Největší „pohřebiště” TDI na nových leteckých záběrech. VW už ví, co s nimi

Nekonečné lány aut odhalují letecké záběry největšího odkladiště cinklých TDI v Americe. Němci za ně zaplatili již přes 152 miliard Kč a teď už ví, co s nimi.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Největší „pohřebiště” TDI na nových leteckých záběrech. VW už ví, co s nimi

3.4.2018 | Petr Prokopec | 21 příspěvků

Nekonečné lány aut odhalují letecké záběry největšího odkladiště cinklých TDI v Americe. Němci za ně zaplatili již přes 152 miliard Kč a teď už ví, co s nimi.

Na sklonku minulého týdne se znovu připomněla kauza Dieselgate, tentokrát ze svého rodiště, Spojených států, kde Volkswagen přistoupil k rozsáhlému zpětnému odkupu aut osazených motory TDI EA 189. Německá automobilka stáhla z ulic již zhruba 350 tisíc aut, což jí vyšlo na 152 miliard korun. Největší část vozů nyní stojí v kalifornské poušti poblíž Victorville, kam Volkswagen začal auta navážet už na sklonku minulého roku. Koncem března tuto lokalitu zaplnil a nechtěně se tak postaral o vskutku dechberoucí scenérie.

Právě ty si nyní můžete dopřát i na nových záběrech pořízených dronem. Dvaačtyřicetisekundové video doprovází hudba z filmu Blade Runner, která je více než trefná - tóny Vangelisovy skladby do puntíku odpovídají představě o apokalypse, jíž tisíce aut čekajících na návrat na silnice či rovnou na smrt připomínají. Nové informace však naznačují, že jejich konec nebude tak hořký, VW totiž už má plán, co s nimi provede,

Auta chce po nezbytných modifikacích prodat, zkoušet to s nimi ale nebude v USA, místo toho je vyveze do zahraničí. To dnes nemůže udělat, neboť dohoda s americkými úřady Volkswagenu bez opravy dotčených vozů zakazuje i to. Automobilka tak musí bez ohledu na tento záměr dát všechna auta do pořádku, pak si s nimi může znovu dělat, co chce.

I když takový konec bude pro vykoupená auta i samotný VW relativně dobrý, je třeba se ptát, jak moc se podvod Volkswagenu vyplatil. Stačí si uvědomit, že jen v Americe bylo třeba zaplatit obří pokutu, následně utratit oněch 152 miliard korun za zpětný odkup aut (další peníze ještě Němci musí vydat), přičemž další náklady budou spojené s modifikacemi, dopravou a samozřejmě i s oním prodejem. Ten pak sice něco do pokladničky vrátí zpět, i kdyby ale auta byla prodána v průměru za 200 nebo 300 tisíc Kč, pořád půjde o zlomek vydaných peněz.

Taková je ovšem situace pouze v Americe, procházka růžovou zahradou ale nečeká na VW ani v Evropě. Zde musí automobilka řešit především hromadnou žalobu britských motoristů, jimž se nepozdává projev jejich aut po přehrání řídicí jednotky. Po této úpravě mají vozy vykazovat zhoršenou spotřebu i dynamiku, znenadání se navíc přepínají do tzv. nouzového režimu.

Volkswagen veškerá tvrzení právnické firmy Slater and Gordon, jež má žalobu na svědomí, odmítl. Podle automobilky jsou založena pouze na zkušenostech klientů společnosti, a zmínění motoristé tedy nejsou reprezentativním vzorkem. Nicméně i kdyby v tomto VW měl pravdu, stále je třeba si uvědomit, že ze 17 tisíc respondentů si jich na onen nouzový režim stěžovalo 1 200. A to již opravdu není zanedbatelné.

Samozřejmě, pokud by ve výsledku bylo v rámci celé Británie, kde již došlo na opravu více než 840 tisíc aut, pokažených jen 1 200 vozů, pak lze věřit tvrzení VW, že převážná většina lidí je spokojena. Nicméně Němcům už se dnes moc nevěří. Kromě toho je více než jisté, že nespokojených lidí bude více, nejen klienti zmiňované právnické firmy.

S daným názorem je nejspíše ztotožněn i britský nejvyšší soud, kde se aktuálně řeší, kteří právníci budou zastupovat motoristy ve sporu s VW. Bitva paragrafů je tedy nevyhnutelná, na mimosoudní vyrovnání nedojde. Německá automobilka si je prý jista svým vítězstvím, neboť se opírá o rozhodnutí federální autority KBA, dle které ona modifikace „cinklých“ TDI je zcela legální a přinést má jen pozitiva, nikoliv negativa.

Jak vše dopadne, zjistíme až v následujících měsících. Aktuálně tak jen dodáme poslední perličku z Ameriky, která se týká lokace u stadionu Pontiac Silverdome. Také tam VW uskladnil značné množství aut, z nich ovšem 69 bylo v průběhu loňského roku ukradeno. Následně pak tyto vozy dostaly falešné papíry a byly prodány na aukci v Indianě. Některé automobily stíhá opravdu krutý osud, podobně jako jejich majitele...


Největší „pohřebiště” TDI na nových leteckých záběrech. VW už ví, co s nimi - 1 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 01Největší „pohřebiště” TDI na nových leteckých záběrech. VW už ví, co s nimi - 2 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 02Největší „pohřebiště” TDI na nových leteckých záběrech. VW už ví, co s nimi - 3 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 03Největší „pohřebiště” TDI na nových leteckých záběrech. VW už ví, co s nimi - 4 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 04Největší „pohřebiště” TDI na nových leteckých záběrech. VW už ví, co s nimi - 5 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 05Největší „pohřebiště” TDI na nových leteckých záběrech. VW už ví, co s nimi - 6 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 06Největší „pohřebiště” TDI na nových leteckých záběrech. VW už ví, co s nimi - 7 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 07Největší „pohřebiště” TDI na nových leteckých záběrech. VW už ví, co s nimi - 8 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 08Největší „pohřebiště” TDI na nových leteckých záběrech. VW už ví, co s nimi - 9 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 09Největší „pohřebiště” TDI na nových leteckých záběrech. VW už ví, co s nimi - 10 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 09Největší „pohřebiště” TDI na nových leteckých záběrech. VW už ví, co s nimi - 11 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 10Největší „pohřebiště” TDI na nových leteckých záběrech. VW už ví, co s nimi - 12 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 11Největší „pohřebiště” TDI na nových leteckých záběrech. VW už ví, co s nimi - 13 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 12Největší „pohřebiště” TDI na nových leteckých záběrech. VW už ví, co s nimi - 14 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 13Největší „pohřebiště” TDI na nových leteckých záběrech. VW už ví, co s nimi - 15 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 14Největší „pohřebiště” TDI na nových leteckých záběrech. VW už ví, co s nimi - 16 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 15Největší „pohřebiště” TDI na nových leteckých záběrech. VW už ví, co s nimi - 17 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 16Největší „pohřebiště” TDI na nových leteckých záběrech. VW už ví, co s nimi - 18 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 17Největší „pohřebiště” TDI na nových leteckých záběrech. VW už ví, co s nimi - 19 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 18
Pohled na jedno z uskladněná auta v kalifornské poušti není zrovna hřejivý. Nicméně VW chce většinu vozů vrátit zpět na silnice, i když nikoliv na ty americké

Petr Prokopec

Diskuze 21 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama