Majitelé Porsche v bizarní při donutili automobilku zaplatit jim nové brýle

Přijde vám povinnost automobilky jako Porsche zaplatit bohatým majitelům nové brýle poněkud absurdní? Je absurdní, ne však americkou optikou.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Majitelé Porsche v bizarní při donutili automobilku zaplatit jim nové brýle

13.8.2017 | Petr Miler | 10 příspěvků

Přijde vám povinnost automobilky jako Porsche zaplatit bohatým majitelům nové brýle poněkud absurdní? Je absurdní, ne však americkou optikou.

Spojené státy americké bývají označovány jako země svobody, nám se ale zdají být spíše zemí oportunistických soudních pří. Pochopitelně nemáme nic proti tomu, pokud se někdo u soudu racionálně domáhá svých práv. Sami ale zvažte, jak moc lze takovým pohledem hledět na soudní při mezi automobilkou Porsche a majiteli některých jejích aut, která byla před pár dny nakonec smírně vyřešena.

Část z těch, kteří si mezi léty 2007 a 2016 koupili nové Porsche s jakkoli světlým čalouněním palubní desky (přesná obchodní značení znějí Cognac, Luxor Beige, Natural Brown, Platinum Grey a Sand Beige) hnali Porsche k soudu kvůli tomu, že se vršek palubní desky zrcadlí v čelním skle vozu a zhoršuje tak výhled ven. Je to podobný problém, který nyní řeší řidiči „Zabijáka Tesly”, pouze s tím rozdílem, že výhled ven v případě Porsche nebyl až tak významně zhoršen.

Právníci majitelů přesto před soudem tvrdili, že jde o bezpečnostní riziko, které může vést ke zranění či smrti jejich klientů. Porsche připustilo, že o problému ví, odmítlo však jakékoli nároky majitelů na odškodnění či jiné řešení s tím, že jakékoli čelní sklo bude odrážet obraz palubní desky za slunečného počasí. A při volbě světlého čalounění museli zákazníci počítat s tím, že k tomu dojde ve větší míře. Před soudem dále zaznělo, že žádný z majitelů aut kvůli tomu navíc nepřestal se svým Porsche jezdit a problém nevedl k žádnému zranění ani jiným ztrátám. Automobilka navíc dodala, že pouhý fakt, že si pár zákazníků stěžuje na odraz palubky v čelním skle ještě neznamená, že záměrně skrývala bezpečnostní nedostatek před veřejností, což ji právě bylo kladeno za vinu.

Porsche tak pouze zákazníkům poradilo, ať si pořídí polarizační brýle, které tento problém vyřeší. A právě tento moment se zřejmě stal základem bizarního mimosoudního řešení, kterým se obě strany rozhodly vyhnout vleklému a drahému sporu.

Výrobce totiž nakonec souhlasil s tím, že bývalým majitelům Porsche se zmíněným čalouněním vrchní části palubní desky z let 2007 až 2010 zaplatí 50 dolarů (1 106 Kč), současným majitelům aut z let 2007 až 2010 75 dolarů (1 660 Kč) a majitelům pozdějších vozů 175 dolarů (3 872 Kč), aby si mohli koupit nové brýle s polarizačním filtrem, popř. byli adekvátně kompenzováni za to, že tak v minulosti museli učinit. A je též připraveno přijímat nároky na odškodnění za jiná provedená opatření.

Pokud jste si právě poprskali monitor smíchy, rozhodně odmítáme váš nárok na čistící ubrousky na obrazovky v ceně 99 Kč. Přijde nám komické a absurdní, aby majitel auta v ceně obvykle několika milionů Kč žádal Porsche o 1 106 korun za brýle s polarizačním filtrem, které si koupil někdy v roce 2008. Navíc v situaci, kdy si sám vybral řešení interiéru, které tyto potíže logicky způsobuje. V Americe se ale takové věci dějí a Porsche raději souhlasilo i s touto absurditou vědomo si toho, že by soudem mohlo být donuceno k ještě nákladnější akci.

Nevíme, kolik lidí se o své „brýlovné” přihlásí, čas mají až do 21. září třeba prostřednictvím dedikovaného webu. Pokud by to napadlo udělat i vás, máte nejspíše smůlu, odškodnění je k dispozici pouze americkým zákazníkům Porsche.

Kauza má na každý pád už teď dva jiné, hmatatelnější a dost možná podstatnější důsledky - automobilka přestala v USA nabízet jednobarevné palubní desky se světlým čalouněním, vršek je teď vždy černý. A právníci „poškozených” dostanou od Porsche 790 tisíc dolarů (skoro 17,5 milionu Kč) plus 50 tisíc dolarů (1,1 milionu Kč) za poplatky a náklady související se zastupováním. Že bychom našli pravého vítěze a smysl toho všeho? Snad si aspoň právníci koupí nová Porsche, s tmavými interiéry...


Majitelé Porsche v bizarní při donutili automobilku zaplatit jim nové brýle - 1 - Porsche majitele soud bryle 01
Problém s odrazem světlé palubní desky v čelních sklech Porsche je skutečný. Je ovšem otázkou, jak moc je závažný a jak moc je logické činit za něj odpovědným automobilku

Majitelé Porsche v bizarní při donutili automobilku zaplatit jim nové brýle - 2 - Porsche majitele soud bryle 02Majitelé Porsche v bizarní při donutili automobilku zaplatit jim nové brýle - 3 - Porsche majitele soud bryle 03Majitelé Porsche v bizarní při donutili automobilku zaplatit jim nové brýle - 4 - Porsche majitele soud bryle 04
Porsche může doufat, že si lidé za jeho peníze koupili či koupí aspoň brýle Porsche. Nabízí jich více než dost...

Majitelé Porsche v bizarní při donutili automobilku zaplatit jim nové brýle - 5 - Porsche Panamera Turbo 2017 01Majitelé Porsche v bizarní při donutili automobilku zaplatit jim nové brýle - 6 - Porsche Panamera Turbo 2017 02Majitelé Porsche v bizarní při donutili automobilku zaplatit jim nové brýle - 7 - Porsche Panamera Turbo 2017 04Majitelé Porsche v bizarní při donutili automobilku zaplatit jim nové brýle - 8 - Porsche Panamera Turbo 2017 42Majitelé Porsche v bizarní při donutili automobilku zaplatit jim nové brýle - 9 - Porsche Panamera Turbo 2017 43Majitelé Porsche v bizarní při donutili automobilku zaplatit jim nové brýle - 10 - Porsche Panamera Turbo 2017 44Majitelé Porsche v bizarní při donutili automobilku zaplatit jim nové brýle - 11 - Porsche Panamera Turbo 2017 45Majitelé Porsche v bizarní při donutili automobilku zaplatit jim nové brýle - 12 - Porsche Panamera Turbo 2017 46Majitelé Porsche v bizarní při donutili automobilku zaplatit jim nové brýle - 13 - Porsche Panamera Turbo 2017 48
Dnes už Porsche dává i do modelů se světlým čalouněním černou vrchní část palubní desky, v USA bezvýhradně

Zdroj: Car Complaints přes Motor Trend

Petr Miler

Diskuze 10 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama