Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Nejkrásnější auta dělá teď podle expertů značka, kterou mnozí Češi pohrdají
17.10.2018 | Petr Prokopec
Vnímání designu je vždy subjektivní záležitostí, experti v tomto oboru ale existují a každý rok volí plejádu nejkrásnějších produktů. Auta mezi nimi nechybí a Korejci jich dělají nejvíc.
Těsně před příchodem nového milénia Hyundai uvedlo na trh model Tiburon, který se na evropských trzích jmenoval Coupe. Šlo v podstatě o první známější model Korejců, který nebyl zaměřen na nízkou cenu, ale spíše na emoce. Dané poslání přitom vůz plnil na sto procent, i když nejspíše trochu jinak, než automobilka původně zamýšlela. Jízdní projev nebyl z nejlepších a design budil spíše rozpaky než nadšení
Proč o tom ale vůbec mluvíme? Především proto, že Korejci za ony dvě dekády prošli neskutečným vývojem, který se týká i designového oddělení. Tomu nyní šéfuje Peter Schrayer, kterého Hyundai přetáhlo z koncernu VW. Ve stejných vodách automobilka lovila i později, z Evropy se tak do Asie stěhoval rovněž Luc Donckerwolke či SangYup Lee. Není tedy vlastně překvapivé, že styl Korejců se výrazně zlepšil.
Oceňují to i odborníci a automobilku zahrnují trofejemi. Letos například velmi uspěla v soutěži Red Dot Awards, neboť devětatřicetičlenná porota vybrala z více než 6 300 přihlášených produktů hned devatenáct automobilů. Tři z nich přitom nesou logo Kie (Stinger, Stonic a Picanto), dva pak Hyundai (Kona a Nexo FCEV). Stinger byl navíc zvolen jako jedno ze tří nejpohlednějších aut roku.
Korejci tedy bez problémů obstáli vedle takových výrobců, jako je Ferrari, McLaren nebo BMW. Na druhou stranu, stejně tak brala ceny i Škoda Karoq, VW Polo či Seat Arona, což jen dokazuje, že porota nebyla zaměřena na specifické segmenty či značky. Byť je naprosto jasné, že postavení třeba českého SUV na roveň takové Alfy Romeo Giulia budou někteří Češi těžko chápat. A ještě složitěji se budou vyrovnávat s volbou značky, která aktuálně vyrábí ty nejkrásnější vozy, neboť ji tu spousta lidí kvůli jejímu agresivnímu marketingu nemůže přijít na jméno.
Výše zmíněná (a dole znovu zrekapitulovaná) ocenění za jednotlivé vozy byly předány již dříve v letošním roce, cena za automobilovou značku roku v rámci Red Dot Awards byla ale předána až nyní. Vítězem se skutečně stalo Hyundai, a to za své „inovativní designové nápady, kvalitu designu a kvalitu managementu“.
Hyundai bylo v průběhu roku rovněž oceněno za budovu Pavilion nebo vzhled butiků luxusní divize Genesis. Kromě toho Korejci zabodovali i ozvučením nebo technologií bezpečnostních hologramů, stejně jako konceptem pojízdného hotelu Solati. Mohou se tak pyšnit zásahem do mnoha sfér, což mělo na udělení nového ocenění jistě také vliv. Dále pak společnost Red Dot Awards zmiňuje navýšení kvality.
Korejci dodávají, že zisk nového ocenění je pro ně důkazem, že vykročili po správné cestě. A zároveň také nakopnutím k dosažení ještě větších cílů. Podivný mišmaš jménem Hyundai Tiburon/Coupe je tedy definitivně zapomenut, místo toho máme do budoucna čekat ještě větší kanonádu inovativních projektů. Zdá se tedy, že na slavnostní ceremonii v Berlíně nebudou Korejci letos naposledy.










Hyundai letos již získalo několik ocenění za své vozy, mimo jiné za kompaktní SUV koná. Přehled dalších úspěšných modelů nejen od Hyundai naleznete níže
Automobily, které získaly ocenění Red Dot: Best of the Best 2018
Ferrari Portofino
Kia Stinger
McLaren 720S
Automobily, které získaly ocenění Red Dot 2018
Alfa Romeo Giulia
BMW 6 GT
BMW i3
BMW X2
Ferrari 812 Superfast
Ferrari FXX K Evo
Hyundai Kona
Hyundai Nexo FCEV
Kia Picanto
Kia Stonic
Nissan Leaf
Seat Arona
Škoda Karoq
Volvo XC40
VW Polo
VW T-Roc
Bleskovky
Špatný den v práci? Tomuto týpkovi spadlo na zem vzácné Porsche za 100 milionů při přepravě po drahé renovaci
před 2 hodinamiOpěvovaná Corvette C8 to rozbalila na německé dálnici v základní evropské verzi. Na „levnej americkej kýbl” exceluje
19.7.2025Mechanik zbavil výfuky VW s motorem W12 veškerého tlumení. Auto zní tak dobře, že si tuhle legendární „kasičku” možná i risknete koupit
17.7.2025
Nové na MotoForum.cz
- Místo Scotta Reddinga Tarran Mackenzie 08:24
- Další smrtelná havárie - Pau Alsina včera 22:26
- Honda CUV e: 2025: elektrický skútr včera 19:45
- Test Moto2 v Brně - bez Salače včera 18:47
- Tissot Grand Prix České republiky navštívilo celkem 219 544 fanoušků včera 08:59
Nejčtenější články
Nové SUV Lady dostalo do výbavy světový unikát v ruském stylu, jasno je i v tom, zda čekat na pohon 4x4
21.6.2025Spása pro staromilce. Další automobilka vrací do výroby 20 let nevyráběné auto, tedy alespoň tak, jak se pořád dá
21.6.2025Nový Nissan Leaf je v běžných verzích ošizený tak moc, že oficiální fotky ukazují v podstatě úplně jiné auto
21.6.2025Mercedes nepochopil nic. Osmiválec C63 nevrátí, elektrický sporťák s umělým zvukem motoru V8 vám ale nadělí
22.6.2025Němci zjistili, že lidé platí za dobíjení elektroaut už i v průměru víc než za tankování. A festival prodělků tím jen začíná
22.6.2025
Tiskové zprávy
- Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva