Šetřílek dokázal, že koupit auto může být levnější než jet vlakem. Alespoň někde

Nemluvíme teď o přesunu autem v pěti lidech a počítání jen nákladů na palivo, ale sólo pořízení auta se vším všudy oproti koupi jedné jediné jízdenky na vlak.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Šetřílek dokázal, že koupit auto může být levnější než jet vlakem. Alespoň někde

14.4.2018 | Mirek Mazal | 2 příspěvky

Nemluvíme teď o přesunu autem v pěti lidech a počítání jen nákladů na palivo, ale sólo pořízení auta se vším všudy oproti koupi jedné jediné jízdenky na vlak.

Tom Church se na plný úvazek zabývá finančními aspekty lidského života. Snaží se lidem ukázat, že prakticky vše lze pořídit levněji, než se na první pohled zdá, ke všemu vymýšlí levnější a ne nutně horší alternativy. Nedávno svou pozornost zaměřil na cestování, konkrétně na trasu mezi Londýnem a Bristolem. A právě na té se rozhodl předvést, že může být výhodnější koupit ojeté auto než jednu zpáteční jízdenku na vlak.

Nemluvíme tu tedy jen o provozních nákladech na už pořízený vůz, dokonce ani ne o veškerých nákladech na danou trasu zahrnující i amortizaci. V tomto případě šlo o situaci, kdy člověk bez auta má v ruce částku potřebou na jízdenku vlak a právě za ní se pokusí pořídit auto s platnou technickou kontrolou, zaplatí veškeré pojištění, benzin, zkrátka úplně všechno, co je na takovou testu fakticky i formálně třeba.

Šílené? Z našeho pohledu trochu ano, jízdenky na vlak u nás stojí tak málo, že si za jejich cenu nekoupíte ani jízdní kolo. U nás je ale hromadná doprava mocně dotovaná a ceny jízdenek nejsou skutečné. Ve Velké Británii tomu tak obvykle není, a tak lze tyto dva způsoby dopravy srovnávat. A i nám to může otevřít oči - ony dotace se neberou z ničeho, platíme je my všichni v odvodech státu, takže jízdenku za 200 Kč, která ve skutečnosti může stát klidně 1 200 Kč, si stejně zaplatíme sami, akorát skrytě.

Ale zpátky do Británie. Tom Church svůj zvláštní pokus s nejistým výsledkem natočil na kameru a vše pochopitelně začalo výběrem automobilu. Z největší obavy se stalo milé překvapení. Koupit legálně provozuschopné auto za cenu lístku na hromadnou dopravu není za kanálem La Manche zase taková výzva, už jsme vám ukazovali i funkční auto koupené za stovku. Tom sáhl po podobném - Hondě Civic z roku 1997, který majitelka původně chtěla odvézt na vrakoviště, i když měl stále platnou obdobu naší STK. Jen tak mimochodem nabídla auto k prodeji na internetu za 80 liber (2 300 Kč) a přesně na tyto peníze vůz Toma přišel.

Že se takové auto může leda hned rozpadnout? Britské STK nejsou ty české a pokud tam auto je legální pro provoz, před rozpadnutím nebývá. Jednadvacetiletý třídveřový Civic vypadá na svá léta a cenu dokonce pěkně. Zbývalo už jen zajistit si dočasné povinné pojištění za 20,43 libry (600 Kč), silniční daň za 81,38 libry (2 400 Kč), natankovat přiměřené množství benzínu za 25 liber (730 Kč) a nic nebránilo vyrazit na cestu. Mezi Londýnem a Bristolem je to asi 190 km a cestu stará Honda zvládla bez potíží. O pár hodin později už spokojený výletník zvonil u kamaráda na jihozápadě Anglie.

Pokus dopadl úspěšně, neboť zpáteční jízdenka do Bristolu stála 218,10 liber (6 300 Kč, vážně tak moc), cesta Hondou Civic se vším všudy stála 206,81 liber, což je po zaokrouhlení 6 tisíc korun českých a celkově o 300 korun méně. A pořád mu v ruce zůstalo auto, se kterým může někam vyrazit příště nebo ho za pár tisíc prodat. Určitě to není opakovatelné u nás, ale i tak je to pozoruhodné - možná ta hromadná doprava není takový zázrak, jak se tvrdí. Nakonec, na něco podobného před léty narážel i Top Gear, možná si vzpomenete...

Šetřílek dokázal, že koupit auto může být levnější než jet vlakem. Alespoň někde - 1 - Cestovani aute muze byt levnejsi vlakem UK pokus 01Šetřílek dokázal, že koupit auto může být levnější než jet vlakem. Alespoň někde - 2 - Cestovani aute muze byt levnejsi vlakem UK pokus 02Šetřílek dokázal, že koupit auto může být levnější než jet vlakem. Alespoň někde - 3 - Cestovani aute muze byt levnejsi vlakem UK pokus 03
Tom Church koupil pojízdnou Hondu Civic za pár tisíc...

Šetřílek dokázal, že koupit auto může být levnější než jet vlakem. Alespoň někde - 4 - Cestovani vlakem je drazsi nez autem pokus 01Šetřílek dokázal, že koupit auto může být levnější než jet vlakem. Alespoň někde - 5 - Cestovani vlakem je drazsi nez autem pokus 02Šetřílek dokázal, že koupit auto může být levnější než jet vlakem. Alespoň někde - 6 - Cestovani vlakem je drazsi nez autem pokus 03Šetřílek dokázal, že koupit auto může být levnější než jet vlakem. Alespoň někde - 7 - Cestovani vlakem je drazsi nez autem pokus 04Šetřílek dokázal, že koupit auto může být levnější než jet vlakem. Alespoň někde - 8 - Cestovani vlakem je drazsi nez autem pokus 05Šetřílek dokázal, že koupit auto může být levnější než jet vlakem. Alespoň někde - 9 - Cestovani vlakem je drazsi nez autem pokus 06Šetřílek dokázal, že koupit auto může být levnější než jet vlakem. Alespoň někde - 10 - Cestovani vlakem je drazsi nez autem pokus 07Šetřílek dokázal, že koupit auto může být levnější než jet vlakem. Alespoň někde - 11 - Cestovani vlakem je drazsi nez autem pokus 08
...a projel s ní trasu Londýn-Bristol a ještě ušetřil oproti jízdence na vlak. Využil i situaci na britském trhu, kde ceny ojetin padají až úplně k nule

Zdroj: Latest Deals

Mirek Mazal

Diskuze 2 příspěvky

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše