Reklama

Muž, který vybudoval McLaren, po sporech opouští firmu. Na cestu dostal miliardy

Sedmdesátiletý byznysmen přivedl McLaren na vrchol, nejprve sportovní a pak i silniční. Od roku 2014 ale není naladěn na stejnou notu s partnery.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Muž, který vybudoval McLaren, po sporech opouští firmu. Na cestu dostal miliardy

30.6.2017 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Sedmdesátiletý byznysmen přivedl McLaren na vrchol, nejprve sportovní a pak i silniční. Od roku 2014 ale není naladěn na stejnou notu s partnery.

Nebývá neobvyklé, když člověk, jenž tu či onu společnost dovedl k úspěchu, je nakonec odstaven od válu. Své by o tom mohl vyprávět třeba Steve Jobs, který byl dokonce svého času z Applu vyhozen. Dobře se pak vlastně nezachoval ani koncern VW Group vůči Ferdinandu Piëchovi. A nejnověji pak asi nesmýšlí pozitivně o McLarenu Ron Dennis. Ten měl totiž dle informací Sky News prodat veškeré své zbývající podíly a firmu zcela opustit.

Dennis svou kariéru odstartoval v roce 1966, tedy ve svých 18 letech, kdy se stal mechanikem u týmu Cooper Formula One. Následně se přesunul k Brabhamu, již v roce 1971 však zakládal vlastní stáj. Ta se sice dočkala několika reorganizací, na druhou stranu ale dosáhla celé řady úspěchů ve Formuli 2 a 3. Návrat do královské disciplíny se odehrál až v roce 1980, kdy se Dennisův Project Four Racing sloučil s McLarenem.

Britský byznysmen se postavil do čela týmu, přičemž mezi jeho úspěchy z té doby patří zlanaření automobilky Porsche k výrobě motorů či hrátky s karbonovými vlákny. Pod Dennisovým vedením tým začal opětovně vítězit, přičemž jezdci jako Niki Lauda, Alain Prost, Ayrton Senna, Mika Häkkinen či Lewis Hamilton přivezli stáji nejen mistrovské tituly, ale také řadu Pohárů konstruktérů.

Do dnešních dní má McLaren na kontě 8 vyhraných šampionátů, pouze jednou se tak ale stalo „před Dennisem“. Stejně tak z 12 jezdeckých titulů jen dva byly vybojovány před rokem 1980, kdy velký Ron nastoupil ke kormidlu. Je ovšem třeba také jedním dechem dodat, že posledním mistrem světa za McLaren byl Hamilton před devíti lety, mezi stájemi pak tým zvítězil před necelými dvaceti.

Tato dlouhá odmlka, společně s kauzou Spygate, kdy byl tým obviněn ze špionáže u Ferrari, byla jedním z důvodů, proč mezi Dennisem a dalšími majiteli McLarenu začalo docházet k rozkolům. Ač byl tedy v roce 2014 jmenován prezidentem celé společnosti, o dva roky později - loni v listopadu - byl kvůli nespokojenosti správní rady degradován. Stále však zůstával spolumajitelem.

Nejnovější informace ale naznačují, že Dennis jde kompletně od válu. Prodat měl nejen 11procentní podíl, který držel v divizi McLaren Automotive, ale i 25procentní podíl v McLaren Technology Group. Podle zdrojů ze zákulisí měl přitom za své akcie dostat 275 milionů GBP (cca 8,2 mld. Kč), celá McLaren Group (konglomerát ještě dalších firem) je totiž aktuálně ceněn na dvě miliardy liber (59,85 mld. Kč).

Tím se nám uzavírá jedna éra britské společnosti, kdy sice tým F1 i díky nespolehlivým a málo výkonným motorům Hondy strádá, automobilová divize je ovšem v té nejlepší kondici. Po šesti letech existence totiž značka ohlásila již čtvrtý ziskový rok, pročež se tak měla stát nejúspěšnějším výrobcem silničních aut se šestiletou historií. Za to přitom může vděčit právě Dennisovi, jako ostatně prakticky za vše, co kdy dokázala, legendární McLaren F1 nevyjímaje...

Muž, který vybudoval McLaren, po sporech opouští firmu. Na cestu dostal miliardy - 1 - Ron Dennis McLaren konec 01Muž, který vybudoval McLaren, po sporech opouští firmu. Na cestu dostal miliardy - 2 - Ron Dennis McLaren konec 02Muž, který vybudoval McLaren, po sporech opouští firmu. Na cestu dostal miliardy - 3 - Ron Dennis McLaren konec 03Muž, který vybudoval McLaren, po sporech opouští firmu. Na cestu dostal miliardy - 4 - Ron Dennis 01Muž, který vybudoval McLaren, po sporech opouští firmu. Na cestu dostal miliardy - 5 - Ron Dennis 02Muž, který vybudoval McLaren, po sporech opouští firmu. Na cestu dostal miliardy - 6 - Ron Dennis 03
Ron Dennis se po dlouhých 37 letech loučí se společností, kterou dostal na vrchol a stále v jejím čele během všech jejích velkých úspěchů

Zdroj: Sky News

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze Přidat příspěvek

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše