ a některé vozy z kategorie kei cars), ale i jednu předokolku. Stejně jako v případě kupé, jehož zadní nápravu roztáčí dvoulitrový boxer, za tím stojí spolupráce s Toyotou, za názvem Trezia se totiž skrývá přepracovaný Yaris. Pohon jedné nápravy je ale u tohoto modelu jen u základní výbavy, s vyššími úrovněmi je již opětovně spojen systém 4x4.





K tomuto srovnání pohonů všech kol značek Audi a Subaru došlo shodou okolností vcelku nedávno - Němci tehdy nastoupili s původním Quattrem, Japonci s modernější technikou. Lepší bylo ve většině ohledů Quattro...
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Srovnání s Ferrari teprve ukázalo nesmyslnost nového BMW M5. Už nikdy nebude jako dřív, říká úpravce
11.5.2025Brutální Wankel s 12 rotory měl dávat 5 000 koní, při prvním měření výkonu ale selhal a začal hořet
10.5.2025Spalovací „dinosaurus” Koenigseggu stanovil další dynamický rekord produkčních aut, nestačí mu ani nejlepší elektromobil
9.5.2025
Nejčtenější články
Někdo najel přes 1,7 milionu km s Mercedesem dost moderním na to, aby takový nájezd ukázal. Stačilo mu na to 5 let a 9 měsíců
15.4.2025EU chce zakázat používání karbonových vláken, protože Cirkus Brusel nikdy nepřestává hrát
15.4.2025BMW odhalilo zvukový projev svých příštích aut, je to umělá trapárna nejhrubšího zrna
15.4.2025Britové stvořili sporťák rychlejší než Formule 1. Popírá gravitaci, na stropě dokáže i parkovat
15.4.2025Němci chtějí zase sypat peníze do elektromobilů. Chudí by bohatým platili i Porsche, celý program vypadá, jako by ho psal VW
15.4.2025
Tiskové zprávy
- Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva