Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Porsche vrátilo do nabídky léta nevyráběný model. Prodal se dráž než cokoli nového
29.10.2018 | Mirek Mazal
Když se řekne nejdražší nové Porsche, které si jde koupit, člověk si logicky představí nějaký špičkový nový model v maximální výbavě. Omyl, na vrcholu se ocitl starý, jen nově vyrobený vůz.
Porsche dalo své tradiční koncepci auta s vzadu uloženým, vzhledem chlazeným motorem sbohem před dvaceti lety. Jako poslední byla proudem vzduchu chlazena 911 generace 993 v provedení Carrera 4S, která se vyráběla do roku 1998. Bylo to zhruba pět dekád od uvedení tohoto řešení v prvním modelu 356 a přesně dvě dekády před současností, od té doby je jedno z hlavních poznávacích znamení Porsche minulostí.
Němci se ale letos v rámci oslav 70 let od založení značky rozhodli tak trochu vrátit ke kořenům a v Zuffenhausenu vyrobili to, co už 20 let neopustilo brány tamní továrny. Vznikl Project Gold, zlatě zbarvené, nově vyrobené, vzduchem chlazené Porsche 911 993 Turbo.
Pod zadním víkem kapoty s masivním křídlem se tak po dlouhé době objevil 3,6litrový plochý šestiválec s dvojicí turbodmychadel pomáhající motoru k výkonu až 335 kW (455 koní) a točivému momentu nanejvýš 585 Nm. Pohonné ústrojí je zcela nové, stejně jako navazující díly podvozkové části nebo pohonu všech kol. Důkazem je zcela jedinečné výrobní číslo, které navazuje na vůbec poslední vyrobený exemplář 911 generace 993 z roku 1998. Stavba na oslavu jubilea trvala rok a půl, ve výsledku bylo potřeba tisíce nových dílů.
Také zcela specifický interiér dostal rovněž zlatou barvu podobnou vnějšímu lakování, konkrétně se drahý odstín objevil u ozdobných švů jinak černé kabiny. Části karoserie metalického odstínu Golden Yellow Metallic úplně nové nejsou, byly použity i renovované díly z doby produkce série 993.
Vůz nemá silniční homologaci, neboť již nevyhovuje současným požadavkům na bezpečnost či ochranu životního prostředí, přesto se počítalo s velkým zájmem kupců z řad sběratelů výjimečných aut. Originální automobil byl zlatým hřebem aukce společnosti RM Sotheby's konané v Porsche Experience Centre v Atlantě a výsledek dražby odpovídal očekávanému boji milionářů.
Během desetiminutového vyvolávaní se po 37 nabídkách podařilo odklepnout cenu 3,08 milionu dolarů, tedy 70 milionů Kč. Tím vzniklo bezkonkurenčně nejdražší nově vyrobené Porsche v současném prodeji - člověk by se Němcům pomalu mohl divit, že se obtěžují s vývojem něčeho nového, když 20 let nevyráběný model prodají za skoro 20násobek ceny jeho současného nástupce...


















































Porsche 993 Turbo Project Gold se prodalo během desetiminutové dražby za 70 milionů českých korun, nic dražšího Porsche mezi nově vyrobenými aut už léta neprodalo
Bleskovky
„Bugatti pro chudé” znovu vytřelo podlahu s drahou konkurencí, potichu stanovilo další rekord okruhu
14.12.2025
Žena jela autem po dálnici a najednou jí na střeše přistálo letadlo. Video zachycuje vše
11.12.2025
Muž si nechal na zimu hodit své Ferrari jeřábem na balkon jen aby zjistil, že Vídeň není Dubaj
10.12.2025
Nové na MotoForum.cz
- MS side 2026 bez Mostu včera 17:36
- Nejméně navštívené Grand Prix 2025 včera 17:11
- Indian Sport Scout RT 2026: s uzamykatelnými kufry včera 11:10
- Marcel Schroetter pojede IDM Superbike včera 10:00
- Brno skončilo v Top-5 14.12.2025
Nejnovější články
Máte ještě šéfdesignéra? A mohli bychom ho vidět? Jaguar Land Rover odmítá říct, co se stalo s jeho „kreativním ředitelem”
před 3 hodinami
VW dnes poprvé ve své 88leté historii uzavře svůj německý závod, cesta zpět už zřejmě nevede
před 4 hodinami
Rozfofrovali jsme stovky miliard za elektromobily a efekt je nulový. Německý profesor popsal, jak absurdní je tato cesta boje proti emisím CO2
včera
Tohle je nový král ztráty hodnoty. Majitel si myslel, že na něm vydělá balík, ve skutečnosti ale prodělal přes 20 tisíc na každém ujetém km
včera
Prodeje Tesly jdou skutečně do kopru. A hodně. Přesto ze současné situace v segmentu silně profituje
včera
Živá témata na fóru
- Škoda Auto obecně 12.16. 09:42 - Snowman000
- Policejní kontroly a měření 12.15. 22:38 - Truck Daškam
- Lampárna (stěžovatelna) 12.15. 20:54 - řidičBOB
- Za kolik jezdíte s benzínem? 12.15. 20:50 - řidičBOB
- whitelist & blacklist 12.15. 20:29 - GeneHawkins
- Zimní/letní? Už máte přezuto? 12.15. 15:01 - pavproch
- BMW Divize 12.15. 14:30 - pavproch
- Fiat a vše kolem nich 12.15. 11:48 - pavproch
