Reklama

Muž pověřil architekty stavbou noblesní garáže, bez domu. Tohle je výsledek

Dům bez garáže, to se vidí, ale garáž bez domu? To už chce trochu jiné priority, zvláště když ona garáž je více než co jiného uměleckým dílem.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Muž pověřil architekty stavbou noblesní garáže, bez domu. Tohle je výsledek

18.1.2018 | Mirek Mazal | 7 příspěvků

Dům bez garáže, to se vidí, ale garáž bez domu? To už chce trochu jiné priority, zvláště když ona garáž je více než co jiného uměleckým dílem.

Při plánování stavby domu bývá zpravidla kus pozemku vyhrazen pro parkování automobilu, není-li rovnou součástí stavby garáž. Pokud se nedostane ani na jedno, bezpečné parkování auta pro majitele buď není důležité a nebo nejdůležitější - parkoviště i garáž se dají postavit později. Tento celkem běžný postup ovšem obrátil muž, který dal přednost garáži před domem. Tvrdí, že to byla výzva.

Portugalský architekt Paulo Martins ve městě Águeda postupoval přesně podle ideálů fanoušků aut. Na zelené louce jako první postavil velkou, samostatně stojící garáž se čtyřmi vjezdy. Uvnitř minimalistické stavby nechybí dostatek místa na výjimečné stroje a velké posezení.

Pro Martinse a jeho studio to nebyl snadný úkol. Běžně zákazníkům předkládají návrhy projektů rodinných sídel nebo opravují staré domy. V tomto případě byl architekt osloven movitým nadšencem motorismu a vášnivým sběratelem motorek a aut, který toužil pro svého koníčka vybudovat patřičné zázemí. Úsměvné je, že vedle nestojí žádný dům, ten přijde na řadu později.

Návrh přinesl minimalistickou stavbu jménem Garage M v industriálním duchu bez okázalých prvků a zdobení, aby budova zbytečně nepoutala pozornost. Skládá se ze dvou kvádrů nepřímo na sebe navazujících, jeden je posunutý vpřed před druhý. Vedle navazuje stání s ocelovou konstrukcí s ocelovými nosníky pro zastřešení. Nenápadné pojetí dokresluje zvolený šedý nátěr.

Do Garage M vede 5 vstupů - přesněji 4 vjezdy a jeden vchod. Po příchodu se odhalí uhlazený prostor jako v galerii. Dojmu přidá světlo prostupující jediným rozměrným oknem. Užitnou plochu 160 metrů čtverečních pokrývá podlaha upravená litou stěrkou a pocit jednoduchosti a čistoty dotváří bílé stěny s decentním osvětlením.

Bezpečí zde naleznou minimálně čtyři osobní auta a tři motorky. Okolo zůstalo místo na další potěšení, jakým je pro vlastníka silniční kolo a posezení. Po stranách v barevně sladěných skříňkách se nachází dostatek úložného prostoru na potřebné věci. Vevnitř nic nechybí tomu, aby si člověk vychutnal krásu motorismu plnými doušky. Při pohledu ven na zbytek pozemku se ale člověk zamyslí, kde asi bydlí pan majitel...

Muž pověřil architekty stavbou noblesní garáže, bez domu. Tohle je výsledek - 1 - Garage M garaz misto domu 01Muž pověřil architekty stavbou noblesní garáže, bez domu. Tohle je výsledek - 2 - Garage M garaz misto domu 02Muž pověřil architekty stavbou noblesní garáže, bez domu. Tohle je výsledek - 3 - Garage M garaz misto domu 03Muž pověřil architekty stavbou noblesní garáže, bez domu. Tohle je výsledek - 4 - Garage M garaz misto domu 04Muž pověřil architekty stavbou noblesní garáže, bez domu. Tohle je výsledek - 5 - Garage M garaz misto domu 05Muž pověřil architekty stavbou noblesní garáže, bez domu. Tohle je výsledek - 6 - Garage M garaz misto domu 06Muž pověřil architekty stavbou noblesní garáže, bez domu. Tohle je výsledek - 7 - Garage M garaz misto domu 07Muž pověřil architekty stavbou noblesní garáže, bez domu. Tohle je výsledek - 8 - Garage M garaz misto domu 08Muž pověřil architekty stavbou noblesní garáže, bez domu. Tohle je výsledek - 9 - Garage M garaz misto domu 09Muž pověřil architekty stavbou noblesní garáže, bez domu. Tohle je výsledek - 10 - Garage M garaz misto domu 10Muž pověřil architekty stavbou noblesní garáže, bez domu. Tohle je výsledek - 11 - Garage M garaz misto domu 11Muž pověřil architekty stavbou noblesní garáže, bez domu. Tohle je výsledek - 12 - Garage M garaz misto domu 12Muž pověřil architekty stavbou noblesní garáže, bez domu. Tohle je výsledek - 13 - Garage M garaz misto domu 13
Hlavní je garáž, zbytek se postaví jindy. Portugalský architekt úkol postavit nenápadnou nádhernou galerii pro motoristy splnil na jedničku

Zdroj: Designboom

Mirek Mazal

Další zajímavé články:

Diskuze 7 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama