Mazda přestala srovnávat svá auta s BMW. Důvod uhádnete, náhradu ne

Je to další varovný prst zdvižený směrem k Mnichovu. Pro Mazdu bylo BMW vzorem, teď ale pochopila, že už má docela jiné priority.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Mazda přestala srovnávat svá auta s BMW. Důvod uhádnete, náhradu ne

20.2.2018 | Petr Prokopec | 24 příspěvků

Je to další varovný prst zdvižený směrem k Mnichovu. Pro Mazdu bylo BMW vzorem, teď ale pochopila, že už má docela jiné priority.

Ještě pár let zpátky bylo BMW nastavenou laťkou pro spoustu automobilek, ať už prémiových nebo mainstreamových. Kdekoho totiž ohromovalo, jakým způsobem dokáže značka propojit své vozy s jejich řidiči, učinit jízdu s nimi podmanivou a přitom se příliš nevzdálit ideálu běžného auta pro každý den. Jenže tato skutečnost je již dávno minulostí, jakkoliv se BMW i nadále obklopuje aurou výrobce „ultimativních řidičských strojů“.

Může se zdát, že s novým týdnem si hodláme do mnichovské značky zase jednou kopnout. Nicméně skutečnost je taková, že BMW neztrácí kredit pouze u náročnějších zákazníků, ale také u zmíněných konkurenčních automobilek. Konkrétně můžeme zmínit Mazdu, pro níž byl donedávna mnichovský výrobce vzorem, s nímž srovnávala své novinky ve snaze se poučit a BMW je přiblížit.

Dnes je ovšem německá automobilka kritizována za to, že své vozy osazuje příliš přeposilovaným řízením, průměrnými přeplňovanými motory a podvozky, které mají daleko k někdejší kombinaci tuhosti a poddajnosti. Jejich majitelé pak možná v přímém směru budou díky vyššímu výkonu rychlejší než většina ostatních, ovšem o zmíněném propojení člověka a vozu si již mohou nechat pouze zdát.

Je tedy vlastně více než logické, že jeden z techniků značky potvrdil, že BMW pro Japonce nadále není vzorem a do srovnávacích testů prototypů Mazdy už mnichovské stroje nebere. To opravdu nepřekvapí. Zajímavější je, že Mazda nyní více pozornosti upírá k Toyotě, konkrétně pak hlavně k nové generaci modelu Camry. Velký sedan totiž dostal do vínku novou architekturu, se kterou je neoddiskutovatelně ostřejší a hlavně zábavnější na řízení. To je přitom velká změna oproti vcelku nudné minulosti.

„Pokud se Camry prodávala tak dobře i ve chvílích, kdy byla nudná na řízení, pak nyní mají ve svých rukou skutečně dobře ovladatelný vůz,“ uvádí technik Mazdy a naznačuje tak velký zájem publika. Jeho slova přitom potvrzuje pohled na americké registrace, kdy ty prosincové byly o 30 procenty vyšší než předloni ve stejném měsíci. Zároveň se jednalo o nejlepší prodejní výsledek tohoto modelu od srpna 2014.

V Mnichově tato slova asi neuslyší rádi, nepředpokládáme ale, že by změnili svůj směr. Kombinace image dané stroji minulosti a nabídka relativně dostupných a jednodušších aut z docela jiné přítomnosti automobilce stále generuje dobré prodejní výsledky a vysoké zisky. Je jen otázkou, jak dlouho to bude fungovat. Jak kdysi pravil jeden kolega z redakce: „Mně kdysi do dealerství BMW přivedl otec. Já už tam svého syna rozhodně nevezmu...”

Mazda přestala srovnávat svá auta s BMW. Důvod uhádnete, náhradu ne - 1 - Mazda 3 SkyActiv X SPCCI prototyp 01Mazda přestala srovnávat svá auta s BMW. Důvod uhádnete, náhradu ne - 2 - Mazda 3 SkyActiv X SPCCI prototyp 02Mazda přestala srovnávat svá auta s BMW. Důvod uhádnete, náhradu ne - 3 - Mazda 3 SkyActiv X SPCCI prototyp 03Mazda přestala srovnávat svá auta s BMW. Důvod uhádnete, náhradu ne - 4 - Mazda 3 SkyActiv X SPCCI prototyp 04Mazda přestala srovnávat svá auta s BMW. Důvod uhádnete, náhradu ne - 5 - Mazda 3 SkyActiv X SPCCI prototyp 05Mazda přestala srovnávat svá auta s BMW. Důvod uhádnete, náhradu ne - 6 - Mazda 3 SkyActiv X SPCCI prototyp 06Mazda přestala srovnávat svá auta s BMW. Důvod uhádnete, náhradu ne - 7 - Mazda 3 SkyActiv X SPCCI prototyp 07Mazda přestala srovnávat svá auta s BMW. Důvod uhádnete, náhradu ne - 8 - Mazda 3 SkyActiv X SPCCI prototyp 08Mazda přestala srovnávat svá auta s BMW. Důvod uhádnete, náhradu ne - 9 - Mazda 3 SkyActiv X SPCCI prototyp 09Mazda přestala srovnávat svá auta s BMW. Důvod uhádnete, náhradu ne - 10 - Mazda 3 SkyActiv X SPCCI prototyp 10Mazda přestala srovnávat svá auta s BMW. Důvod uhádnete, náhradu ne - 11 - Mazda 3 SkyActiv X SPCCI prototyp 11Mazda přestala srovnávat svá auta s BMW. Důvod uhádnete, náhradu ne - 12 - Mazda 3 SkyActiv X SPCCI prototyp 12
Při testování prototypů měla Mazda ve zvyku stavět své vozy proti BMW. Teď už to nedělá

Mazda přestala srovnávat svá auta s BMW. Důvod uhádnete, náhradu ne - 13 - Toyota Camry 2018 zive foto 01Mazda přestala srovnávat svá auta s BMW. Důvod uhádnete, náhradu ne - 14 - Toyota Camry 2018 zive foto 02Mazda přestala srovnávat svá auta s BMW. Důvod uhádnete, náhradu ne - 15 - Toyota Camry 2018 zive foto 03Mazda přestala srovnávat svá auta s BMW. Důvod uhádnete, náhradu ne - 16 - Toyota Camry 2018 zive foto 04Mazda přestala srovnávat svá auta s BMW. Důvod uhádnete, náhradu ne - 17 - Toyota Camry 2018 zive foto 05Mazda přestala srovnávat svá auta s BMW. Důvod uhádnete, náhradu ne - 18 - Toyota Camry 2018 zive foto 06Mazda přestala srovnávat svá auta s BMW. Důvod uhádnete, náhradu ne - 19 - Toyota Camry 2018 zive foto 07Mazda přestala srovnávat svá auta s BMW. Důvod uhádnete, náhradu ne - 20 - Toyota Camry 2018 zive foto 08Mazda přestala srovnávat svá auta s BMW. Důvod uhádnete, náhradu ne - 21 - Toyota Camry 2018 zive foto 09Mazda přestala srovnávat svá auta s BMW. Důvod uhádnete, náhradu ne - 22 - Toyota Camry 2018 zive foto 10Mazda přestala srovnávat svá auta s BMW. Důvod uhádnete, náhradu ne - 23 - Toyota Camry 2018 zive foto 11Mazda přestala srovnávat svá auta s BMW. Důvod uhádnete, náhradu ne - 24 - Toyota Camry 2018 zive foto 12Mazda přestala srovnávat svá auta s BMW. Důvod uhádnete, náhradu ne - 25 - Toyota Camry 2018 zive foto 13Mazda přestala srovnávat svá auta s BMW. Důvod uhádnete, náhradu ne - 26 - Toyota Camry 2018 zive foto 14Mazda přestala srovnávat svá auta s BMW. Důvod uhádnete, náhradu ne - 27 - Toyota Camry 2018 zive foto 15Mazda přestala srovnávat svá auta s BMW. Důvod uhádnete, náhradu ne - 28 - Toyota Camry 2018 zive foto 16Mazda přestala srovnávat svá auta s BMW. Důvod uhádnete, náhradu ne - 29 - Toyota Camry 2018 zive foto 17Mazda přestala srovnávat svá auta s BMW. Důvod uhádnete, náhradu ne - 30 - Toyota Camry 2018 zive foto 18
Nová generace Toyoty Camry se pyšní pohlednějším designem i působivějšími jízdními vlastnostmi. Právě ty jsou nyní pro Mazdu zdrojem inspirace

Zdroj: Auto Guide

Petr Prokopec

Diskuze 24 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama